Információk, érdekességek
Hogyan szerethet rosszul egy Anya?
2016. június 11.
Sikertelenségeink, kudarcaink, negatív meggyőződéseink egy része a gyermek-, és kamaszkorunkban megélt tapasztalatokból táplálkozó alapvető én-élményre vezethető vissza, melynek fő közvetítője az édesanya. Lehet-e hibáztatni egy anyát, ha nem jól szerette a gyermekét? Felelőssé tehető-e az egyén jelenben elkövetett hibáiért, sikertelenségeiért a múltban elszenvedett sérelem? Vajon mit jelent rosszul szeretni egy gyermeket?
Az, hogy milyennek látjuk, hogyan értékeljük, becsüljük azt, akik vagyunk, hogy mennyire hiszünk önmagunkban, a környezet visszajelzései, valamint a saját önmagunkra vonatkozó megfigyelései függvényében folyamatosan változik, formálódik.
A gyermekkorban megtapasztaltak roppant meghatározóak, hiszen személyiségfejlődésünk szempontjából ez egy igen érzékeny időszak. Az anya-gyermek kapcsolat kiemelten fontos, hiszen ez tekinthető az összes későbbi emberi kapcsolat prototípusának, továbbá a személyiség alakulására is aktívan hatással van.
Úristen: félrenyelt a gyerek!
2016. június 09.
Fulladás pici gyerekeknél apró tárgyaktól, ételtől is bekövetkezhet, azonban ezt is meg lehet előzni a szakember szerint.
A három év alattiaknál apró tárgyak félrenyelése okozhat tragédiát, a szakember szerint azonban legtöbbször ez megelőzhető. A játékokon egyrészt feltüntetik, hogy hány éves kortól ajánlott, de amúgy is lehetőleg csak olyasmit adjanak a piciknek, ami nem fér be a szájukba.
- Az ételt kicsi darabokban kapják, és semmiképp ne adjanak nekik apró magvakat, mert könnyedén megakadhatnak a torkukon.
- Emellett tanítsák meg a gyermekeket arra, hogy evés közben ne játsszanak, játék közben pedig ne egyenek.
Ha mégis megtörténik a baj
- Ha a gyerek mégis félrenyel valamit, normál esetben működésbe lép a köhögési reflex, és a légúti idegentest szerencsés esetben távozik.
- Ha azonban beszorul, akkor azonnali, határozott beavatkozásra van szükség és mentőt kell hívni – nyomatékosítja a szakorvos.
- Ha a gyermek nem tud hangot kiadni, alig hallhatóan vagy némán köhög, bőrszíne szürkéslila (oxigénhiányos), de még eszméletén van, amíg a mentő kiérkezik, addig is azonnal próbálják meg eltávolítani, ami elzárta a légutat.
Szedd össze magad! – A visszaváltozás 9 hónapja (3.)
2016. június 06.
Részletek egy sportos kismama edzésnaplójából…
Fizikailag szinte teljesen rendbe jöttem, viszont lelkileg kezdek kicsit elgyengülni. Leginkább a kevés alvás, a bezártság és az egyhangúság miatt. Továbbra is alázattal teszem a dolgom, de vajon meddig fog tartani a monoton 24 órás szolgálat?
Őszintén szólva, nagy szükségem lenne némi lazulásra. Jó lenne egyszer-egyszer kiszabadulni a négy fal fogságából. De kettős érzés ez, hiszen, hogyan is tudnék én az apróságomtól távol maradni? Egyelőre marad tehát az édes szolgálat okos időbeosztással és a közösen töltött idő kreatív kihasználásával.
Csodálattal szemlélem pici babám fejlődését. Hétről hétre ügyesebb és erősebb. A napirendje is egyre kiszámíthatóbb. Alapvetően az ő igényei határozzák meg a napi tevékenységeimet. A 3 óránkénti etetés és kb. másfél órás alvásciklusok gyorsan váltakoznak. A napi kétszeri séta közös kikapcsolódás, az esti fürdetés pedig jutalom mindkettőnknek a nap végén.
Állapotjelentés
- Hangulat: közepes
- Fizikai állapot: közepes
- Lelkiállapot: közepes
- Testsúly: 58 kg
A nappali teherbírásomat az határozza meg, hogy az éjszakám hogyan sikerült. Általánosságban nettó 6-7 órát alszom kisebb-nagyobb megszakításokkal. Jobb napokon előfordul, hogy a kisbaba 2×4 órát is alszik egyhuzamban. Viszont amikor nyugtalanabbra sikerül az éjszaka, előfordul, hogy 2-3 óránként is ébredek hozzá és akár 1 óra hosszat is ébren vagyunk.
Egyelőre alapvetően a babám társaságában próbálok kikapcsolódni, töltődni. Nagyon szeretem a közös sétáinkat. A hordozókendőnek köszönhetően folyamatos testi kontaktusban vagyunk, ami mindkettőnknek jó: én átölelem, simogatom, ő örömmel ringatózik, és mindig könnyedén megnyugszik. Úgy élvezem az alvó baba melletti nyugalmat. Kezdetben mindig telefonáltam, amint kiléptem az ajtón. De elhatároztam, hogy kihasználom a szabadban töltött időt arra, hogy töltődjek.
Azért persze remélem, hogy hamarosan eljön az a nap is, amikor legalább egy pár órára elszabadulhatok a babám mellől. A pár órás szabadságnak azonban több feltétele is van.
- Egyrészt kritikus kérdés, hogy ki tudom-e annyira pihenni magam, hogy egyáltalán legyen kedvem elindulni bárhova otthonról.
- Másrészt, akad-e olyan segítségem, akire jó szívvel rá merem bízni majd a babámat…
- Harmadrészt elég kiszámítható-e már a baba szoptatási rendje, amihez a távollétemet tudom igazítani.
Alvajáró a gyerek?
2016. június 05.
Az alvajárás (szomnambulizmus) különös, szokatlan, általában riasztó jelenség. A leggyakoribb a 4-8 év közötti gyermekek körében, és az esetek túlnyomó többségében átmeneti jellegű. (Felnőtteknél sokkal ritkábban fordul elő.) Amikor a szülő észleli gyermekénél ezt az alvás közben megjelenő neurológiai problémát, első reakciója az ijedtség. Ehelyett azonban jobban teszi, ha megtalálja a választ néhány, a jelenséggel összefüggő, gyakori kérdésre, és megtanulja, milyen óvintézkedéseket tegyen az esetleges éjszakai balesetek megelőzése, illetve az ezzel járó riadalom elkerülése érdekében.
Az éjszaka melyik szakaszában kódorog?
Az éjszaka első harmadában, az ún. lassú agyhullámú, mély alvási szakaszban. Ez elalvás után kb. 3 órával következik be. Ilyenkor a gyermek a mélyalvási ciklusból a részleges ébrenlét állapotába kerül. Ez magyarázza, hogy fel tud kelni, képes lépcsőn járni, kinyitni ajtókat, ablakokat. De előfordul, hogy fekve marad, úgy motoz a kezével, vagy az ágy szélére ül. Az epizódok rövidek, általában kevesebb, mint 10 percen át tartanak.
Alvajárás közben fel kell-e ébreszteni?
Nem, egyáltalán nem tanácsos felébreszteni, illetve azt hinni, hogy ezzel jót teszünk vele, mert ébredés közeli állapotban van. Hiszen, még ha nyitva is van a szeme, nincs szó ébrenlétről, még alszik. Ha hirtelen felébresztjük, az alvajáró zavartan, riadtan viselkedik, és mozgása közben az elesés kockázata is megnő. Semmiről nem tud számot adni, amellett a felébresztés csak aggodalmat keltene benne. A legjobb, ha nyugodtan visszakísérjük őt az ágyába, és hagyjuk tovább aludni. Másnap reggel nem fog emlékezni rá, mi történt vele az éjszaka.
Egyre többen szülnek 40 éves korukban
2016. június 03.
A szülő nők átlagéletkora Magyarországon 31-32 év, de a Semmelweis Egyetem I. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján már tíz százalék körüli a 38 év felett szülő nők aránya – hívja fel a figyelmet a tendenciára Prof. Dr. Rigó János igazgató. Minél később szül egy nő, annál nagyobb a szövődmények aránya, de ha a kitolódott gyermekvállalásra tudatosan készülnek, csökkenthető a kockázat.
Szaporodó kockázatok 30 felett
Az igazgató szerint évek óta megfigyelhető, hogy egyre későbbre tervezik a gyermekvállalást, aminek elsősorban társadalmi okai vannak. Nőgyógyászati szempontból ideális lenne, ha 20 és 30 éves koruk között szülnének a nők. Ennél idősebb korban egyre gyakrabban jelentkeznek a különböző kórképek: a mióma, a vetélés, a koraszülés, a méhen kívüli terhesség és a meddőség kialakulásának is nagyobb az esélye. Ezen kívül a kísérőbetegségek kockázata is jelentősen emelkedik, negyven év felett a krónikus magas vérnyomás a terhes nők 10 százalékában, cukorbetegség 10-20 százalékban fordul elő.
A baba is veszélyben
Az anyai életkor növekedésével a különböző kóros állapotok kialakulása nemcsak az anyát, hanem a magzatot is veszélyeztetheti. Például a Down-szindróma előfordulása 36 éves korban 1:100, 42 év felett már 1:50 arányban figyelhető meg. Sajnos a magzati fejlődési rendellenességek is gyakrabban fordulnak elő.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...183184185...290