Információk, érdekességek

Függőséghez vezethet az egészséges étrendhez való túlzott ragaszkodás

2025. február 02.

Fotó: rawpixel © 123RF.com

Egyre többen követik szélsőségesen az ún. tiszta étkezés (clean eating) diétát, amelynek során csak organikus, bio vagy éppen kizárólag általuk egészségesnek hitt ételeket esznek. A Semmelweis Egyetem kutatása szerint például a divatmodellek több mint harmada hajlamos lehet az egészséges ételfüggőségre, pedig az ún. orthorexia nervosa akár súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet.

Az egészséges életmód melletti elköteleződés az egyik legnépszerűbb újévi fogadalom, de dr. Bogár Nikolett, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének evészavarokat kutató PhD-hallgatója szerint nem mindegy, hogyan fogunk bele.

Az ún. orthorexia nervosa (ON) az egészséges ételektől való függőség, és bár 1997-ben írták le először, szakmai körökben továbbra is vitatott kórkép, leginkább valahol az evészavarok és a kényszerbetegségek közé helyezhető el.

Jellemzője, hogy a betegek nem a bevitt étel mennyiségét, hanem minőségét korlátozzák, kizárólag általuk egészségesnek vélt alapanyagokat és ételeket fogyasztanak. Választásaik azonban, melyek általában teljesen szubjektívek, dietetikai szempontból nem feltétlenül megfelelők.

Ha valaki egyfajta alapanyagot, például csak halat, zöldséget, vagy éppen zöld színű, nyers vagy kizárólag szénhidrátmentes ételt fogyaszt, ugyanúgy hiánybetegségek léphetnek fel nála, mint az ételek mennyiségét korlátozó evészavaroknál, hiszen ugyanúgy nem visznek be elegendő tápanyagot, vitamint ásványi anyagot, fehérjét vagy szénhidrátot

– magyarázza dr. Bogár Nikolett, aki szerint bizonyos szakmákban és társadalmi rétegekben az egészséges ételfüggőségre való hajlam még gyakoribb.

Az Eating and Weight Disorders – Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity című folyóiratban leírt nemzetközi kutatásukban a Semmelweis szakemberei a világon elsőként vizsgálták divatmodellek körében az egészséges étel függőségre való hajlamot.


Ősmagyarok konyhája - avagy mit ettek a honfoglalás korában?

2025. január 30.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Mit ettek a honfoglaló magyarok? Milyen ételeket ismertek? Olvasd tovább és megtudod!  

Minden nép életében fontos szerepet játszik a gasztronómia. Érdemes megismerni mit is ettek elődeink. A magyarok mindig híresek voltak arról, hogy szerettek enni és inni, így ünnepelték meg a győzelmeket és az új hódításokat. A vándorlások során sok néppel kapcsolatba kerültek, hatott rájuk azok étkezési kultúrája.

Milyen alapanyagokat,hozzávalókat használtak?

- gabonák (búza, árpa, köles)
- hús (marha, ló, juh, vadak, kacsa, liba)
- halak
- zöldségek (hagymafélék, gombák, répafélék, salátafélék, torma, borsó)
- tejtermékek (pl. maguk készítettek túrót, sajtot már a honfoglalás előtt de ismerték a vajat is)
- gyümölcsök (alma, körte, bogyósok - szeder, szamóca)

Az ősmagyarok étkezésében fontos szerepet játszott a hús és a tejtermék ezzel szemben a kenyérnek nem volt akkora jelentősége mint napjainkban.A honfoglalás és a letelepedés nagyon sok változást hozott az életükben hiszen elterjedt a földművelés és az állattartás. Étkezésük is sokoldalúvá vált, az ételek elkészítéséhez kemencéket építettek, gyakorivá vált az edények használata.

Milyen típusú ételeket ettek?

Kenyereket és kásákat készítettek gabonából sőt a pörkölthez hasonló egytálételüket is dúsították különböző magokkal. Vándorlásaik során edények híján kövőn sütöttek és főztek így lepénykenyeret készítettek ezzel a módszerrel. A húsokat füstöléssel és szárítással tartósították mert csak így tudták megőrizni és felhasználni a vándorlások alatt.

A mai bográcshoz hasonló edényeket is használtak amelyekben bő lével készített egytálételeket főztek hússal és zöldséggel. Ez a mai tartalmas levesek megfelelője lehetne.

Mit ittak őseink?

Már az államalapítás előtt ismerték a szőlőt és azt is, hogy abból finom ital készíthető. Bort, komlóból készült erjesztett italt( kezdetleges sört) és kumiszt vagyis erjesztett lótejet ittak. Emellett természetesen fontos szerepe volt a víznek.


Minden negyedik magyar javítaná emésztési jóllétét, de nem tudja, hogyan

2025. január 27.

Az új év kezdete sokak számára az egészségükre való tudatosabb odafigyelés időszaka. Egy friss hazai kutatás szerint* azonban a magyarok jelentős része tanácstalan, ha emésztési jóllétük javításáról van szó, annak ellenére, hogy minden negyedik ember szeretne ezen változtatni.

Fotó: liudmilachernetska © 123RF.comMinden negyedik magyar (26%) szeretné fejleszteni emésztési jóllétét, de hiányzik számukra az ehhez szükséges tudás – mutatja ki a friss kutatás, amelyet a Danone megbízásából az NMS Piackutató Ügynökség végzett*, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének szakmai támogatásával és útmutatásával. A kutatás eredményei rámutatnak arra, hogy bár a magyarok 60%-a rendszeresen gondol általános fizikai jóllétére, és 54%-uk pedig a mentális jóllétére, az emésztési jólléttel kapcsolatban még mindig jelentős a tájékozatlanság. Az Emésztési Jóllét Program kérdőíve (www.emesztesijollet.hu) most abban nyújt segítséget, hogy bárki megtehesse az első lépéseket személyre szabott támogatással.

Gyakori emésztési panaszok

A reprezentatív kutatás szerint a magyarok kétharmada rendszeresen tapasztal valamilyen emésztési problémát, közülük 24% heti rendszerességgel érzi ezeket a tüneteket. Az emésztési zavarok közül a puffadás messze a leggyakoribb, és az érintettek több, mint fele több problémával is küzd egyidejűleg. Ezek a tünetek gyakrabban fordulnak elő a nők körében, különösen a 35-44 éves korosztálynál, valamint azoknál, akik napi szinten élnek át stresszt, vagy rossz az alvásminőségük.

A tudatosság hiánya

Annak ellenére, hogy a magyarok többsége tudatosan hoz döntéseket az étrendi választásai során, csak 35%-uk veszi figyelembe az emésztési jóllét szempontjait. A megkérdezettek 50%-a azt is elárulta, hogy rendszeresen ugyanazokat az alapanyagokat vásárolja, evégett hasonló étrend szerint él hétről hétre.

Bár a kutatás szerint 75% helyesen azonosított legalább egy jól kiegyensúlyozott, emésztést támogató nassolnivalót (joghurt**, bogyós gyümölcsök és magvak), a többség mégis tanácstalan, hogyan javíthatná emésztőrendszere egészségét. Ez a bizonytalanság a 18-34 évesek körében még hangsúlyosabb.

A stressz szerepe és az életmód hatása

A kutatás kiemelte a stressz és az alvásminőség szerepét az emésztési jóllétben. A mindennapi stressz hatására az emésztési problémák gyakrabban jelentkeznek. Az éjszakai elektronikus eszközök használata, amelyet a megkérdezettek 70%-a rendszeresen végez, tovább ronthatja a helyzetet.

A stresszcsökkentő hobbik pozitív hatással lehetnek az emésztésre, ám a válaszadók mindössze 31%-a űz rendszeresen ilyen tevékenységet. Ez az arány valamivel magasabb a 35-54 éves korosztályban (36%). Az olyan hobbik, mint az éneklés vagy a biciklizés, segíthetnek a stressz leküzdésében, és javíthatják az emésztési jóllétet.


Elhízás, tunyaság - 12 bölcsesség, hogy ne így végezd!

2025. január 26.

Smart-food menü Képforrás: Canva Pro adatbázis.Tényleg, én biztosan alig eszem, mégis itt ez az úszógumi, ott egy kis háj rajtam. Nem értem mitől van! Segíts! - Hangzott el ez a jajveszékelés egy igen fiatal húszon éveit elkezdő hölgy szájából. Kikérdeztem életmódjáról. Legelőször táplálkozásival kezdtem, majd a napi aktivitására, mozgásrendszerességére is kitértünk.

Az eredmény katasztrofális lett. Össze– visszaság, kapkodás, nemtörődömség, hanyagság, lustaság, kedvetlenség, fáradtság, koncentráció zavarok, életvezetési hibák. Mint akinekkicsúszott a saját életének az irányítása, kezei alól.
 

1. Nekem arra nincs időm, nincs hozzá kedvem, nincs rá pénzem.

Nekem arra nincs időm: Az időnket mi magunk osszuk be, arra szánjuk azt, amire akarjuk.
Nincs hozzá kedvem: Nincs Benned kellő energia mennyiség, ásványi anyag, vitamin, életenergiát adó  táplálék, tested éhezik, enerválttá, türelmetlenné, ingerlékennyé, hisztissé válsz = Nem lesz kedved semmihez.

Nincs rá pénzem: Egyszer végezz számvetést, kezdd el írni mikor mire költöttél. Majd ezt nézd meg, ellenőrizd Magad, hogy mennyi minden szemét élelmiszerre, felesleges, szükségtelen dolgokra költöttél, miközben nem jut már másra. Ez így is van. Tanulj meg bánni a pénzeddel. Ha kell, borítékolj, vezess pénznaplót, ne engedj a csábításoknak. Urald vagyonod.
 

2. Egyedül élek, ki főzne rám?

Számos nő van ki évek óta, legyen az 2–3–5–10... éve is, hogy egyedül él. Mégsincsenek elhízva, nem panaszkodnak. Ők azok, kik már kezdettől fogva saját magukat látják el, pedig Ők is dolgoznak, vizsgáznak, azaz tanulók, sportoló nők. Akkor ők, hogyan csinálják mindezt?

A válasz nagyon egyszerű, íme: Mégha időbeosztásuk, olykor igen szűkös és stresszes is, mint mindenki másé az, megtanulták beosztani idejüket, életüket irányítani és dolgaikat kezelni. Soha nem késő elkezdeni Neked sem!


Hagyományos töltött csirke

2025. január 24.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Ezt a receptet még anyukámtól tanultam, gyerekkoromban mindig így készítettük a töltött csirkét, mindenki nagy örömére!

Hagyományos töltött csirke

Hozzávalók: 1 szép, nagy csirke, 50 dkg csirkemáj, 1 tojás, só, bors, majoranna, pirospaprika, 2 gerezd fokhagyma, kakukkfű

A csirkét megtisztítom, megmosom alaposan és lecsepegtetem.
A májat elkaparom vagy aprítógépben összetöröm, hozzáadom a tojást.
Ízlés szerint fűszerezem, ezt szemre szoktam, nem kóstolgatom.
Beleteszem még az összezúzott fokhagymát is.

A csirkét kívül besózom egy tepsibe teszem.
Belekanalazom a tölteléket és a hátára fektetve teszem a kiolajozott tepsibe.
A két lábát összekötöm, így nem folyik ki a töltelék. A csirkét lehet kívül is fűszerezni, aki jobban szereti így.

Még egy kevés vizet öntök alá és fóliával letakarom. Másfél órán át sütöm közepesen meleg sütőben, ez idő alatt általában átsült. Ezután fólia nélkül pirítom még egy kicsit!

Bármilyen körettel, salátával kínálható, vendégváróként is kiváló!


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...345...292