Információk, érdekességek
Óvd a mellbimbód a boldog szoptatásért!
2017. április 24.
Ha mellbimbód már a várandós időszak alatt esetleg szárazabbá, érzékennyé, sérülékennyé válik, keress „gyógyírt” egészségének megőrzésére! Íme, néhány hasznos tanács a szülésnőtől!
Sérülésmegelőzés a várandós időszakban
Zuhanyzás után kend be a mellbimbód és a bimbóudvar érzékeny részét 100%-ban tiszta, természetes összetevőjű HPA lanolinnal. Az ilyen krém nemcsak vegyianyag-mentes, hanem a víz is ki van vonva belőle. Légmentesen lezárja a bőrfelületet, ezért a bekent terület alatt a bőr a mélyebb rétegeiben lévő vízzel hidratálódik, puhul, gyógyul. Ezt a folyamatot vizes sebgyógyulásnak nevezi az orvostudomány.
HPA lanolin bimbókrém használata a szoptatás alatt
Ha érzékeny, sérült, piros a mellbimbód minden szoptatás után, kend be bimbókrémmel. Egy órán belül érzékeled, hogy csökken a fájdalmad. Van olyan bimbóvédő krém, amelyet szoptatás előtt sem szükség lemosni, mert a bimbón lévő maradék még a koraszülött babának sem árt. Hatására a mellbimbód puha, nyúlékony, összepréselhető lesz, ezzel segíti babádat, hogy helyes szopási technikával, hatékonyan tudjon szopni. (De használat előtt olvasd el a dobozon található információkat és konzultálj a védőnővel/gyermekorvossal!)
Miért fontos a helyes mellre tapadás?
Abban az esetben, ha figyelsz a helyes szoptatási testhelyzetre és mellre helyezésre, tapadásra, megelőzheted a mellbimbó sérülését!
Az alábbiakat kell tapasztaljad, ha megfelelő a mellre tapadás:
- Bébid a bimbóudvar egy részét is a szájába veszi oly módon, hogy alulról többet, míg felülről kevesebbet szív be.
- A szája szélesre tárt, az ajkai kifelé fordulnak.
- Nyelvecskéje a melled alatt van, félkörben rásimulva.
- Fejecskéjét enyhén hátrahajtja, állával nekitámaszkodik a mellednek, de orrocskája is érinti a cicid úgy, hogy orrnyílásai szabadok maradnak.
Ha bébid cuppogó hangot hallat, biztosan nem megfelelő a mellre tapadása, és így képtelen a hatékony tejkiürítésre. Dugd be kisujjadat picid szájzugába, és húzd ki a melled. Próbálkozz újra a megfelelő mellre helyezéssel, de ha szükséges, ne késlekedj, kérd szakember segítségét, hogy figyelje meg, jól csináljátok-e.
Abban az esetben, ha a szakember sem tud segíteni, és már a szoptatás befejezését fontolgatod, próbálkozhatsz bimbóvédővel. Nagyon puha, szilikonanyagút válassz, amelyet a baba ugyanúgy meg tud nyújtani, mint a bimbót.
Kerüld a fájdalmas fejést!
A fájdalmas fejés oka lehet, hogy nincs a mellszívónak stimuláló, tejleadó reflexet beindító (gyors, kiserejű szívások) üzemmódja, csak erős ürítő fázisa. A tejleadó reflex kiváltásához általában 1,5-2 percre van szükség, és csak ezután kezd ürülni a tej. Abban az esetben, ha nem indul be a tejleadó reflex, az erős szívások hatására be fog duzzadni, repedni a mellbimbód. Mellszívó vásárlásakor figyelj, hogy lehetőleg olyat válassz, amelynek van tejleadó reflexet beindító, stimuláló fázisa is.
A nem megfelelő méretű, formájú, anyagú szívótölcsér problémát okozhat
A megfelelő méretű szívófej és bimbócsatornája biztosítja, hogy tejed a mellbimbódhoz jusson, és abból akadálytalanul ürüljön. Jó, ha tudod, ha nagyobb szívófejet választasz, annak nagyobb bimbócsatornájának átmérője is. Figyelj, hogy olyan mellszívót vásárolj, amelyhez kapható nagyobb méretű szívótölcsér is, ha melled mérete már várandósan is 90 C kosarú.
- Túl kicsi a szívófej és bimbócsatornája: a bimbód és esetleg bimbóudvarod is a mellszívóhoz dörzsölődik, összenyomódik, és még a tejcsatornák is elzáródhatnak. A dörzsölés miatt bimbódon fájdalmas duzzanattal járó sérülések is keletkezhetnek, ami szoptatási nehézséghez vezethet.
- Túl nagy a szívófej és bimbócsatornája: a keletkező vákuum túl mélyre húzza bimbód és bimbóudvarod. A tejcsatornák megnyúlását is okozhatja, ami miatt a tej egy része nem ürül ki. Ha nem tömít megfelelően a mell, mert nagy számára a tölcsér, akkor egyáltalán nincs vákuum és nem ürül a tej.
- Kemény mellszívó tölcsér: fájdalmat és sérülést okozhat. Fejés közben a kis felületen felfekvő kemény tölcsér mellett még légvételedre is megszűnhet a szívóerő. Ilyenkor, ha erősen rányomod melledre a szívófejet, hogy csökkentsd az elmozdulás esélyét, mellbimbód meg fog duzzadni és fájdalmasan sérültté válhat. Még a tejcsatorna sérülése is bekövetkezhet.
A nőknek életüknek minden szakaszában óvni, félteni kell a mellüket, különösen igaz ez a várandósság és szoptatás alatt.
Csetneki Julianna
szülésznő, szakértő