Információk, érdekességek
Gyorsan vagy lassan hat a gyógyszer? - tesztelheti szervezetét
2012. június 07.
Új diagnosztikai eljárás az egyéni gyógyszeres terápia jegyében. Olyan tesztet fejlesztettek ki, ami képes meghatározni, hogy mennyire gyorsan bontjuk le a gyógyszereket.
CYPtestTM – génhibák és gyógyszerlebontó képesség nyomában
A CYPtestTM egy olyan új technológia, mely képes meghatározni az egyének gyógyszerlebontó képességét. A legtöbb, szervezetbe bekerült idegen anyag (pl. gyógyszerek) lebontásáért a citokróm P450 enzimek (CYP) felelősek. A CYP enzimeket kódoló génekben számos genetikai hiba ismert, melyek megváltoztathatják az enzimműködést. A CYPtest módszer magába foglalja egyrészt ezen CYP génhibák meghatározását, másrészt képes meghatározni a CYP enzimek aktuális szintjét azaz az egyén gyógyszerlebontó képességét. Ez a képesség akkor is lehet túl gyors, vagy túl lassú, ha azt génhiba nem indokolja. A leírt eljárás szabadalmi oltalom bejegyzés alatt áll.
Választhatja a kedvezőbb árú gyógyszert
2012. június 06.
Mi a referenciagyógyszer, mit jelent a pereferált referenciaársáv? Gyógyszerek helyettesítése, ártámogatás – mennyibe kerül a gyógyszer, és mennyit fizetünk a gyógyszertárakban?
A gyógyszerár mindennapjaink kiemelt kérdése. Ezért történik a gyógyszer-támogatási rendszer folyamatos átalakítása. Ez jelentős, némely gyógyszercsoportban akár 30%-os árcsökkenést is jelent, így egyes gyógyszerekért a társadalombiztosítónak és a lakosságnak is kevesebbet kell fizetnie.
Az új szabályok az azonos hatóanyagú, egyenértékűnek minősített, egymással helyettesíthető gyógyszerek esetében elősegítik a gyógyszerek fogyasztói árának csökkenését oly módon, hogy a betegnek, a gyógyszerész segítségével lehetősége van – a szakmai szabályokat és a gyógyszerbiztonságot szem előtt tartva – az eddig szedett készítménynél egy kedvezőbb árú gyógyszert választania.
Kütyük, gyógyszerek és sikeres terápia
2012. június 01.
Pityegő gyógyszeradagoló javítja a magas vérnyomásos betegek gyógyszerszedési fegyelmét, és ezzel sikeresebben csökken a vérnyomásuk is.
Magas vérnyomásos betegek és a terápia
A magyarországi magasvérnyomás-betegek hajlamosak „lazán kezelni” az orvosi utasításokat (lásd elhízás vagy dohányzás), ami a gyógyszerszedés területén sincs másképp. Szinte már közhely, hogy a betegek egy jelentős része egyáltalán nem, vagy csak pontatlanul szedi a gyógyszereit, pedig hipertóniánál kizárólag a pontos és rendszeres terápia az, ami segít elérni a szövődmények megelőzéséhez szükséges célértéket.
Az inzulintámogatások változásáról
2012. május 04.
A Széll Kálmán terv részeként a Magyar Közlönyben a hétvégén megjelent miniszteri rendelet (25/2012. NEFMI) nagy port kavart és pánikot szült, hiszen a cukorbetegek életéhez elengedhetetlenül szükséges inzulinról és annak támogatásáról szól. Szó szerint húsbavágó kérdés tehát. Sajnos a megjelent cikkek sorozatos elírásai, félreértései sem segítették a helyes megértést vagy a félelmek eloszlatását. Ezért összeszedtük, amit megtudtunk.
Inzulintámogatás és annak változása - kérdésekkel
2012. május 02.
Nagy port kavaró tervezet látott napvilágot ez év elején az analóg inzulinok támogatásának megváltoztatását illetően. A tervezetet több szakmai szervezet is támadta, minek következtében egyeztetések kezdődtek a jogszabályokat alkotó szervekkel. A tárgyalások mostanra lezárultak.
A legújabb (és feltehetően végleges) szabályozások pedig elérhetőek itt. A rendeletben történt most szombati változásokat sárga kezek mutatják, ha a korábbi változatot már sikerült végigbogarászni, csak a változtatásokat érdemes nézni. A mostani verzió a szakma egyetértésével készült.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...464748...81