Információk, érdekességek
Nyári szünetben gyerekre vigyázni a nők kiváltsága
2016. július 17.
100 apukából mindössze 4 vállal a nyári szünet idejére gyermekfelügyeletet, a kényszerű otthon maradás így leginkább a nők „kiváltsága”. Ha minden kötél szakad, felvigyázóként a nagyszülő a leggyakoribb opció, amit a táboroztatás követ…
– derült ki egy kutatásából, mely többek közt azt vizsgálta, hogy milyen kihívásokat tartogat a nyár a szülőknek.
Ki vigyázzon a gyerekre idén nyáron? – hangzott el a kérdés az évzáró környékén a szülők körében. A REGIO JÁTÉK családosok nyári szokásait vizsgáló felmérése szerint a szinte folyamatos nyári gyermekfelügyelet megoldása minden harmadik családban fejfájást okoz, illetve komolyabb terhet. A feladatot túlnyomó részben maguk a szülők végzik, leginkább az anyukák. 4 családból 3-ban ők vigyáznak tartósan a szünidejét töltő gyerekre, a fordított helyzet ugyanakkor igen ritka: 100 férfiből csak minden 4. vállalja az otthon tartózkodást, míg a családok közel negyedénél apa és anya igyekszik ezt arányosan elosztva megoldani.
Nagyiék és táborok
Ha nincs kire hagyni a gyereket, akkor a nagyszülő a favorit, 10 családból 9 hagyatkozik a nagymamára és nagypapára. A második legnépszerűbb alternatíva a nyári tábor, ezt a szülők kétharmada veti be, hogy saját magára és/vagy munkájára is legyen ideje. „A családok kétharmada maximum 1 hétig táboroztatja a gyermeket nyáron, 7 napért a többség 20-40 ezer forint közötti összeget hajlandó fizetni” – tette hozzá Gyaraki Dávid marketingvezető.
Hőségben pocakkal és kisgyerekkel
2016. július 15.
A nyári kánikula mindenki számára olyan időjárási környezetet teremt, mintha mediterrán, vagy szubtrópusi, trópusi vidékre utazna. Különösen érzékenyek és védelemre szorulnak ilyenkor a várandós és szoptató anyák és a csecsemőik.
Veszélyes lehet a nagy meleg
A magas hőmérséklet fokozott védekezésre készteti a szervezetet, hogy hőegyensúlyát megtartsa: test izzad, ezáltal folyadékot veszít, fokozódik a szomjúságérzet, szaporábbá válhat a szívverés, a légzés. A vérellátás romlik az erek kitágulása miatt, amit szédülés, gyengeségérzés, fáradékonyság jelez. Komolyabb esetben fejfájás, esetleg légszomj vagy remegés, ájulásérzés léphet fel. A legfontosabb megelőzni a túlhevülést és folyadékvesztést!
A túlhevülés megelőzése: vizes haj és fej segít lehűteni a testet
- Lehetőleg ne tartózkodjunk a szabadban 10.00 és 16.00 óra között. Ha mégis elkerülhetetlen, akkor keressünk árnyas, szellős helyet pl. park, kert, kerüljük a zsúfolt tereket. A lakásban legalább a pihenésre használt helyiséget sötétítsük el függönnyel, jobb, ha nappal zárjuk az ablakokat.
- A klímaberendezésre sokan érzékenyek – különösen vigyázni kell a csecsemőkre. A készülékeket ezért mértékkel használjuk, a külső hőmérsékletnél csak 4-5°C-kal alacsonyabbra beállítva.
- Hűtsük, frissítsük a testünket, a gyermekek testét naponta többször is nedves törléssel, esetleg lemosással, zuhannyal. Nedvesítsük be nyugodtan hajunkat, gyerekeknél bátran vizezzük be az arcukat és a hajukat is. Így a hűtést 30%-kal növelhetjük.
Napfény, szolárium – kismamáknak?
2016. július 10.
A nyár a napimádók szezonja. Felmerül a kérdés, hogy a kismamák ugyanolyan szabadon élvezhetik-e a nyár örömeit, mint a nem várandós társaik. Természetesen a magzat és a kismama egészsége érdekében ebben az esetben különösen óvatosnak kell lenni. Mivel részben „tiltólistás” a napozás, sok kismama a szolárium mellett voksol, pedig veszélyek ott is leselkednek rájuk.
A bőrrák mindenkit fenyeget!
A napozással és az ultraibolya (UV) fény miatti védelemmel kapcsolatos általános megszorítások mindenkire igazak, gyermekre és felnőttre, fiatalra és idősre, várandósra és nem váradósra, egyaránt. Senki bőre nem felejt, az évek során kapott ultraibolya dózisok összeadódnak, és minél magasabb értéket érnek el, annál nagyobb a súlyos bőrelváltozások, bőrdaganatok kialakulásának a valószínűsége. A napkalap, a napszemüveg, a jól szellőző, világos színű vászon- vagy pamutruházat, a fényvédő készítmények használata és a bőséges folyadékfogyasztás elengedhetetlen. Nemcsak nyaraláskor és tengerparton igaz ez, de egy belvárosi vagy munkából hazafelé tartó félórás séta alkalmával is figyelmet kell fordítani a megfelelő fényvédelemre.
A kismamák bőre extra érzékeny!
A babavárás alatt a megváltozott hormonháztartás miatt nagy az esélye a pigmentfoltok kialakulásának. Ehhez adódik még az, hogy a napfény UV-komponensei várandós nőknél sokkal gyakrabban okoznak barnás elszíneződéseket, foltokat, pigmentációt test-szerte a bőrön. A homlokon, az ajkak fölött, a járomcsont környéki területen egyaránt megjelenhetnek a sárgásbarna színű foltok. Nem más ez, mint a kismamák arcbőrének jellegzetes elváltozása, az úgynevezett terhességi maszk, ami a várandós nők mintegy felét érinti. Az UV-fény ezeknek – az esztétikai szempontból erősen zavaró – foltoknak a kialakulását elősegíti. Bár a terhességi maszk a szülést követően általában elmúlik, de megelőzése érdekében mindenképpen figyelmet kell fordítani az UV-védelemre.
Ha leég a kicsi...
2016. július 07.
Sokszor látja a szemlélő a strandokon, hogy a nem elég gondos, mondhatni felelőtlen szülők órákig hagyják meztelenül babáikat és kisdedeiket a napon, nem gondolva ennek súlyos következményeire. Nem csak strandon, hanem séta közben, játszótéren is leéghet a gyermek. A nap tartós és túlzott hatásának külső és belső következményei is lehetnek.
A leégés nem látszik és nem is fáj azonnal, csak pár óra múlva jelentkezik fájdalmas hatása. Belsőleg bármelyik korosztályt a “napszúrásnak” nevezett megbetegedés fenyegeti, amire szintén az vonatkozik, hogy minél kisebb a baba, annál veszélyesebb. Napszúrás estén lázzal vagy anélkül émelygés, hányás, fejfájás jelentkezhet, ilyen esetben forduljunk azonnal orvoshoz!
Bébiket ne vigyünk tűző napra!
A babák különösen könnyen leégnek, mivel vékonyabb, sérülékenyebb a bőrük, és a védelmet jelentő barna bőrszínt sem szerezték még meg a napon. A babákat ne tegyük ki közvetlen napsütésnek: a bőrüket csak szórt napfény érheti. Ha árnyékban van, a kocsi napernyője alatt altatjuk a kicsit, akkor is elég nap éri, amíg ide-oda tologatjuk. Az első nyár végén a lábát talán már napoztathatjuk is, de ezt magas fényvédő faktorú napozókrém védelme mellett tegyük.
7 dolog amit az iskolától függetlenül megtanítok a gyerekemnek
2016. július 06.
A világ tele van azzal, hogy az iskolák ma már nem szolgálják ki a korszerű tudás iránti igényünket. Átszervezik, majd újra átszervezik, majd központosítják, majd rehabilitálják, majd újra reformálják, majd visszaalakítják a rendszert.
Az eredményt látva vagy szorongunk, vagy átgondoljuk, mi az amit mi magunk tehetnénk azért, hogy a mi saját gyerekünk esélyei jók maradjanak, bármilyen is az iskolarendszer. Én 7 olyan dolgot találtam, ami ehhez szükséges, mind a hét elsősorban szülői minta, szülő elvek nyomán, nem iskolai órák keretében valósulhat meg. Mit kell tenned hozzá, hogy a te gyereked így élhessen? Kemény leszek, mint a kád széle: Neked is meg kell tanulnod ezeket és neked is így kell élni. Felnőttként egyrészt könnyebb, mert nem kell megfelelnünk mellette még az iskolának is, másrészt gyorsabb, mert céltudatosabbak lehetünk.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...180181182...290