Információk, érdekességek

A pirulák darabolása veszélyes is lehet!

2007. augusztus 21.

Több okból kifolyólag is veszélyes lehet a tabletták darabolása, hiszen nem mindegyik alkalmas arra. Ilyenek például azok a gyógyszerek, amelyek egy védõréteggel vannak bevonva, hogy a gyomorsav ne tudja lebontani õket. Darabolás esetén a gyomorsav elbonthatja a hatóanyagot, és így a várt hatás elmarad. Fordított esetben pedig veszélyes mennyiségû hatóanyag kerülhet a szervezetbe olyan gyógyszerek darabolása esetén, amiknek a hatása a fedõréteg miatt csak késleltetve jelentkezne.


A csomagoláson és a használati utasításon gyakran nem utalnak a darabolás tilalmára, vagy annyira el van rejtve, hogy a betegnek az egész szöveget el kellene olvasnia, hogy felfedezze az erre vonatkozó részt. Még az orvosoknak szóló szakinformációknak is csak az ötöde tartalmazza a megfelelõ utasítást, úgyhogy gyakran az orvos sem tudja figyelmeztetni a beteget.


Nálunk (még) nem tiltják be a halált okozó gyógyszert

2007. augusztus 18.

Ausztráliában két beteg halálát okozta a Prexige nevû fájdalom- és gyulladáscsökkentõ szer. Nyolc páciensnél súlyos májkárosodás lépett fel, ketten pedig májtranszplantációra várnak a gyógyszer miatt. Ezért a szigetországban az elmúlt hét végén betiltották ezt a gyógyszert, amit körülbelül 60 ezren használnak.

Milliók szedik helytelenül a gyógyszereiket

2007. augusztus 09.

Az amerikai Nemzeti Betegtájékoztató és Edukációs Tanács szerint állampolgárok milliói, akik idült megbetegedésben szenvednek, helytelenül szedik a gyógyszereiket, sõt, sokszor abba is hagyják a szedésüket.


A beszámoló szerint különösen a kezdetben tünetmentes egyének vannak nagy kockázatnak kitéve. A magasvérnyomás-betegségben szenvedõk közül például csak minden második beteg szedi rendszeresen az elõírt gyógyszereit, holott a magas vérnyomás megháromszorozza a szívbetegségek kockázatát.


Cukor - az édes gyógyszer

2007. július 27.

Cukor - az édes gyógyszerValószínûleg sok gyermek látott álmában olyan erdõt, melyben minden fa cukorból van. Nos, ez az erdõ a valóságban is létezik, méghozzá mindannyiunkban. És nem is egy, hanem sok milliárd, pontosan annyi, ahány sejtünk van - magyarázza Werner Reutter professzor, a Berlini Szabadegyetem kutatója. Akár a cukorerdõk erdészének is nevezhetnénk, olyan jól kiismeri magát ezekben az erdõkben. A munkanapja ugyanakkor nem a ligetekben és berkekben kezdõdik. Ez lehetetlen, mert a szóban forgó fák aztán végképp nem nõnek az égig: magasságuk csupán néhány nanométernyi (a méter egymilliárdnyi része). Olyan aprócskák, hogy egy átlagos fénymikroszkóppal nem is lehet látni õket - teszi hozzá Werner Reutter. Ám valóban szénhidrátokból állnak, azaz ugyanazon molekulákból, mint amilyenek a tésztában vagy a kandiscukorban található. Ugyanakkor ezt a cukrot nem lehet megenni - ám az egészségünk szempontjából igen jelentõs szerepet játszik.

Vissza a gyógyszer árát, ha nem gyógyul a beteg?

2007. július 20.

Ezzel az úttörõ javaslattal fordult nemrég a brit nemzeti egészségügyi szolgálathoz a Johnson and Johnson cég. A fejenként évi 48 ezer dolláros árat a cég minden olyan beteg után visszatérítené, akinél a kezelés után nem lett kisebb a tumor, írja a The New York Times.


Az amerikai gyógyszermulti kezdeményezése arra utalhat, hogy a gyógyszeriparban is bevezethetik a teljesítménnyel arányos árazási gyakorlatot. Ez akár olyan rugalmas is lehet, hogy a hatékonyságra vonatkozó kutatási eredmények alapján le- vagy felfelé is elmozdulhat.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...747576...81