Információk, érdekességek
Új találmány szűrheti ki a hamis gyógyszereket
2013. december 10.
A PharmaCheck a mikrofluidika eszközeivel tesztel le kis mennyiségeket a gyógyszerekből, hogy kiderüljön, tartalmaznak-e aktív hatóanyagot. Cynthia Graber írása.
A malária afrikaiak százezreit öli meg minden évben és milliókat betegít meg. A gyógyszerek segíthetnek megfékezni a kórt és emberéleteket menthetnek meg, de Afrikában a gyógyszerek csaknem a fele nem felel meg a szükséges előírásoknak és akár harmaduk hamis is lehet – írja a Scientific American.
PharmaCheck technológia
Ugyanakkor a PharmaCheck-nek nevezett új technológia, amelyet a Bostoni Egyetem kutatói fejlesztettek ki, változtathat ezen az állapoton; a technológia a kísérleti stádiumból hamarosan tényleges alkalmazásba kerülhet. A technológia már abban az állapotban van, hogy Ghánában hamarosan élesben is tesztelhetik, és megkapta az amerikai Nemzeti Felsőoktatási Feltalálók és Újítók Szövetségének (NCIIA) ösztöndíját is.
Erre ügyeljen -, ha magnéziumot szed!
2013. november 09.
Az ajánlások szerint felnőtteknél a napi szükséges magnéziumbevitel 375 mg. Kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozással ennek a mennyiségnek az egésze, de legalábbis a jelentős része fedezhető.
Mikor van szükség plusz magnéziumra?
Plusz magnéziumbevitelt tesz szükségessé a fokozott izommunka, a gyakori stressz és nyugtalanság, a környezeti zajártalom, a lábizomzat éjszakai pihenést is zavaró görcsei, a várandósság, néhány betegség és számos egyéb élethelyzet. Ez magnéziumtartalmú gyógyszerek és étrend-kiegészítők formájában könnyen megvalósítható. Bár a magnéziumpótlásra szolgáló patikaszerek vény nélkül kaphatók, alkalmazásukkal kapcsolatban néhány dologra nem árt odafigyelni.
A készítmények egyetlen adagjának magnéziumtartalma nagyon eltérő lehet. Nehezíti az összehasonlítást, hogy a különféle szerek különböző formában tartalmazhatják a magnéziumot, például magnézium-laktát-dihidrát vagy magnézium-orotát sóként. A készítmények csomagolásán meg kell keresni azt, hogy az adott dózisú sótartalom mennyi magnéziumtartalomnak felel meg. A napi 375 mg bevitel ugyanis a „tiszta” magnéziumra, nem a só-formára vonatkozik.
Kötelező lesz a pneumococcus elleni védőoltás
2013. november 01.
Jövőre kötelezővé teszik a pneumococcus elleni védőoltást, a humán papilloma vírus (HPV) elleni vakcina pedig kötelezően felajánlandó lesz - jelentette be Beneda Attila, az egészségügyért felelős államtitkárság kabinetfőnöke hétfőn Budapesten.
Mi ellen véd a pneuomococcus injekció?
A pneuomococcus baktérium elleni oltással középfülgyulladás, arcüreggyulladás, tüdőgyulladás és agyhártyagyulladás előzhető meg.
Beneda Attila tájékoztatása szerint az eddig az ajánlott kategóriába tartozó oltást szinte valamennyi két éven aluli gyerek megkapta. A szakmai tapasztatok indokolták, hogy ezt az oltást is vegyék fel a kötelező védőoltások sorába - tette hozzá a kabinetfőnök.
A koleszterincsökkentők mérsékelhetik a demencia kockázatát
2013. október 16.
A koleszterincsökkentő gyógyszerek csaknem harmadával mérséklik az emlékezetromlás és a demencia kockázatát - mutatta ki egy több tanulmány adatait elemző, nagyszabású vizsgálat.
A sztatinok, vagyis a "rossz" koleszterin szintjét csökkentő gyógyszerek egy éven túli szedése megóvhatja az agyat az Alzheimer-kórtól és a demencia egyéb formáitól - derült ki 16 tanulmány elemzéséből. A sztatinokat szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek írják fel.
A Baltimore-i Johns Hopkins orvosi egyetem kutatói 16 tanulmány eredményeit elemezték. Ezekben összesen 23 ezer olyan férfit és nőt vizsgáltak, akiknek nem voltak emlékezetüket vagy szellemi képességeiket érintő orvosi problémáik, és 25 évek keresztül követték őket. Azt vizsgálták, milyen a sztatinok agyra kifejtett hatása rövid távon, és hogyan befolyásolja az Alzheimer-kór vagy az éreredetű, azaz vaszkuláris demencia kialakulását hosszú távú szedésük.
Képzeletbeli utazás - gyógyszerekkel, felszívódás nélkül
2013. október 12.
A gyógyszerek leggyakrabban úgy hatnak, hogy bekerülnek a vérbe, amivel eljutnak az adott helyre, ahol hatniuk kell. De mi van, ha egy gyógyszer fel sem szívódik, úgy távozik a bélcsatornán keresztül?
Általánosságban véve a szájon át bevett gyógyszereknél a hatóanyag gyomorból vagy bélcsatornából való felszívódása, azaz a vérkeringésbe való bejutása a gyógyszerhatás kulcsa. A váráramlásnak köszönhetően tudnak a hatóanyagok a szervezet távoli részeire is eljutni, és ott hatásukat kifejteni, így pl. lázat vagy köhögést csillapítani, vérnyomást vagy éppen koleszterinszintet csökkenteni. Vannak azonban olyan ritka esetek is, amikor a gyógyszerek útja „mindössze” egy kacskaringós utazás a bélcsatornán keresztül – felszívódás nélkül. Mikor alkalmazhatók és mire jók a fel nem szívódó hatóanyagú gyógyszerek?
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...373839...81