Információk, érdekességek

Fúj, nem szeretem! – A válogatós gyermek

2016. augusztus 21.

Nincs olyan gyermek, aki minden ételt kivétel nélkül szeretne. Sőt, kifejezetten akadnak olyan időszakok, amikor alig akar néhány fajta ételnél többet elfogadnia kicsi.

A nagyi folyton tömné a kis „éhezőt”, aki csak az édességekre vagy a virslire, pizzára, sült krumplira vevő. De olyan gyereket is találhatunk, aki egyszerűen „semmit nem eszik”. Mi, szülők főleg akkor aggódunk, ha kislányunk, kisfiúnk az átlagnál vékonyabb testalkatú. Meg vagyunk győződve arról, hogy ha ez így megy tovább, akkor szemünk fénye biztos, hogy éhen hal. Hiszen csak azt látjuk, hogy a reggelit félretolja, az ebédből, vacsorából egy-két kanállal eszik. A levesből kiválogatja a tésztát, a rántott húsnak csak a bundáját eszi meg, a főzelékekre fintorog, a zöldségeket kiköpi.

A dackorszak része?

A pszichológusok szerint a dackorszak a táplálkozásra is kihat. Ami a mindennapi teendők során a „nem akarom”, az az étkezéskor a „nem kérem”.

Jó hír, hogy a legtöbb ilyen probléma ötéves korra megszűnik.


A várandósság első napjától a szoptatás végégig számít a vitamin- és ásványianyag-bevitel

2016. augusztus 17.

Sok betegség és fejlődési rendellenesség elkerülésének kulcsa a helyes táplálkozás.

Számos kutatás igazolta, hogy a helyes táplálkozás, illetve a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel elengedhetetlenül fontos a várandósság teljes ideje alatt, sőt amit kevesen tudnak, azt megelőzően, már a babatervezés fázisában is. Több fejlődési rendellenesség kialakulásának az esélye csökkenthető magzati korban szimplán azzal, ha az édesanya megfelelően táplálkozik.

Sokszor hiányos a nők vitaminbevitele

2009-ben készült egy országos táplálkozási vizsgálat, amely a magyar lakosság tápanyag bevitelét vizsgálta. A kutatás eredménye sajnos alátámasztotta, hogy a hazai táplálkozási szokások nem megfelelőek, így például a magyar nők vitaminbevitele jelentősen elmarad a nemzetközileg ajánlott mennyiségektől. Ráadásul a terhesség 9 hónapja alatt bizonyos vitaminokból és ásványi anyagokból jelentősen megnő a szervezet szükséglete. Folsavból, vasból és B6-vitaminból például akár 50%-kal is emelkedhet a szervezet igénye a várandósság során, de cinkből, B1-, B2-, C-vitaminból továbbá magnéziumból is többet kell a terhes nőnek bejuttatnia szervezetébe.


Gyerekjáték a virtuális valóság!

2016. augusztus 17.

Agresszív vagy bugyuta videókat néz a gyerek a neten? Állandóan lövöldözik a telefonodon, vagy felnőtt applikációkat tölt le? Nem eltiltani kell a világhálótól, hanem gyerekek számára kialakított izgalmas tartalmat mutatni neki! Megérkezett a Mattel View-Master, amely olyan 3 dimenziós élményt kínál a mobiltelefon segítségével, ami garantáltan órákra leköti a gyereket, miközben tanulhat is belőle.

 

A 3 dimenziós képnézegető történelme

Bár nálunk kevésbé lett a mindennapok része, külföldön a kattintós képnézegető, a View-Master 75 éve jelent egyet a 3 dimenziós élménnyel. A régi készülékbe egy papírból készült élménytekercset kellett behelyezni, ami egy ügyes optikai trükknek köszönhetően a szemünk előtt valódi háromdimenziós képpé vált. Az idei évben piacra kerülő 2016-os View-Mastert is a szemünkhöz kell emelni, de az élményt itt már a szemüvegbe helyezett mobiltelefon szolgáltatja, kimondottan gyerekek részére összeállított, látványos és érdekes információkkal teli kalandokat mutatva be. A készülékhez jelenleg három különböző élménycsomag vásárolható magyar nyelven: az első összeállítás a világűrt és az ehhez kapcsolódó érdekességeket mutatja be, a különleges úti célok a világ leglátványosabb építményeihez, látnivalóihoz kalauzol el, míg a harmadik avadvilág titkaival ismertet meg egy igazi, tanulságos virtuális utazás keretében. A használat igazán gyerekjáték!


A te gyereked mennyit van a szabadban?

2016. augusztus 09.

gyerekEgy friss kutatás szerint a mai gyerekek fele annyi időt töltenek a szabadban, mint szüleik saját gyerekkorukban. A tendencia ijesztő.

Hétszer több idő a TV előtt

Az ezernél is több családra kiterjedő brit vizsgálat ijesztő képet festett a mai gyerekek és a külvilág kapcsolatáról. A felmérés szerint a gyerek hetente öt és fél órát töltenek csak a szabadban, miközben szüleik saját gyerekkorukban ennek legalább kétszeresét töltötték kint játszva.

Az adat azért is sokkoló, mert más kutatások szerint a gyerekek naponta átlagosan már több mint 5 órát töltenek a képernyők előtt, legyen szó számítógépről vagy televízióról.

A szabadban töltött idő csökkenése azért is érdekes, mert a szülők 96%-a tartja fontosnak a gyermekek fejlődése szempontjából a szabadban és a természetben töltött időt. Sőt a megkérdezettek többsége szerint a szabadban töltött idő, fontosabb, mint a technológiai képességek elsajátítása.


Játék-Játék-Játék!

2016. augusztus 08.

Közeledünk a vakáció végéhez. Lassan újra kezdődik a visszaszámlálás, a gyerekek újra óvodába, iskolába mennek.Nagyon fontos időszaknak tartom a feszített év utáni pihenőket, amikor nem nyüstöljük a gyerekeket, hanem az idejük nagy részében hagyjuk őket szabadon játszani.

Bizony még az óvodások is elfáradnak a tanév végére, különösen, ha külön foglalkozásokra járnak.

Ez természetesen nem ment fel a gyermekünkkel való foglalkozás alól, inkább arra szeretnék rávilágítani, hogy milyen lehetőségeket rejt a szabad játék.

Még mielőtt azt gondolnánk, hogy „csak játszik a gyerek”, próbáljuk megfigyelni mennyi lehetőséget rejt magában. Vegyük komolyan a játékát, hiszen ez a fő tevékenysége, ezen keresztül tanul, és alakulnak készségei, képességei.

Főiskolásként Sopronban egy olyan gyakorló óvodában tanultam, ahol a gyerekeket Zilahi Józsefné: Az óvodai nevelés játékkal, mesével program szerint nevelték. Ennek lényege, hogy a gyerekek a nap legnagyobb részében szabadon játszhattak. Ezen kívül minden nap hallgattak mesét, sokat énekeltek, népi játékokat játszottak és természetesen sok időt töltöttek a szabadban mozgással, játékkal.

 


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...178179180...290