Információk, érdekességek
Mitől lesz nyugodt a babavárás? Tippek, tanácsok a stresszmentes 9 hónaphoz
2025. január 05.
Egy gyermek érkezése izgalmakkal teli időszak, főleg, amikor az első babát várja a család. A bizonytalanság, a stressz, a felesleges idegeskedés azonban sem a kismamának, sem a kisbabának nem tesz jót, ráadásul a félelmek, aggodalmak legtöbbször abból adódnak, hogy a leendő szülők nem rendelkeznek elegendő információval, és túl sok a bizonytalanságot erősítő tényező.
Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segítenek, hogy nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban teljen ez a 9 hónap.
Készülj fel testileg és lelkileg is
Egy valóban nyugodt várandósság nem a fogantatással kezdődik, hanem az azt megelőző hetekben-hónapokban.
A lelki ráhangolódás érdekében pároddal beszélgessetek sokat a családalapításról, a családbővítésről osszátok meg egymással gondolataitokat, keressetek együtt választ a felmerülő kérdésekre. A nyugodt fogantatás és babavárás egyik legfontosabb feltétele, hogy mindketten életeteknek abban a szakaszában legyetek, amikor nyitottak vagytok azokra a változásokra, amiket egy gyermek születése hoz magával.
Az egészségügyi alkalmasság felmérésére a leendő kismamának érdemes nőgyógyászati vizsgálatot, rákszűrést, citológiai vizsgálatot csináltatni, ill. célzott vér- és vizeletvizsgálattal jó előre kiszűrni, hogy esetleg fennállnak-e a várandósságot veszélyeztető és a fogantatást nehezítő egészségügyi problémák.
A leendő apukának andrológiai szakrendelésre és laborvizsgálatra érdemes bejelentkezni, az első a nemzőképességről, a második az általános egészségi állapotról ad információt.
A felkészülési időszakban a felesleges, ill. mellőzhető gyógyszerek szedését érdemes abbahagyni, természetesen orvosi konzultáció után.
Kerülni kell a dohányzást, a dohányfüstöt és az alkoholfogyasztást is.
A tervezett fogamzás előtt három hónappal legcélszerűbb megkezdeni a magzatvédő vitaminok szedését, hiszen kutatások szerint a veleszületett rendellenességek egyharmada védhető ki a folsavtartalmú multivitaminokkal. A 12. hétig mindenképpen, de mai ismereteink szerint a várandósság teljes időtartamában javasolt a magzatvédő vitamin szedése, ugyanis így a koraszülés kockázata is csökkenthető.
Így készül az igazi, és a gyerekbarát forralt bor! 4 recept a hűvös estékre
2024. december 21.
A téli hónapokban a forralt bor nem csupán egy ízletes ital, hanem számos jótékony hatásával hozzájárulhat a hangulatos estéinkhez. A forralt bor ízletes és melegítő élménye, amelyet a barátokkal együtt élvezhetünk, megteremti a karácsony, egy baráti találkozó vagy bármely téli összejövetel igazán varázslatos atmoszféráját.
A legklasszikusabb választás a vörösbor, hiszen a merlot vagy a cabernet sauvignon tökéletes alapként szolgálhat. Ezek a borok gazdag, telt ízeket kínálnak, amelyek a fűszerekkel kiegészítve még élvezetesebbé válnak.
Ha könnyedebb ízvilágra vágyunk, a rozé bor is remek választás, hiszen friss, gyümölcsös jegyekkel bír, amely élénkíti a téli estéket.
A fehérbor, mint például a zöld veltelini, különleges fűszerekkel, mint gyömbér és vanília, igazán egyedi és aromás élményt nyújt.
Nézzük a forralt borok fűszerezését!
Késik a menstruáció? Ilyen okai lehetnek
2024. november 29.
Mi lehet az oka annak, ha késik a menstruáció?
– Fogamzóképes korban természetesen el kell gondolkodni azon, nem terhesség áll-e a késő menstruáció mögött, de ha ezt a lehetőséget kizártuk például terhességi teszttel és nőgyógyászati vizsgálattal, még mindig vannak olyan állapotok és betegségek, amelyek ezt okozhatják – foglalja össze Józan doktornő.
Ilyen lehetőségek merülhetnek fel:
Stressz
A kezeletlen, tartós stressz felboríthatja a hormonháztartást és arra az agyterületre, a hipotalamuszra is hatással lehet, amely szabályozza a ciklust. Ezen túl a stressz közvetetten is befolyásolhatja a menstruációt, hiszen, ha ennek alapján hirtelen fogyás vagy valamilyen betegség jelentkezik, ezek miatt is késhet a menzesz. Ráadásul mivel a stressz önálló rizikófaktora számos betegségnek, érdemes minél előbb segítséget kérni annak kezeléséhez, akár pszichológustól.
Alacsony testsúly
Azok a nők, akik valamilyen étkezési zavarral, főként anorexia nervosával vagy bulímiával küzdenek, előbb-utóbb tapasztalhatják a ciklusuk felborulását. A túl alacsony testsúly ugyanis megzavarhatja, sőt le is állíthatja a menstruációt, mivel az alacsony testzsír százalék azt üzeni a szervezetnek, hogy nincs lehetőség a terhességre, így szüneteltetni kell a peteérést. (Az extrém fizikai terhelést vállaló nők szintén a ciklus szabálytalanságával, elmaradásával szembesülhetnek.) Az étkezési zavar sikeres pszichiátriai kezelése után a menzesz is visszatérhet.
Elhízás
A testsúly másik véglete is befolyásolhatja a menzeszt, ugyanis az elhízás hatására a szervezet túl sok ösztrogén hormont termelhet, ami zavart okozhat a periódban, végső soron le is állíthatja azt. Ha a kivizsgálások során az derül ki, hogy az elhízás okozza a menstruációs késést vagy elmaradást, érdemes életmód orvosi segítséget kérni a tartós és egészséges fogyáshoz.
Policisztás ovárium szindróma (PCOS)
A PCOS miatt a szervezet túl sok „férfihormont”, androgént termel, ami miatt ciszták keletkeznek a petefészekben. A betegség szerteágazó tüneteket okozhat, így például megzavarhatja vagy meg is szüntetheti a menstruációt. A PCOS-sel igen gyakran együttesen jelentkezik az inzulinrezisztencia, ami szintén egy hormon, az inzulin háztartásának kiegyensúlyozatlanságát jelzi. Mivel tehát egy összetett tünetegyüttesről van szó, a kezelés is több irányú lehet, a menstruáció rendezése történhet például fogamzásgátló vagy más gyógyszer elrendelésével.
A kisfiúkat érintő leggyakoribb urológiai problémák, amelyekről minden szülőnek tudnia kell
2024. november 27.
November a férfiegészség hónapja, ami minden évben ráirányítja a figyelmet a férfiak egészségére, különösen az őket érintő urológiai problémákra és azok megelőzési lehetőségeire, beleértve a szűrővizsgálatokat. Fontos azonban, hogy ennek kapcsán ne csak a felnőtt férfiakra gondoljunk, hanem az egészen kisfiúkra is, hiszen az ő esetükben a korai felismerésnek még fontosabb szerepe van. A Budai Egészségközpont szakmavezető főorvosa, dr. Póth Sándor bemutatja a fiúkat érintő leggyakoribb gyermekurológiai betegségeket, azok okait, tüneteit, továbbá hasznos tanácsokat ad a komolyabb szövődmények megelőzéséhez és a kezeléshez.
„Mindkét nem esetében előfordulhat, hogy születés után kialakul valamilyen nemi szervet vagy húgycsövet érintő rendellenesség, a későbbi életszakaszokban pedig leginkább húgyúti fertőzésekkel fordulnak a páciensek, illetve a szülők a gyermekurológushoz, újszülöttkortól egészen 18 éves korig. Sajnos a jó indulatú, életminőséget érintő problémáktól kezdve – pl. rejtett here, fitymaszűkület, éjszakai bevizelés –, akár az életveszélyes, pl. daganatos vagy komoly funkcionális zavart okozó elváltozások is megjelenhetnek ebben a korosztályban. Azonban a betegségek jórésze időben felismerve hatásosan kezelhető, az életminőség megtartása mellett” – hangsúlyozza dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont urológus főorvosa.
Rejtett here, ingahere (hereleszállási zavarok)
A rejtett here (kriptorchizmus) az egyik leggyakoribb fejlődési rendellenesség a fiúgyermekeknél, amely során az egyik vagy mindkét here nem száll le a hasüregből a herezacskóba születés előtt, vagy után. Jellemzően a hasüregben, a lágyékcsatornában vagy a herezacskó felett helyezkedik el. Az esetek 90 százalékában kizárólag az egyik here, 10 százalékában mindkét oldali here rejtett. Ennek oka lehet hormonális zavar, genetikai hajlam vagy mechanikai akadály. Emellett 10-ből 7-9 esetben a hereleszállási zavarokhoz kísérőbetegségként lágyéksérv vagy vízsérv is társul.
A rejtett here enyhe formája az „ingahere”, amikor nyugalmi, ellazult helyzetben a herék megtalálhatók a herezacskóban, ám időnként bizonyos ingerek hatására felhúzódnak innen. Ez az állapot alapvetően nem kóros és általában nem igényel kezelést, de ha három hónapos kor felett is fennáll, szükség lehet orvosi beavatkozásra.
Ha a rejtettherűség kezeletlen marad, felnőttkorban termékenységi gondokhoz és daganatos elváltozások kialakulásához vezethet. A kezelési lehetőségek között szerepel a hormonterápia, illetve a sebészeti beavatkozás, amellyel a herét a herezacskóba rögzítik. A műtétet 6-12 hónapos kor között, de legkésőbb 18 hónapos korig optimális elvégezni.
Fitymaszűkület
A fitymaszűkület (fimózis) olyan állapot, amikor a fityma nem húzható vissza a hímvessző makkjáról. Ez lehet veleszületett vagy szerzett (például fertőzés vagy gyulladás következménye). Kisgyermekkorban természetes jelenség is lehet, amely általában magától rendeződik, de bizonyos esetekben, különösen, ha fájdalmat, vizelési nehézséget vagy fertőzést, gyulladást okoz, kezelést igényel. A szűkület típusától függően megoldást jelenthet a konzervatív terápia, mint például a krémek, kenőcsök használata, ám súlyosabb esetben műtéti beavatkozás, például fitymaeltávolítás (körülmetélés) javasolt.
Szükségem lesz az inzulinra a szülés után is?
2024. november 16.
A cukorbeteg várandósok gondozása nem ér véget a baba születésével: a kismamák kezét nem szabad elengedni akkor sem, ha állapotuk rendeződni látszik. Hogy mire számíthatnak az érintettek a továbbiakban, és miért van jelentősége a szülést követő kontrollvizsgálatoknak, arról dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát kérdeztük.
– A várandósság alatt diagnosztizált cukorbetegség gondozása és a vércukorértékek kontrollálása a magzat és a kismama egészsége szempontjából is kulcsfontosságú. Tapasztalataink szerint a kismamák általában komolyan veszik az orvos által előírt teendőket a babavárás időszakában. Arról azonban kevesebb szó esik, hogy a szülést követően is figyelemmel kell kísérni az édesanya egészségi állapotát, amelyben már kevésbé partnerek az érintettek. Pedig a gesztációs diabétesszel diagnosztizált kismamák a későbbiekben jó eséllyel számíthatnak a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, de azok esetében is elengedhetetlen a szakorvosi kontroll, akiket a szülést megelőzően 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegként diagnosztizáltak – hangsúlyozza dr. Para Györgyi.
Cukorbetegként várandósan – a szülés utáni teendőkről
Ha ön 1-es típusú cukorbeteg
Az 1-es típusú cukorbetegség esetén az inzulinkezelés és a szakorvosi kontrollok természetesen a várandósságot követően is folytatódnak. A kismamáktól azt kérjük, hogy már 1-2 héttel a gyermek világrajövetelét követően jelentkezzenek kontrollra (ehhez elegendő egy telefonos vagy videokonzultáció). Fontos tudni, hogy a szülés után a kismama szervezete sokkal érzékenyebb lesz az inzulinra, ezért az inzulint felére kell csökkenteni, és az igénynek megfelelően tovább adaptálni. Az 1-es típusú diabéteszesek esetében már a várandósság elejétől javasolt a szenzor használata, ennek hiányában a vércukorszint nagyon gyakori ellenőrzésével előzhető meg a súlyos hipoglikémia– hívja fel az érintettek figyelmét a szakember. Hogy ne érje meglepetés a kismamát, és elkerülje a hipoglikémiát, a vércukormérő mellett érdemes gyorsan ható glükózforrásokat is állandóan készenlétben tartani.
Ha ön 2-es típusú cukorbeteg
Ha a kismama 2-es típusú cukorbetegként lett várandós, szintén a kezelőorvosa fogja eldönteni, hogy a továbbiakban milyen terápiára és gyógyszerekre lesz szükség a szülés után. Ez esetben is javasolt sort keríteni a szakemberrel történő konzultációra a szülést követő két héten belül, akár egy videó- vagy telefonhívás formájában. Az édesanya általában ugyanazokat a gyógyszereket fogja szedni, amelyeket a terhesség előtt is, feltéve, hogy azok jól kontrollálták cukorbetegségét, és a szoptatás alatt is biztonságosan alkalmazhatók.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...23...290