Információk, érdekességek

Felnőttkori ajánlott oltások

2012. szeptember 19.

Több oltást ajánlott felnőttkorban is megismételni, így biztosítani lehet, hogy az újszülöttek védelmét is, akiket még nem oltottak be - mondta Ócsai Lajos, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) járványügyi főosztályának vezetője az MTI-nek.

Újszülötteket fertőzhetnek meg a felnőttek

Magyarországon a gyermekkori, kötelező védőoltások révén például a tetanusz és a diftéria ellen is jó alapimmunizálásban részesül minden gyermek. Az immunitás viszont évről-évre csökken a szervezetben. Ezért ahhoz, hogy a védőoltásokkal kapott védelem az egész élet során megmaradjon, a szakemberek szerint bizonyos - a diftéria, a szamárköhögés, illetve tetanusz elleni védőoltásokat - nagyjából 10-15 évente ajánlott megismételni.


Mennyire veszélyesek az alkoholos gyermekgyógyszerek?

2012. szeptember 17.

A beteg gyermekek szülei aggódnak a gyermekük egészségéért és a minél hamarabb szeretnék gyógyultan látni a csemetéjüket. Sok szülő mégis visszariad attól, hogy a (kis)gyermekének beadja azt, az orvos által rendelt gyógyszert, aminek az összetevői között alkohol is szerepel.

Be merjék egyáltalán adni a gyereknek ezt az ördögtől való szert? Ilyen módon hozzászokhat a gyermek az alkoholhoz? Nem árt ez a mennyiség a gyermek fejlődő szervezetének? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel gyakran találkozni a gyógyszertárakban.


Mit kell tudni a véralvadásgátló gyógyszerekről?

2012. szeptember 11.

A véralvadás mechanizmusa finoman és bonyolultan szabályozott rendszer: számos véralvadási faktor (speciális fehérjék) és vitamin (K-vitamin) vesz benne részt.A véralvadásgátló gyógyszerek hatóanyagai közé tartozik a warfarin, az acenokumarol, a heparin és az acetil-szalicilsav.

A túlzott mértékű véralvadás, amikor tulajdonképpen már az érpályákban megalvad a vér, életveszélyes állapotok, így trombózis és embólia kialakulásához vezethet.


Méreg a csodavitamin - Érdekesség a B17-vitaminról

2012. szeptember 09.

A B17-vitamin az egyik legújabb – kétes vitaminhatással bíró – vegyület. Ernst Theodor Krebs biokémikus fedezte fel, és az új molekulát laetrilnek vagy amigdalinnak nevezte el. Kutatása azért indult el, mert sok olyan népcsoport él a Földön, akik körében a daganatos betegség nem fordul elő. Mindezt az általuk nagy mennyiségben fogyasztott sárgabarackmaggal magyarázta.

A B17-vitamin tulajdonképpen egy ciánvegyület, melyet egy benzaldehid, egy ciángyök és egy cukortartalmú vegyület alkot. A csonthéjasok (cseresznye, mandula, őszibarack, sárgabarack, szilva) magjában nagy mennyiségű cianidtartalmú glikozidok vannak.


5. leggyakoribb halálok a gyógyszermellékhatás

2012. szeptember 02.

Az Európai Bizottság 2008-ban készített hatástanulmányában említett szakirodalmi becslések szerint az ötödik leggyakoribb halálozási ok a gyógyszerek mellékhatásának tudható be. Ezért az Európai Unió Tanácsa és az Európai Parlament egy új, átfogó gyógyszerfigyelési (farmakovigilancia) szabályozást fogadott el, amelyet a tagállamoknak 2012. július 21-ig kell nemzeti jogrendszerükbe átültetniük.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...444546...81