Információk, érdekességek

Így tévézzetek okosan a gyerekkel

2015. november 02.

A gyerekek sokszor csak unaloműzésből tévéznek, és a hatalmas kínálatban a szülők is nehezen találják meg számukra a valóban érdekes és hasznos műsorokat. Pedig pszichológusok szerint a tévéműsorok egy része nemcsak a gyerekek ismereteit gyarapíthatja, hanem a képességeik fejlesztéséhez is jelentősen hozzájárulhat. A szülők és a gyerekek tudatos válogatásának megkönnyítésére ezért egyedülálló műsorajánlási rendszert indít gyermekpszichológusok bevonásával a Tévézz okosan! társadalmi kampány. 

A hazai kábeltévés szolgáltatók kezdeményezésére, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakmai támogatásával három évvel ezelőtt létrejött társadalmi kampány a fiatalok médiatudatosságát igyekszik erősíteni, és szüleiknek is hasznos tanácsokat nyújt a tudatos tévézéshez.

A korhatárkarikák mellett új piktogramok is megjelennek

A társadalmi kampány gazdái most pszichológusok segítségével továbbfejlesztették a weblap műsorajánlóját. Ezentúl kategóriákba sorolva, piktogramokkal is megkülönböztetve kiemelten ajánlanak olyan műsorokat, amelyek a színvonalas szórakoztatás mellett hatásosan segíthetik az iskoláskorú gyerekek értelmi, érzelmi, társas és mozgási készségeinek illetve személyiségüknek a fejlődését. A kiemelt műsorokat gyermekpszichológusok rövid magyarázó szöveggel ellátva ajánlják, hogy a gyerekek és szüleik is egyszerűen beazonosíthassák, milyen területek fejlesztésében segíthetnek igazán.


4 jópofa játéktipp, hogy a gyerek illemet tanuljon

2015. október 31.

Ha láttál már igazi, vérbeli, neveletlen kölyköt, akkor tudod, miről beszélek! Takonytól csillogó homlok, mocskos kezek, mindenbe belekapó ujjacskák, és folyamatos hiszti! Megvan? Lehet, hogy a te gyerekeddel is megesett már, hogy a dackorszak közepén a legidétlenebb helyzetben volt képes abszolút oda nem illő módon viselkedni? Kimondani olyan szavakat, amiket akkor és ott nem lett volna szabad ...

Pedig illemre nevelni – az alapvető udvariassági szabályokat megtanítani nem is olyan ördöngösség. Megmutatjuk, hogyan lehet ezt játékosan és vidáman, akár angolul is!

Illemszabályok kialakítása gyermekkorban

Minden szülőnek ismerős az a kellemetlen szituáció, amikor gyermeke épp dackorszakban van és jelenetet rendez a bevásárlóközpont kellős közepén. Ide sorolhatnám azt is, amikor nem köszön ismerősöknek, vagy vendégségben belefúrja az ujját a tortába, a végén pedig meg sem köszöni a vendéglátást. Néha abszolút szókimondással a hosszú körmű nőtől a villamoson kérdezik meg, hogyan tudja azzal a hatalmas körömmel kitörölni egyedül a fenekét.

Ilyenkor legszívesebben elsüllyednél szégyenedben, ugye? 
Akkor bizonyára egyetértünk abban, hogy jobb minél előbb elkezdeni az udvariassági szokások kialakítását a gyermekkorban. 


Tanulási nehézségek – Vashiányos vérszegénységre is utalhatnak

2015. október 27.

A vérszegénység komoly gondokat okozhat a felnőtteknek és a gyereknek egyaránt, hiszen ez az állapot azt is eredményezheti, hogy a kisebbek kevesebbet rohangálnak, fáradékonyabbak, a nagyobbak pedig tanulási nehézségekkel szembesülhetnek.

„A vérszegénység jelentkezhet gyermekkorban és fiatal felnőtteknél is.
Hogyan veszi észre a szülő? A gyermek sápadt, kevesebbet rohangál, többet alszik, valamint gyalogláskor hamar elfárad és ölbe kéredzkedik. A nagyobbak tanulmányi eredménye romolhat, és tornaórán több figyelmeztetést kaphatnak. A fiatal felnőtteknél is hasonló a helyzet vérszegénység esetén, vagyis észrevehetően romlik a fizikai szellemi teljesítőképességük” – mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.


Állandóan alszik, fáradt a gyerekem – Valami baja van?

2015. október 26.

Állandóan alszikA gyerekek alapból sokat alszanak, de ha a szülő azt veszi észre, hogy gyermeke napközben is álmos, mert nem tudja megfelelően kipihenni magát, akkor felmerülhet, hogy valami betegsége van. Dr. Tar Attila, Budai Endokrinközpont. gyermek endokrinológusa elmondja, mikor gyanakodjunk betegségre. 

Ezért vagyunk álmosak

Minden ember egy úgynevezett cirkadián, vagyis napi ritmus alapján osztja fel a mindennapjait ébrenlétre és alvásra. Ezt a ciklust több dolog is befolyásolja, köztük az agyalapi mirigyben termelődő melatonin nevű hormon, melyet elsősorban a természetes fény szabályoz. Ugyanis még csukott szemen keresztül is eljut az agyba, eléri a tobozmirigyet, mely a melatonint termeli. Fény hatására szintje lejjebb csökken, vagyis felébredünk. Abban az esetben, ha sötét van, akkor a melatoninszintje megemelkedik, így elálmosodunk. Természetesen ebbe a folyamatba több minden is beleszól, többek között, hogy az ember mit szokott meg, vagyis hogy mire állt be a belső órája.


Gyakran beteg a kicsi?

2015. október 21.

Gyakran beteg a kicsi?Nagyon fontos lenne minden szülőnek betartani, hogy gyermekét csak egészségesen vigye közösségbe! Éppen elég frusztráltak a szülők a gyermekük gyakori megbetegedései miatt, ezért legalább közösen tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy minimalizáljuk a további megbetegedések számát! Ehhez adunk most szakmai tippeket. 

Nem minden esetben egyszerű a munkahelyek felé elfogadtatni a gyermek betegsége miatti ismétlődő betegállományokat, de azzal minden munkáltatónak tisztában kell lennie, hogy ez ugyanolyan velejárója a munkavállaló alkalmazásának, mint az, hogy az időnként szabadságra megy.

Nagyon nagy segítséget jelentenek a nagyszülők is az unokák ápolásában, ezért, ha mód van rá, bátran használják ki ezt a lehetőséget is!

Lehetőség szerint, ne forduljon elő olyan, nem egyszer hallott eset, hogy a szülő beviszi közösségbe az éjszaka lázas gyermekét, csak azért, mert reggelre, az indulás időpontjára már éppen lement a láza!

Ezért veszélyes betegen közösségbe vinni a kicsit

Hosszútávon mindig sokkal rosszabb, ha egy gyermeket betegen, például masszív orrfolyással, köhögéssel közösségbe visznek, csak azért, mert még láztalan. Betegsége megfelelő kezelés és ápolás nélkül jóval hosszabban fog zajlani, könnyebben alakulnak ki szövődmények, és nem utolsó sorban szétszórja a kórokozókat csoporttársai között.

Beteg gyermek nem való közösségbe, ápolása, gyógyszerelése nem a gondozók, óvónők feladata! Így is könnyen és kivédhetetlenül előfordul, hogy egy betegség tünetei a közösségben tartózkodás ideje alatt jelennek meg (belázasodik, elkezd köhögni a gyermek), de legalább akkor ne adjuk tovább a kórokozókat, ha már nyilvánvaló a betegség számunkra!

Ahhoz, hogy egy betegségből felépülő gyermeket nyugodt szívvel visszaengedjünk a közösségbe, ahhoz minimálisan 24 órás tünetmentesség kell!


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...200201202...289