Információk, érdekességek
Embert próbáló helyzetek – Szoptatás, ha a baba kórházban van
2016. október 07.
Ha kisbabád születése után intenzív osztályra került, vagy ajak- és szájpadhasadékkal született, minden energiádat mozgósítanod kell, hogy szoptasd, vagy ha ezt nem lehet, akkor is anyatejjel tápláld.
Kisbaba az intenzív osztályon
A család és a szakemberek támogatására is nagy szükséged van ilyen esetekben.
Semmihez nem hasonlítható, felkavaró, félelmetes érzés annak megértése, hogy gyermeked esetleg veszélyben van, vagy nem biztos, hogy maradéktalanul meggyógyul.
A helyzettel járó szorongás, aggodalom, félem és fáradtság mind-mind a tejtermelés ellen dolgozik.
Picikéd gyógyítása a szakemberek dolga, de a simogatás, becézgetés, ha lehet a dajkálás, tisztába tevés, etetés a tiéd és párodé is lehet. Kisbabád megismeri a hangod, beszélj hozzá, énekelj, babusgasd.
Az I. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán főbábaként naponta tapasztaltam, hogy a mama milyen nagy segítséget tudtak adni a babának a betegség elleni küzdelemben. Amikor az ápolók beszéltek hozzá, arra nem reagált, bezzeg a mama hangjára nyújtózott, ásított, nagyra nyitotta gyönyörű szemecskéjét.
Akkor, ha lehetséges, nagy türelemmel próbálkozz a szoptatással. Abban az esetben, ha nem szoptathatsz, fejj rendszeresen, minél gyakrabban, hogy a „védőoltásként” is felfogható anyatejjel segítsd a picit a kórokozókkal szembeni védekezésben. Az anyatej mesterségesen utánozhatatlan, sok ellenanyagot, és a baba igényeinek megfelelő, életfontosságú fehérjéket tartalmaz.
Ajak- és szájpadhasadékkal született babák
Az anyatejes táplálás speciális előnyei:
- Kevesebb a babánál a fertőzés, különösen a középfülgyulladás.
- Bőrötök érintkezése biztosítja közöttetek a gyengéd kötődést.
- Az arc és szájizomzat fejlődése jobb feltételeket teremthet a műtéthez.
- Az anyatej a tápszerrel ellentétben nem irritatív, és speciális védelmet nyújt a műtét után is a babának.
Ez a fejlődési rendellenesség hazánkban is gyakori, évente 150 körüli picit érint az elváltozásoknak valamelyike, vagy azok kevert formája. Ez a betegség a várandós időszak első felében az ultrahangvizsgálat során kiderül, óriási megrázkódtatást okozva a mamának és a családnak. A fejlett orvostudománynak köszönhetően egy vagy több műtét elvégzése után –
szinte láthatatlan hegecskékkel – teljes életet élhetnek ezek a gyermekek. Fel kell készülnie a mamáknak a várandós időszak alatt nem csak a látványra, hanem a szülőszobán a bőrkontaktusra, és ha lehetséges, a baba mellre helyezésére, anyatejes táplálására.
Az ajakhasadék legtöbbször lehetővé teszi a szoptatást. Az ajakhasadék szájpadhasadékkal láthatóan vagy nyálkahártyatakarásban lényegesen nagyobb problémát jelent. Előfordulhat, hogy a babád nem tud vákuumot képezni, ezért képtelen szopni, de még a bimbód a szájában megtartani. A nyelési, táplálási problémák már közvetlen a szülés után jelentkezhetnek.
Fejéssel kell kiürítened a tejet:
- Szopási nehézségek – mint a félrenyelés, babád nem megfelelő erősségű szívása, korai kifáradása, levegőnyelése – esetén.
- Melledet így megfelelő mennyiségű inger éri.
- Ne legyen a melled kemény, duzzadt.
- A tejleadó reflexed a fejés beindítja.
- A csecsemő így hozzájut az értékes hátsótejhez is.
- A pici esetleges sorozatos műtétei miatt kell ezt tenned.
- Amíg picid szájizomzata erősebb nem lesz.
- Amikor a babád csak részben tudja kiüríteni a melledet.
Anyatej fejése beteg babánál
Kezdj el a szülés után mielőbb fejni. Ne fogadd el, ha azt mondják, hogy pihenj, és ráérsz a 2-3. napon a fejéssel foglalkozni. Legjobb, ha elektromos mellszívót használsz, dupla szívófejjel.
Hatékony, dupla elektromos mellszívó
Használatával több tejet tudsz lefejni, kevesebb, mint fele idő alatt, mint ha egyfejes elektromos mellszívót használnál.
A jó dupla mellszívó tulajdonságai:
- Kétméretű szívófejjel csomagolják, ami lehetővé teszi, hogy számodra az aktuálisan legalkalmasabbat válaszd.
- Állítható két fázisa van, a stimuláló fázis gyors kis szívóereje beindítja a tejleadó reflexet. Fejő fázisa lassabb, nagyobb szívóerővel biztosítja a maximális, gyors tejleadást.
- Több szíváserősség és szívási ritmus választási lehetőségével biztosítja a baba szopását utánzó fejést.
Csetneki Julianna
szülésznő, szakértő