Információk, érdekességek
Vakcina vagy szérum?
2013. január 17.
A két fogalmat sokan keverik, illetve nem ismerik eléggé. Ezért az alábbiakban összefoglaljuk az alapvető tudnivalókat e két, a megelőzésben és gyógyítás nélkülözhetetlen típusú szerről.
Vakcina a megelőzés érekében
A vakcina a beoltott ember szervezetét ellenanyag képzésére, termelésére ösztönzi. Amikor aztán egy beoltott gyerek, vagy felnőtt az élő, fertőzőképes kórokozóval (baktérium, vagy vírus okozta fertőzésben szenvedő emberrel) találkozik, már védett lesz a betegség ellen. Minden vakcina csak azt a fertőzést képes megelőzni, ami ellen készült! Ezért kell annyi féle oltást beadni.
Mit kell tudni a gyermekek végbélkúpjairól?
2013. január 07.
Bár kúp láttán a gyerekek nagy része sírva fakad vagy menekülőre fogja a dolgot, szülőként tudni kell, hogy a végbélkúpok alkalmazása nem az ördögtől való: a kúpok sok esetben előnyösebbek a tablettáknál, cseppeknél vagy egyéb, szájon át bevett gyógyszereknél. Az újszülötteknél, csecsemőknél, kisgyermekeknél az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógyszerforma a végbélkúp. Majdnem minden anyuka találkozott már noraminofenazonos vagy paracetamolos láz- és fájdalomcsillapító hatású végbélkúpokkal, és néhány szülő egy hosszabb autós utazás előtt dimenhidrinát tartalmú kúpot ad a gyermekének, hogy ne hányjon útközben. A tablettát, kapszulát lenyelni nem tudó vagy nem akaró csecsemők, kisgyermekek asztmás rohamát is általában teofillines kúpokkal kezelik.
Kivonták a forgalomból
2012. december 12.
em engedélyezett gyógyszer összetevőt tartalmaznak bizonyos, az Egyesült Államokban gyártott, sportolóknak szánt különleges táplálkozási célú élelmiszerek. A készítmények forgalmazását az egészségügyi hatóság megtiltotta, ezzel együtt pedig ellenőrzési akciót is indított.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az Európai Unió tagállamaiban működő gyorsvészjelző rendszeren (RASFF) keresztül érkezett riasztásokról értesítette az ÁNTSZ-OTH-t az elmúlt hónapokban több alkalommal is. A riasztások szerint egyes, többségében az Amerikai Egyesült Államokban gyártott, sportolóknak szánt különleges táplálkozási célú élelmiszerek nem engedélyezett gyógyszer összetevőt tartalmaznak.
Képzeletbeli utazás - az inhalációs szerekkel
2012. december 12.
A tüdőn keresztüli, szakszóval pulmonális gyógyszerbeviteli út azt az utazást jelenti, amit a hatóanyagok az alkalmas inhalációs gyógyszerkészítmények dobozaiból kiindulva a szájon, garaton, légcsövön és légutakon áthaladva a tüdő mikroszkopikus, bogyó alakú alveolusaiig megtesznek, majd azok falán átjutva a vérerekbe kerülnek. Miért van szükség ilyen körmönfont utazásokra?
Az injekciókkal, a szájon át alkalmazott tablettákkal, kapszulákkal vagy a bőrre kent készítményekkel szemben számos előnnyel rendelkezik a tüdőn keresztüli gyógyszerbevitel.
Így fájdalom nélkül és egyszerűen juttathatók a vérkeringésbe a hatóanyagok, amelyeknél a terápiás hatás kialakulása gyors. Rövidebb idő alatt alakulhat ki a gyógyszerhatás a tüdőn keresztül használt szerekkel, mint a szájon át bevett tablettákkal vagy a bőr alá adott injekciókkal. A tüdőn keresztüli út „májkímélő” gyógyszeralkalmazást tesz lehetővé. Az alkalmazott hatóanyagok kevésbé esnek áldozatul a máj átalakító enzimeinek, mint például szájon át történő gyógyszeralkalmazásnál.
Hamis gyógyszer mindenhol előfordulhat
2012. október 21.
A hamis gyógyszerek forgalma háromszorosa a heroin és az ópium együttes forgalmának, s míg kezdetben potencianövelőt, fogyasztószert, izomtömeg-építőt hamisítottak leginkább, mára már azonban mindent, ami gazdaságilag megéri, az onkológiai szerektől az antibiotikumokig. Reális és fenyegető veszéllyel állunk szemben tehát, ezért érdemes erről beszélnünk!
Székely Krisztina, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetője a gyógyszerhamisítás veszélyeiről adott elő október 13-án, a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége által rendezett XXII. Gyógyszerészek Országos Kongresszusa című konferencián.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...424344...81