Információk, érdekességek
Magyar rendőrök is részt vettek egy nemzetközi gyógyszerhamisító hálózat felszámolásában
2014. szeptember 18.
A magyar rendőrség is részt vett annak a gyógyszer-hamisítási ügynek a felgöngyölítésében, amelynek Európa-szerte több mint húszezer károsultja van - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kedden a rendőrség honlapján.
Andreas Holzer, az osztrák bűnügyi hatóság szervezett bűnözésre szakosodott irodájának vezetője arról számolt be, hogy a bűnbanda elsősorban különböző életmódtermékekkel – étrend-kiegészítőkkel, fogyasztószerekkel, potencianövelő pirulákkal – kereskedett az interneten. A hamisított, egészségre veszélyes tablettákat Délkelet-Ázsiában állították elő.
Gyógyszer-gyógynövény kölcsönhatás – avagy ne bánts, virág!
2014. szeptember 04.
Patikában dolgozó gyógyszerészek nem egyszer hallhatják a kérdést: „Tessék mondani, ez a sok gyógyszer nem fog összeveszni?” Bizony, ha valaki egynél több gyógyszert szed egyszerre ott számítani lehet interakcióra, azaz kölcsönhatásra. Azonban ez nem feltétlenül jelent rossz dolgot. Sok esetben szándékos, a kezelést elősegítő kölcsönhatásról van szó.
Sokan tapasztalhatják, hogy magas vérnyomásra nem egy, hanem több gyógyszert is felír az orvos. Ennek oka lehet az is, hogy egy hatóanyag a szokásos dózisban nem ér el kellő hatást, illetve ahhoz, hogy a kívánt eredményt elérjük, olyan magas dózisban kellene alkalmazni, hogy az már mellékhatást okozna. Éppen ezért az orvos más hatóanyagokat is felír, amik más úton fejtik ki a vérnyomáscsökkentő hatást, és ez hozzáadódik az első gyógyszeréhez, azaz kölcsönhatásba lép vele, így érve el a kívánt értéket. Ez egy példa a szándékos és szükséges kölcsönhatáshoz.
Vannak azonban nem kívánt kölcsönhatások is. Ilyen lehet például ha egy felső légúti fertőzés esetén a felírt hurutoldót és a köhögéscsillapítót a beteg egyszerre veszi be. Ebben az esetben a két gyógyszer jelentősen csökkenti egymás hatékonyságát.
A hamisítványok káros hatással vannak az antibiotikumok hatékonyságára
2014. augusztus 23.
A hamis gyógyszerek kereskedelmének világméretű robbanásszerű növekedése növelte az olyan betegségek, mint a malária, a tuberkulózis, a HIV, a hasmenés és a tüdőgyulladás kezelésére alkalmazott antibiotikumok elleni rezisztenciát. Most brit közegészségügyi szakértők szeretnének egy világméretű szervezetet létrehozni, hogy együtt harcoljanak a gyógyszer-rezisztencia fenyegetése ellen, írja a safemedicines.org oldal.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) idén áprilisban átfogó jelentést adott ki az antimikrobiális rezisztenciáról, melyben a „poszt-antibiotikum korszakra” figyelmeztet – amikor a közönséges fertőzések és kisebb sérülések is ölni tudnak majd, ami egy nagyon is valós lehetőség a 21. században. A jelentés megállapítja, hogy a baktériumok ellenállása a közönséges antibiotikumokra riasztó méreteket öltött a világ számos részén. A jelentést követően Mark Woolhouse, az Edinburgh-i Egyetem Immunitási, Fertőzési és Evolúciós Központjának professzora, és Jeremy Farrar, a Wellcome Trust igazgatója részletes példákat hoztak fel a kezeléseknek ellenálló betegségekre a Nature magazin vélemény rovatában:
A gyógyszerészet kitüntetettjei
2014. augusztus 10.
A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság négyévente megrendezésre kerülő nemzetközi tudományos konferenciája a Congressus pharmaceuticus Hungaricus. A hagyományok szerint ekkor kerülnek átadásra a társaság legmagasabb kitüntetései, amelyekkel a társaság érdekében végzett kiemelkedő munkát ismeri el az elnökség. A kitüntetéseket prof. dr. Szökő Éva, az MGYT elnöke adta át.
Orrcseppet, vagy orrspray-t használjunk?
2014. augusztus 06.
A jól ismert, régóta bevált orrcseppek mellett ma már a legtöbb gyártó orrspray formában is forgalmazza termékeit. Milyen szempontok alapján érdemes választani, van-e különbség a csepegtetős és a befúvós módszer közt?
Ha nem szelel az orr
A kiváltó októl függetlenül – mely lehet allergia, nátha, vagy irritáló tényező – az orrdugulás során az orrnyálkahártya megduzzad, az itt található gazdag érhálózat erei kitágulnak, az orrnyálkahártya vizenyőssé, ödémássá válik. Ezt az állapotot az ún. lohasztó, vagy dekongesztív hatóanyagot tartalmazó orrcseppek, orrspray-k képesek kezelni. A készítmények az orrnyálkahártyában futó ereket összehúzzák, ezáltal a kialakult duzzanat is csökken, az orrjárat szabaddá válik, a beteg újra kap levegőt.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...343536...81