Információk, érdekességek

40 felett érte sportsérülés? Vegye komolyan!

2024. november 05.

A 40 feletti sportolók – még ha hobbisportolók is – egyre gyakrabban szembesülhetnek kisebb-nagyobb sérülésekkel, amelyek nem csak az edzéseket, de akár a mindennapi tevékenységet is megnehezíthetik. Ráadásul minél idősebbek vagyunk, annál lassabb, körülményesebb lehet a gyógyulás. Dr. Magbade Gábor, a Sportorvosi Központ ortopéd orvosa a leggyakoribb sportsérülésekre és azok hatékony kezelésére hívta fel a figyelmet. 

Fotó: 123rf.comKözkedvelt sportok, gyakori sportsérülések, sportártalmak

Bursitis – nyálkatömlő gyulladás

Sérülés és túlterhelés is okozhatja az ún. bursitist, ami gondot okozhat az ízületekben, igen gyakran például a csípőben és a térdben. A bursa normális körülmények között egyfajta tömlő, mely bizonyos terhelési pontokon helyezkedik el. Túlterhelés vagy lokális irritáció esetén a bursa belhártyája gyulladásos folyadékot termel. A bursitis jellemző tünete a nyomásérzékenység, a duzzanat és az éjszaka is jelentkező fájdalom.

Milyen sportokra jellemző?

Igen gyakran jelentkezik egy-egy esés kapcsán bármilyen sportnál, és a futással járó túlterhelés miatt.  

Térdsérülés

A térd egy igen sérülékeny testrész, nem ritkán fordul elő ezen a területen ficam, térdszalag szakadás, porcsérülés, vagy porcleválás. Idősebb sportolóknál pedig nem csak a sérülések, de sportártalmak is gyakoribbak, ráadásul a 40 felett nem ritka porckopás csak tovább ront a helyzeten.

Milyen sportokra jellemző?

Igen jellemző a futballban és minden olyan sportban, ami fizikai kontaktussal, illetve hirtelen irányváltásokkal j

Golfkönyök

A golfkönyök a csuklót a tenyér irányába hajlító izmok túlterhelése miatt jelentkező könyöktáji fájdalom. Elsősorban a könyök belső oldalán jelentkezik és gyakran alkari izom gyengeség is társul hozzá.

Milyen sportokra jellemző?

Nevéből adódóan nem ritkán a golfozókat érinti, és előfordulhat gerelyhajítóknál, falmászóknál, kézilabdázóknál is.


Sok kicsi sokra megy: mit tegyél, ha nem fér bele másfél óra edzés a napodba?

2024. október 31.

A “Szeretnék, de sajnos nincs rá időm." az egyik leggyakoribb válasz, amit az emberek arra a kérdésre adnak, hogy miért nem sportolnak valamit. Egy másfél órás edzés valóban nem mindenkinek fér bele a napjába, de szerencsére már a 20-40 perces testmozgás is jelentősen hozzá tud járulni a testi és szellemi egészség megőrzéséhez, különösen, ha rendszeresen végezzük azt.  

Napi 20 perc is elég lehet
Hogy pontosan milyen hosszú legyen az edzés, arra nehéz egzakt választ adni, hiszen ez függ a saját testi adottságaidtól, céljaidtól és időbeosztásodtól is. A jó hír viszont az, hogy a rövidebb, de rendszeres edzések szinte minden téren a hasznodra tudnak válni. Napi 20-30 perc mozgás beiktatása már érezhetően hozzá fog járulni az egészséges életmódhoz, mert segíti az anyagcsere serkentését, javítja a hangulatot és csökkenti a stresszt.
 
Egy 20 perces séta a nap végén szinte biztosan támogatja a jobb alvást, vagy egy gyors tekerés reggel a szobabiciklin segít, hogy beinduljon a metabolizmusod, és energikusan láss neki a napnak. Ráadásul ehhez tényleg elég csak egy fél órával korábban kikelni az ágyból.
Miért hatékony a rövid, de rendszeres edzés?
Akár izomépítésről, akár kalóriaégetésről van szó, az edzések intenzitása fontosabb, mint az időtartam. Egy 20-30 perces intervallumos edzés hatékonyabb lehet, mint egy hosszabb, de alacsonyabb intenzitású tréning.
A rövid edzések segítenek az izomerő, állóképesség és általános fittség megőrzésében, az erőnlét fenntartásában, de a rövid, dinamikus mozgás felfrissíti az elmét és javítja a koncentrációt is. A rövid testmozgás másik nagy előnye, hogy sokkal könnyebben beépíthető a napi rutinba, így egyszerűbben válik az életed részévé a sport.
Az otthoni edzéssel még több időt spórolsz
Noha megvan a maga hangulata, és sokaknak a motivációban is segít, tény, hogy az edzőtermi látogatások sok időt vehetnek igénybe: eleve el kell jutni az edzőterembe, ott át kell öltözni, utána zuhanyozni, hajat szárítani, mielőtt a következő találkozónkra indulnánk. Az otthoni edzéssel időt takaríthatsz meg, így a testmozgás ténylegesen csak annyi időt vesz el a napodból, amennyit a kalóriaégetésre és izomépítésre fordítasz. Fél órát lazán kocoghatsz a futópadon, míg a gyerekek a másik szobában játszanak, megsül a vacsora, vagy akár nézel egy részt a kedvenc sorozatodból.

Az okostelefonok mennyire veszélyeztetik testi egészségünket?

2024. október 15.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A modern technológia elkerülhetetlen részévé vált életünknek, azonban egyre több szakember figyelmeztet arra, hogy ez a digitális világ nemcsak a szórakozásunkat, hanem fizikai állapotunkat is komolyan veszélyezteti.  

Yannick Guillodo, a Bresti Egyetemi Kórház sportorvosa könyvében, melynek provokatív címe, az „Okostelefonok ölnek” (Le smartphone tue) arra figyelmeztet, hogy a telefonhasználat összefügg a mozgásszegény életmóddal, amely számos krónikus betegség kockázatát növeli. „Amikor az okostelefonunkra nézünk, általában ülve töltjük az időt, ami növeli a testünk inaktivitását” – magyarázza Guillodo. A folyamatos ülés pedig a cukorbetegség, szívbetegségek és egyéb krónikus állapotok kockázatát is fokozza.

Az okostelefonok és a kultúrafogyasztás ezen eszközökön történő használatának csökkentésére irányuló kampányok és kezdeményezések terjedésével párhuzamosan felmerül a kérdés, hogy vajon hogyan hatnak ezek az eszközök az étkezési szokásainkra. Az okostelefonok elterjedése a mozgás mellett az egészséges táplálkozást is befolyásolja. Gyakran figyelmen kívül hagyjuk, hogy a telefonunk folyamatos igénybevétele közben hajlamosabbak vagyunk gyors, feldolgozott ételeket választani, amelyek nem táplálóak és hosszú távon hozzájárulhatnak egészségügyi problémákhoz.

Paul Elliott, a londoni Imperial College professzora szintén vizsgálja a mobiltelefonok hosszú távú hatásait. Legutóbbi tanulmánya azt mutatja, hogy a mobiltelefon használata nem növeli az agyrák kockázatát, de a fizikai aktivitás csökkentése és a mozgás hiánya komoly egészségi kockázatokat rejthet magában. Elliott hangsúlyozza, hogy a telefonhasználat mellékhatásainak figyelembevételével kellene átgondolnunk a fizikai aktivitásra vonatkozó irányelveket.


Lehetséges az egészség és fiatalság megtartása?

2024. október 03.

Fotó: 123rf.comAz emberi szervezet határtalanul bonyolult élő rendszer. Ezt mutatja az is, hogy az emberi fejlődéshez hosszú időre volt szükség, elképzelhetetlenül hosszabbra, mint az első sejt kialakulásához.

A Föld 4,5 milliárd éves, és mivel először le kellett hűlnie ahhoz, hogy megjelenhessenek az élet jelei, első csírái, nem állt rendelkezésre sok idő az első sejt kialakulásához. Hisz Eigen – aki 40 évesen Nobel-díjat kapott – és munkatársai rájöttek arra, hogy a genetikai kód (amit a sejt hordoz), már 4 milliárd évvel ezelőtt is létezett. Tehát az első sejt megjelenéséhez egy milliárd év sem kellett, de ahhoz, hogy az egysejtű élőlényből eljussunk az emberi szervezethez, további 3 milliárd évre volt szükség.

Így könnyebben belátható, hogy e precíziós szerkezet, mint az emberi szervezet, mily bonyolult mechanizmusok útján működik, s a megfelelő működés – az egészség – fenntartása 3 milliárd év alatt kialakult, komplex folyamatok összességének eredménye.

Az egészség fenntartása mellett ugyanolyan intenzitással foglalkoztatja a tudósokat a fiatalság kérdése is.

Mindenki sokáig akar élni, senki sem szeretne viszont megöregedni – ironizált Swift, a Gulliver írója a XVIII. században. Azóta sem változott a helyzet e téren, és az elmúlással sem sikerült felvenni a harcot. Vagy mégis? Sejtbiológusok szerint egy ötvenéves ember teljes szervezete komplexitásában nem idősebb tíz évnél. 

Sejtkutatók erre az első pillantásra nevetségesnek tűnő következtetésre jutottak. Szerintük az emberi szervezet sokkal jelentősebb mértékű regenerálódásra képes, mint azt eddig feltételeztük, és ráadásul a folyamatot befolyásolni is lehet.

Egy tanulmány szerint a bőrsejtek kéthetente újhodnak meg, a vörös vérsejtek átlagosan négy hónaposak, a májsejtek 400 napig élnek, a gyomorsejtek csak öt napig. A test tízévente teljesen megújul – viszont vannak sejtek, melyek nem képesek erre: az őssejtek, a szemlencse sejtjei és a nagyagyban levő idegsejtek. Egy felnőtt ember szervezetében ugyanakkor a sejtek átlagéletkora nem több tíz évnél – mindegy, hány évet élt az illető.


Gyógytornász segítségével a helyes testtartásért: milyen gyakorlatok segíthetnek?

2024. október 02.

A legtöbb embernek rossz a tartása, ami annak köszönhető, hogy egyre többen választják az ülő életmódot, irodai munkát, ahol aztán nem a megfelelő széket használjuk. Sokat ülünk a számítógép előtt, amitől estére megjelenik a kínzó derék- és hátfájás. Az állómunka szintén hasonló hatással van a testünkre, hiszen a kellemetlenül nehéz súlyok emelgetése szintén hatalmas terhet ró a derékra és a hátra. Akinek tehát sokat sajog a háta a munkája és a hétköznapjai miatt, annak mindenképpen érdemes lenne gyógytornász segítségét kérnie. De vajon milyen gyakorlatok segíthetnek ennek során? Ebben a cikkben erről ejtünk néhány szót.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A helyes testtartás visszaszerzése

Több, mint 8 órán keresztül ülni a számítógép előtt cseppet sem kellemes. A bevásárlás és az ügyintézések miatt viszont már egyáltalán nincs időnk arra, hogy a tartásunkra is odafigyeljünk. Mindenkinek az életében van tehát olyan helyzet, amikor időnként elhanyagolja a tartását. Pedig egy gyógytornász felkeresése sokat enyhíthet a mindennapi fájdalmakon. A www.gyogytornaszom.hu weboldalon erről a módszerről is olvashatsz bővebben.

Manapság szinte mindenre találunk az interneten legalább ötféle gyors megoldást. A helyes testtartás fontosságát azonban semmi sem tudja felülmúlni. Ez azonban nem található meg minden üzlet polcán, nem tudjuk az webáruház virtuális kosarába helyezni. A helyes testtartás nem pénzért megvásárolható árucikk, ami változatos formákban sorakoznak a boltokban.

A helyes tartásért, a derék- és a hátfájdalommentes életért azonban meg kell dolgozni. Nagyon sok munkába telik kialakítani a megfelelő tartást, ami hatással lesz az egész életünket. Utána viszont újra és újra emlékeztetünk kell magunkat, hogy a helyes testtartás megőrzésével elkerülhetőek a további tünetek.

Gyógytornász felkeresése

Ehhez azonban egy gyógytornászra is szükség lehet. A rossz tartás sokunk problémája, egy szakember sokat segíthet elfelejteni a fájdalmakat. Mivel napjainkban szinte mindenki olyan munkát végez, amely hosszabb távon koptatja és károsítja a gerincet, így nem elhanyagolható szempont gondoskodni annak egészségéről.

A páciensek nagy része már pár alkalmat követően javulásról számol be. Sokaknak viszont 10-15 alkalomra van szükség, hogy érezzék a fejlődést. Az otthon végzett tornagyakorlatok további segítséget nyújthatnak a gyógyulás során. Természetesen minden egyéni kórképtől függ, nem lehet általánosítani, főleg nem, ha a derékról és a hátról van szó.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...23...159