Információk, érdekességek
Kevesebb mellékhatás
2015. január 24.
A terápiánál mindig lényeges szempont, hogy minél kevesebb mellékhatás lépjen fel. Különösen fontos ez a gyerekek esetében.
Már az inkák életmódjában is jelentős szerepet játszott a füstölés, ezt mutatják a fennmaradt, agyagból, cserépből készült díszes füstölők. De az araboknál és a zsidó kultúrában is meghatározó ezek használata. Elsősorban levegő- és helyiségfertőtlenítés céllal, de a belégzés útján kialakuló terápiás hatásnak is jelentősége volt.
Az inhalálás jótékony hatásai
Ez az ősi gyógymód aztán évszázadokon át folyamatosan jelen volt a „házipatikában”. A mai modern idők terápiás területének széles tárházában is jelen van egyre nagyobb jelentőséggel.
Erre ügyeljen, ha K-vitamint szed
2015. január 14.
A K-vitamin valamelyest „árva gyereknek” számított a vitaminok között, legalábbis eddig. Keveset tanítottak róla az iskolában is, talán csak annyit, hogy egy zsíroldékony vitamin, ami szerepet játszik a véralvadásban.
Ez mára megváltozott. A K-vitamin intenzív kutatások tárgya, és az ismeretek bővülésével párhuzamosan egyre több életfontosságú szerepet tulajdonítanak neki.
Miért hasznos a K-vitamin?
Igazolódni látszik a csontok és porcok egészséges működésében betöltött szerepe, erre alapozva használható a K-vitamin a csontritkulás megelőzésére és kezelésére. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (European Food Safety Authorities, EFSA) helytállónak fogadta el azt, hogy a K-vitaminnak szerepe van a csontok egészséges működésének megőrzésében. Emellett, egyes vizsgálatok alapján a koronáriás szívbetegségek és a demencia (= időskori elbutulás) megelőzésében is szerepet játszhat a K-vitamin.
Kérdezze meg gyógyszerészét!
2015. január 13.
A tavalyi év februárjától minden lapszámban találhatott a kedves olvasó egy-egy cikket, amelyben rendre a gyógyszerszedés szempontjából legfontosabb tisztázandó kérdésekről írtunk (pl. mikor kell a gyógyszereket bevenni; hogyan hatnak; mit kezdjünk a mellékhatásokkal stb.).
A Magyar Gyógyszerészi Kamara részéről azért indítottuk ezt a sorozatot, mert elkötelezettek vagyunk abban, hogy a gyógyszerészek minél hasznosabb tagjai legyenek az egészségügyi ellátásnak és lehetőségeikhez mérten segítsék a biztonságos gyógyszeralkalmazást.
Szeretnénk ezért, hogy forduljon a gyógyszerészekhez bizalommal és kérje őket a gyógyszertárban arra, hogy ezekben a kérdésekben (és persze, ha szükséges másban is) adjanak információt és tanácsot.
Ezek az ismeretek sokat segítenek önnek
- egy-egy orvos által felírt terápia megértésében
Mire hat a gyógyszer és honnan tudom, hogy hat, miért lényeges, hogy addig szedjem ameddig megbeszéltem az orvossal/gyógyszerésszel?
- a gyógyszerszedés körülményeinek elfogadásában
Mikor vegyem be és miért?
- támogatást kaphat esetleges félelmei leküzdésében
Pl. mellékhatások előfordulásakor mit tegyek?
Szigorodnak a gyógyszerbiztonsági előírások
2014. december 04.
Szigorodnak a gyógyszerbiztonsági előírások, ezért az elkövetkező években óriási informatikai fejlesztések várhatóak az Unió tagállamaiban a Közösségi Gyógyszerkódex elvei alapján, hogy 2018-tól élesedni tudjon a rendszer. Az elképzelések szerint a gyógyszeres dobozokra egyenként nyomon követhető biztonsági elemet helyeznek el (például kódot), illetve dézsmabiztos csomagolással látják el őket – ilyenekkel már ma is találkozhatunk, gondoljunk a felnyitás előtt a fólia eltávolítására.
A gyógyszergyárakban előállított termékek minden egyes dobozának egyenként be kell jelentkeznie az uniós informatikai rendszerbe, és csak akkor kerülhetnek ki belőle, amikor a patikákban, kórházakban kiadják a gyógyszereket. Ehhez persze a kiadó helyeken is jelentős informatikai fejlesztéseket kell majd végrehajtani. Hogy milyen hatalmas forgalomról lehet szó, arra vonatkozóan becsült adatok állnak rendelkezésre: európai szinten évi 17 milliárd doboz vényköteles gyógyszert érinthet a tervezett rendelkezés, ezek 4600 különböző gyártóhelyről kerülnek ki, illetve 177 000 expediáló-helyen fordulnak meg.
Hazánkban kissé értetlenül állnak a szakemberek a gyártókat és a felhasználókat egyaránt jelentős tehertétellel sújtó új irányelvvel szemben, ugyanis nálunk még nem találtak olyan gyógyszert, ami a legális láncba, vagyis a gyógyszergyártó–kereskedő–patika/kórház/orvosi kézi gyógyszertár bekerült volna. Az EU területén viszont igen, ezért vélik biztonságot szolgáló lépésnek az óriási informatikai fejlesztést, ami persze nem akadályozza meg a feketekereskedelmet, az online árusítást.
Mi köze a gyógyszereknek a biológiai órához?
2014. november 23.
A gének többsége a hajnali órák és alkonyat előtt a legaktívabb - erre a következtetésre jutottak ötéves állatkísérletek alapján a Pennsylvania Egyetem kutatói, akik szerint eredményeik figyelembevételével sokkal hatékonyabban lehet a jövőben alkalmazni a gyógyszerkészítményeket.
A kutatásokat összefoglaló tanulmány az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában, a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) legújabb számában jelent meg.
A kísérlet
A napi biológiai óra, a cirkadián ritmus irányítja az élővilág élettani folyamatait. A Pennsylvaniai Egyetem kutatói arra vállalkoztak, hogy egérkísérletek során 12 szövettípus esetében feltérképezik a gének és a fehérjék működésének 24 órás változásait - olvasható a BBC hírei között, valamint a Pennsylvaniai Egyetem honlapján.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...333435...81