Információk, érdekességek

Lisztérzékenység

2006. augusztus 16.

Ezt a ma még nem gyógyítható, egész életen át tartó betegséget helyesebb gluténérzékenységnek nevezni (orvosi neve: cöliákia). A glutén, más néven gabonasikér, egy összetett fehérje, amely a búza-, rozs-, árpaliszt alkotóeleme. Glutén van az olyan különleges búzalisztfajtában is, mint a tönköly- vagy a durumliszt. 


A lisztérzékeny csecsemők, amíg nem kapnak ezekből a gabonafélékből, teljesen egészségesek. Csak attól kezdve jelentkeznek a gondok, amikor a lisztes ételeket, a kenyeret, a grízt, a piskótát, illetve a lisztes habarást, rántást kezdik bevezetni az étrendjükbe. A betegség fokozatosan alakul ki, súlyossága az egyes babáknál különböző mértékű lehet.


Allergia ellen

2006. augusztus 08.

Az ételek nemcsak okai lehetnek az allergiának: a tudatos és egészséges táplálkozás segít megakadályozni magának a betegségnek, esetleg később az asztmának a kialakulását. Dr. Endre László allergológus, klinikai immunológus szerint a védettség növelése nem igényel speciális étrendet: elég követni a kiegyensúlyozott étrend alapszabályait – némi plusz figyelemmel.

Egyeseknek talán meglepő a megállapítás, hogy az allergia nem a szervezet gyengesége miatt, hanem éppen ellenkezőleg: a túlzott védekező reakciók miatt alakul ki. Ilyenkor a szervezet egy ingerre (amely lehet vegyszer, pollen, adalékanyag vagy bármilyen élelmiszer) szokatlanul erőteljesen reagál, s ez többféle kellemetlen vagy akár veszélyes tünetet is okozhat: tüsszögést, kiütést, viszketést, hányást, lázat.


Kullancs a ház körül

2006. augusztus 02.

A kullancsok számos betegség hordozójaként jelentenek fenyegetést a szabadban tartózkodókra, kirándulókra. Magyarország erdős, ligetes területein a kullancsveszély az elmúlt években növekedett.

 

A korábbi évek adataiból kiderül továbbá, hogy hazánkban is gyakoribbá vált a kertes házak udvarán történt kullancscsípés. 


Kerüljék a dinnyét a parlagfűre allergiások!

2006. július 31.

A helyes táplálkozás sokat segíthet a pollenallergiásokon is. Tóth Gábor élelmiszermérnök az InfoRádióban elmondta, hogy sok gyümölcs, zöldség és folyadék fogyasztása javasolt, de ügyelni kell a keresztreakciók elkerülésére.

 

A szakember felhívta arra is a figyelmet, hogy a megfelelő étrend a bélrendszer nyálkahártyáját helyreállítja, ennek köszönhetően az allergiás tünetek is kevésbé jelentkeznek.


Rovarcsípés és allergia

2006. július 30.

A rovarcsípés-allergia viszonylag ritka, mégis nagy figyelmet igényel, mert az allergia ezen formájában szinte csak súlyos lefolyás fordul elő.

 

A lakosság megközelítőleg 2%-át érinti a rovarcsípés-allergia. Csípést okozhat szúnyog, darázs, méh, bögöly, pók, hangya, kullancs vagy medúza.

 

A leggyakoribb, allergiás reakciót okozó rovarok a méhek és a darazsak.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...686970...71