Információk, érdekességek
A hangsúly a szoptatáson legyen! – Cumisüvegből is boldogan
2015. augusztus 17.
A szülést követő hetekben az édesanyáknak arra kell összpontosítaniuk, hogy a szoptatás biztonságosan, eredményesen, mindkettőjüknek boldogságot okozva történjen.
Vannak olyan élethelyzetek, pl. a mamának vissza kell mennie dolgozni, de fenn szeretné tartani a szoptatást, anyatejes táplálást. Emiatt megpróbálni sem meri cumisüvegből megetetni a picit, hogy felkészüljenek arra az időszakra, amikor napközben nincs otthon, mert fél, hogy gyermeke elutasítja a szopást.
Csak ajánlja, ne erőltesse!
A cumisüveget nyugodt környezetben kell bevezetni. A babának fel kell ajánlani, hogy szájába vegye az etetőcumit, de ezt sose erőltesse! Megpróbálhatja az etetőcumival simogatni a baba száját és arcát. A cumi a baba szájába álljon egy kicsit felfelé, a szájpadlását érintse, ne a nyelvét. Abban az esetben, ha a pici ellenáll vagy sír, tartson szünetet és később próbálja meg újra. Fontos, hogy elkerülje a küzdelmet, hogy ne alakuljon ki a babában rossz érzés a cumisüveges etetéssel kapcsolatban se.
A legelső cumisüveg ajánlása
Amikor szoptatott babának először ad cumisüvegből enni, kezdje maximum 30 ml lefejt tejjel. A mennyiséget lassan, 15 ml-ként emelje.
Segítse a babát a cumisüveghez való alkalmazkodásban
Legyen türelmes, nyugodt, pozitív és kitartó, mert ez egy új készsége a babának. A picik általában könnyebben elfogadják a cumisüveget amikor álmosak vagy nem különösebben éhesek.
Ha kevés az anyatej
2015. augusztus 17.
Ha kevés a tejed, akkor gyermeked egyéves koráig – de ha lehetőséged van rá, akkor, még tovább is – valamilyen tápszert adjál neki. Célszerű az anyatej összetételét legjobban megközelítő tápszert választani.
A baba ideális tápláléka az anyatej
A szoptatásnak számos előnye van. Az anyatejben nagyon sok olyan anyag található, ami nélkülözhetetlen a baba egészséges fejlődéséhez, a jól működő immunrendszer kialakulásához. Az anyatej összetétele a baba igényeihez igazodik. Megfelelő mennyiségben és formában tartalmazza a csecsemő számára szükséges tápanyagokat (fehérjéket, szénhidrátokat és zsírokat).
D-és K vitaminból azonban kevesebbet tartalmaz a szükségesnél, ezért ezt pótolni kell. Vastartalma nem túl magas az anyatejnek, de nagyon jó hatásfokkal hasznosul. A szoptatás hatására a kisbaba bélrendszerében különböző típusú jótékony baktériumok, vagyis probiotikumok telepszenek meg. Ezen jótékony baktériumok táplálékául szolgálnak az anyatejben levő fel nem szívódó összetett szénhidrátok, vagyis a prebiotikumok. Az anyatejben levő probiotikumok, immunglobulinok, immunsejtek együttesen védelmet jelentenek a még fejletlen immunrendszerrel rendelkező babának a fertőzésekkel szemben. Az anyatejben levő telítetlen zsírsavak segítik a kisbaba idegrendszerének és a szemében levő ideghártyának a megfelelő fejlődését. Hat hónapos korig, önmagában az anyatej minőségileg és mennyiségileg is megfelelő a baba számára. Hat hónapos kórtól azonban már az anyatej önmagában nem fedezi a baba szükségleteit, ezért főzelékkel, gyümölccsel ki kell egészíteni a táplálkozását.
Hormonális probléma is okozhatja, ha túlsúlyos a gyerek
2015. augusztus 14.
A testsúly mind a felnőtteknél, mind a gyermekeknél igen kényes téma, hiszen nagy befolyással van az ember egészségére, életkilátására és önbecsülésére. Természetesen azt, hogy valaki túlsúlyos vagy vékony, a genetika, és mellette a mozgás és a táplálkozás befolyásolja. Abban az esetben ha a gyerek minden igyekezet mellet sem tud lefogyni, akkor az bizony hormonális zavarokra is utalhat. A témában dr. Tar Attilát, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusát kérdeztük.
Sajnos tény, hogy hazánkban minden 5. gyerek elhízott. Ez pedig nem csupán a kirekesztés miatt lehet nagy probléma – bár ez sem elhanyagolható -, de a túlsúly olyan betegségekre tesz hajlamossá, mint a magas vérnyomás, a szív-és érrendszeri problémák, az asztma, az alvási apnoe, a depresszió, vagy a 2-es típusú cukorbetegség.
Hormonális okok
Amennyiben a gyerek rendszeresen mozog, valamint egészségesen étkezik, és ennek ellenére jelentősebb súlyfeleslege van, akkor mindenképpen érdemes utánajárni, mi állhat a háttérben. Sokan sajnos csak legyintenek rá, és „majd csak kinövi” alapon nem foglalkoznak a gonddal, de ez a legtöbbször nem így működik.
Ezért jó, ha szoptatunk
2015. augusztus 13.
A Szoptatás világhét alkalmából összeszedtük,miért jó a szoptatás és az anyatej a babának és milyen egészségügyi és pszichés előnyei vannak a mamára nézve a szoptatásnak.
Amit újra és újra hangsúlyoznunk kell
A szoptatás életeket menthet meg! A szegény országokban jelentősen emeli a csecsemőhalandóságot a korán bevezetett mesterséges táplálás, ám a tápszer adása sem mindig kedvező hatású, hátrányairól még a jól kiépült egészségügyi ellátással rendelkező, gazdag országokban sem feledkezhetünk el. A korán bevezetett mesterséges táplálékok betegségeket okozhatnak, illetve gyakoribbá teszik bizonyos betegségek előfordulását, így növelik a költséges kezelések arányát. Minden országban elsőbbséget kellene élveznie annak a népegészségügyi célnak, hogy megvalósítsák a 2002-es WHO/UNICEF: A Csecsemő és Kisgyermek-táplálás Globális Stratégiáját. A tudományos bizonyítékokon alapuló Stratégiát 2002-ben fogadták el, lényege, hogy a megfelelő újszülött-, csecsemőkori és kisgyermekkori táplálás
A felhőtlen táborozás titka
2015. augusztus 11.
Még előttünk áll az augusztus és ezzel együtt a táborozás lehetősége. Vannak gyerekek, akik ezt fenyegetőnek tartják. De miért?
Abból érdemes kiindulni, hogy a gyerek számára minden új helyzet, legyen az iskolakezdés vagy egy ismeretlen, váratlan szituáció fokozott feszültséggel jár. Ez így van rendjén, hiszen mi felnőttek is hasonlóképpen érzünk, amikor munkahelyet váltunk vagy egy ismeretlen emberrel megismerkedünk. A probléma akkor kezdődik, ha a gyermek nem tudja oldani a belső rossz érzéseit és mindez kihat a mindennapokra. Egy idő után a fokozott tehetetlenség érzése és a bizonytalanság hatására a gyerekben szorongás fog kialakulni. Ha szorong a gyerek, akkor ott már lépni kell, a szülő feladata, hogy felismerje és kezelje. Pszichológiai értelemben a táborozás önmagában nem félelmetes, de mégis minden gyerek így éli meg. Nem véletlenül mondom, hogy minden gyermek, még az is meg tud torpanni, aki látszólag bátor, nagyszájú, öntudatos.
Amikor a gyermek “kilép” otthonról, eltávolodik az anyától napokra, fel tud erősíteni minden gyermekben szorongató fantáziákat. Lássuk, hogy egy táborozás nem pár nap, általában egy hetes távollétet jelentenek. A jelenség nem más, mint szeparáció, azaz eltávolodás. Szélsőséges értelemben elhagyás érzete jelenhet meg. A gyermek biztonságérzetén múlik, hogy a fent említett szeparáció milyen mértékű félelmet vagy szorongást fog kiváltani. Ez annyit jelent, hogy az anya-gyerek kapcsolat minősége dönti el, hogy a táborban a gyermek milyen érzelmi reakciót fog mutatni.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...207208209...289