Információk, érdekességek
Dohányzik? – nehezebben jön a baba és gyorsabban a klimax
2016. január 09.
A dohányzás negatív hatásairól hosszú listát lehetne összeállítani. Talán kevésbé ismert, de a női termékenység csökkenése is részben a cigarettázás számlájára írható. Még inkább elgondolkodtató az, hogy vizsgálatokkal igazolt módon nem csak az aktív, de a passzív dohányzás is vezethet ahhoz, hogy problémás lesz a megtermékenyülés, a beágyazódás és a terhesség fennmaradása. Emellett, a dohányzást korán elkezdő nők mintegy két évvel hamarabb klimaxolni kezdenek, mint a nemdohányzó kortársaik.
Ezt műveli a dohányfüst a méhben
A dohányfüst mintegy 4000 komponense a belélegzést követően bejut a véráramba, onnan pedig eléri az összes szervet, köztük a petefészkeket is, ahol a petesejtek fejlődését, a follikulusok érését és a hormonháztartást egyaránt megzavarhatja. A dohányfüst hatására nehézségekbe ütközhet a megtermékenyített petesejt méh irányába vezető vándorlása, és a méhfalba való beágyazódás is. A megtapadást követően is okozhat bajokat a dohányzás, ugyanis a dohányzó kismamáknál gyakoribbak a várandósság alatti vérzések. Összességében, a dohányfüst belélegzése több ponton is veszélyezteti a terhesség létrejöttét és fennmaradását.
Aki füstöl, nehezebben lesz terhes
Egy, a dohányzás szervezetre kifejtett hatásaival foglalkozó nemzetközi folyóirat (Tabaco Control) számokkal írta le azt, hogy milyen mértékben rontja a dohányzás a fogamzóképességet. A megtermékenyülés zavara mintegy 14 %-kal gyakoribb a régebb óta aktívan dohányzó nőknél, mint azoknál, akik sohasem cigarettáztak. Az összefüggés igazolható, minél több cigarettát szívott el valaki naponta, annál nagyobb valószínűséggel kell nehézségekkel szembesülnie, ha gyermeket szeretne.
Hagyd már abba!
2015. július 31.
1 700 000 egészséges évet veszít el Magyarország egy esztendő alatt a dohányzás, mozgásszegény életmód és az egészségtelen táplálkozás miatt. Ez azt jelenti, hogy ha összeadjuk az idő előtti halálozásokat és betegségben, korlátozottságban eltöltött éveket, akkor a közel 10 milliós lakosság 1 év alatt 1 700 000 tökéletes egészségben eltöltött évet veszít el.
A dohányzás következtében 21 percenként, a mozgásszegény életmód miatt 35 percenként, az egészségtelen táplálkozás miatt pedig 10 percenként hal meg valaki hazánkban. Ha ezeket a kockázatokat csökkentjük, akkor nőhet az egészségben eltöltött évek száma. |
Az egészségtelen életmód következtében olyan betegségeket okozunk magunknak, amellyel növeljük a kockázatát a korai halálozásnak.
- Az étrendi kockázathoz tartozó megromlott egészség miatti életévveszteség 83%-a szív- és érrendszeri betegségekben jelenik meg, 14%-a daganatokban és 3%-a cukorbetegség és egyéb endokrin betegségekben.
- A dohányzáshoz tartozó megromlott egészség miatti életévveszteség 41%-a daganatokban jelenik meg, szintén 41%-a a szív- és érrendszeri betegségekben, 17%-a krónikus tüdőbetegségekben és 1%-a cukorbetegség és egyéb endokrin betegségekben.
- A fizikai inaktivitáshoz tartozó megromlott egészség miatti életévveszteség 74%-a a szív- és érrendszeri betegségekben jelenik meg, 15%-a daganatokban és 11%-a cukorbetegség és egyéb endokrin betegségekben.
Mindegy, hogy aktív vagy passzív a dohányzás várandósság alatt
2015. április 12.
A dohányzás ártalmas,- ezt már a gyerekek is tudják. Különösen igaz ez a babavárás alatt, amikor a cigizés nem csak az anyára, de a fejlődő magzatra nézve is káros hatású. Az is ismert, hogy a passzív dohányzás is ártalmas, nem csak az aktív füstölés. Talán nem meglepő, hogy a magzat akkor is károsodhat, ha az édesanyja egyetlen szál cigarettára sem gyújt rá várandóssága hónapjai alatt, ugyanakkor belélegzi azt a füstöt, amit a környezetében dohányzók a levegőbe juttatnak.
Kutatás három kontrollcsoporttal
A Washingtoni Egyetem kutatói 171 hét és tizenöt év közötti gyermeket vizsgáltak meg,- elsősorban fiúkat. Valamennyi gyermek viselkedési zavarokkal küzdött és figyelemzavar-hiperaktivitás (ADHD) szindrómás volt. A gyermekek édesanyjai, összesen 133 anya, három csoportba lettek osztva. Az egyik csoportba azok a nők kerültek, akik a várandósságuk alatt passzív dohányzásnak voltak kitéve. A második csoportba azokat az anyákat sorolták, akik a babavárás alatt maguk dohányoztak. A harmadik csoportban lévő anyák sem aktívan, sem passzívan nem dohányoztak a várandósságuk hónapjaiban.
Férfiak figyelem: a túl sok kávé árt a nemzőképességnek!
2014. november 13.
A túl sok kávé árt a termékenységnek: napi kettő vagy több csésze erős kávé radikálisan csökkentheti a férfiak esélyét a gyermeknemzésre.
A bostoni Massachusetts Általános Kórház kutatói kimutatták, hogy a kávéban lévő koffein molekuláris szinten árthat a spermának. A tudósok a kórház mesterséges megtermékenyítési programjában 2007 és 2013 között részt vevő 105 férfi esetét vizsgálták, akiknek átlagéletkora 37 év volt.
Már napi két csésze is nagyban rontja az esélyeket
A tudósok arra jutottak, hogy a napi két vagy több csésze kávét fogyasztó férfiaknak csupán 20 százalék esélyük van gyermeket nemzeni mesterséges megtermékenyítés esetén. Ezzel szemben azok, akik egy csészénél is kevesebb kávét fogyasztanak, majdnem 52 százalék eséllyel rendelkeznek.
Egy adag eszpresszó kávé nagyjából 100 mg koffeint tartalmaz. Azoknak a férfiaknak van a legkevesebb esélyük az apává válásra, akik 265 mg vagy ennél is több koffeint fogyasztanak naponta.
Amikor a sport függőséggé válik
2014. november 03.
A sport kellemes közérzetet biztosít, jót tesz az egészségnek, az általános lelkiállapotnak – de ha túlzásba viszik, akár függőséggé is válhat. Hasonlatos lehet bármely más addikcióhoz, melyből nehéz kilábalni. De minden esetben – így a fizikai aktivitáshoz kapcsolódó függőség gyógyításakor is – fel kell tárni az okokat, a veszélyes következményeket, majd fontos motivációt adni a hatékony megoldásokhoz.
Egy nap sem telik el úgy, hogy ne vennénk fel a sportcipőt dzsoggingoláshoz, tornához, verítékezve a futópadon, vagy más gépeken az edzőteremben, ill. a kosár- (kézi-) labda pályán? Ha nem teljesítjük napi „sportadagunkat”, hiányérzetünk támad?
Az edzés mániánkká válik, és úgy véljük, a végkimerülésig hajszolható? Vigyázzunk, nehogy bigorexiások legyünk!
A bigorexia többek közt sportfüggőséget, rögeszmés testedzési igényt jelent, és olyan személyekre vonatkozik, akik kényszeresen, egészségtelen mértékben űzik az adott fizikai tevékenységet. Emellett nagyon gyakran előfordul, hogy nincsenek megelégedve az alakjukkal (a bodybuilderek például általában testképzavarral küszködnek: izomzatukkal szüntelenül elégedetlenek). Ezért is viszik túlzásba a sportolást, gyakran a megszállottságig – de persze sok más tényező is közrejátszhat e függőség kialakulásában. Egy amerikai pszichiáter elterjedt meghatározása szerint összefoglalva: elfojthatatlan vágyról, kényszeres szükségletről van szó abban a tekintetben, hogy minden körülménytől függetlenül, rendszeresen és intenzíven egy- vagy többfajta fizikai aktivitást, sporttevékenységet végezzünk. Ilyenkor nem vesszük figyelembe a negatív következményeket, melyek hosszabb távon jelentkeznek fizikai és pszichés állapotunkra, szociális életünkre nézve.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...141516...45