Információk, érdekességek

Időigényes fogászatra járni? 5 dolog, hogy időt spóroljunk

2016. december 14.

Idő és idegesség megtakarítás. Sokunk élete forog e két fogalom körül. Felgyorsult életünkben minden perc számít, szinte be vagyunk táblázva, lótunk-futunk, és ha valahol várakozni kell - akár egy üzletben sorban állni - már azon idegeskedünk, hogy elkésünk, lekésünk, lemaradunk…

Ahol csak tudunk, időpontot kérünk, bejelentkezünk telefonon vagy online, hogy időt spóroljunk meg. Számos egészségügyi ellátást vehetünk már időben időpont foglalás által, így a fogorvosnál is mind többen élünk ezzel a lehetőséggel. Számos fogászati szakrendelő profiljában szerepel az SMS-emlékeztető vagy telefonos emlékeztető lehetősége, hogy az esetlegesen elfoglalt, többfelé koncentrált figyelmű ügyfeleknek eszébe jutassa, hogy mikor van jelenésük fogorvosuknál. Az esetleges csúszásokról, időpontváltozásról is tájékoztatják a pácienst, így tervezhetőbbé válik az életünk, nem kell a váróteremben stresszelni magunkat, hogy még mindig nem kerültünk sorra. 

Előzetes bejelentkezés után a megbeszélt időpontban felkészülten vár fogorvosunk és mi is nyugodtabban kerülünk a fogorvosi székbe. Bejelentkezés nélkül forgalmasabb időszakokban akár egy órás várakozásra is sor kerülhet. Érdemes tehát előjegyzési időpontot kérni, melynek hasznai tehát a rövidebb várakozási idő, a tervezhetőbb betegellátás, a nyugalom megőrzése. 

 


Árthat-e a fogröntgen?

2016. december 14.

A fogászati röntgen napjaink rutinszerűen alkalmazott képalkotó eljárása. Célja a pontos diagnózis felállítása. A képalkotás kis sugárterhelésű ionizáló sugárzás felhasználásával történik. Fogazatunk állapotfelmérésének kiegészítő része lehet tehát, hogy a fogorvos fogászati röntgenfelvétel készítését érzi szükségesnek.

A korai fogszuvasodásnak még nincsenek látható jelei a fogon, de a röntgenfelvétel során megállapítható, hogy van-e szuvasodás a zománc alatt, láthatóvá válik az esetleges csontveszteség a fog körül, valamint a foggyökér esetleges megbetegedései. A röntgenfelvétel segíti a fogköz, valamint a fogtömés alatti, szabad szemmel nem látható részének vizsgálatát, kimutathatók a régebbi fogtömési hibák. A korai diagnózis a sikeres kezelés kulcsa, és a fog hosszantartó élettartamának garanciája. 

A fogászati röntgen kiterjedhet egyetlen fogra, a fog és szomszédos fogak vizsgálatára, de akár az egész fogsorról is készíthető röntgenfelvétel, ezt nevezik panoráma röntgennek. A kis fogászati röntgenfelvételek csupán egy-két fog állapotáról adnak látható képet. Leginkább 1-1 fog megvizsgálásakor alkalmazzuk a digitális kis fogröntgent. 

Magánrendelők új páciensek esetében szinte minden alkalommal panoráma röntgen készítésével indítanak. A teljes szájfelvétel során az összes fog, a fogakat tartó csontszerkezet, valamint a még csontban lévő fogak mellett láthatóvá válik az állcsontok, az arcmelléküregek és azok esetlegesen kóros elváltozásait is. Az elkészült, nagy képfelbontású röntgenfelvételeket a fogorvos kielemzi, majd ez alapján határozza meg a szükséges kezelési folyamatot. 

 


Top 5 immunerősítő tipp

2016. november 30.

Rövidebbek lesznek a nappalok, kevesebb időt töltünk a szabadban, télre pedig már a nyáron bevitt vitaminforrások is kezdenek kiürülni. Az egyik svéd távedzettem, Utasi Péter írta még szeptember végén, hogy már délután 5-re sötét van náluk. Igen, ez is visszatartó erő lehet a szabadtéri programoknál a hidegen kívül.

Beszorulunk a szobába. Az őszi esős napok beköszöntével a hangulatunk is kezd a mélyponton felé közelíteni, és ugrásszerűen megnő a megfázás, a felső légúti és emésztőrendszeri megbetegedések előfordulása. 

Viszont vannak azonban olyan emberek, akiknek „erős az immunrendszerük”. De hogy érik ezt el? Te is meg tudnád úszni az őszt és a telet betegségek nélkül? 

Az erős immunrendszert nem lehetetlen elérni, csak figyelj oda pár dologra, és megerősítheted belső ellenállórendszeredet, illetve megelőzheted és enyhítheted az influenza tüneteit. Mi segíthet abban, hogy könnyebben, energikusabban vegyük az influenzás időszakot? 

§ A kiegyensúlyozott, tiszta táplálkozás alap, ezen felül vannak olyan élelmiszereink, amik fogyasztásával védőpajzsot építhetünk ki magunkban a kórokozók ellen. A fokhagyma az egyik legjobb vírusölő növényünk, a gyömbér reszelve sültekhez, vagy teaként fogyasztva is első osztályú, nemcsak gyulladáscsökkentő, de élénkítő hatású is, éppen úgy, mint a zöld tea, és a ginzeng

 


A D-vitamin valóban gyógyítja a magas vérnyomást?

2016. november 20.

Azt nem árt tudni, hogy nem minden betegség kezelhető D-vitaminnal, aminek a megelőzésében ez az anyag szerepet játszik. Többek között ilyen a magas vérnyomás betegség is, melynél csak az életmódváltás, és a megfelelő gyógyszeres kezelés jelenthet megoldást. A témában dr. Kapocsi Judit tanárnőt, a trombózisközpont magas vérnyomás specialistáját kérdeztük.

 

Magas a vérnyomás? Ne legyintsen rá!

Sokan csak egy laza kézmozdulattal elintézik, ha magas a vérnyomásunk, mondván majd nem isznak kávét. Azonban ez nem ennyire egyszerű. Az ok, amiért a legtöbben egyszerűen nem veszik komolyan ezt a betegséget az, hogy nem jár különösebb tünetekkel. Sokszor a betegek nem is tudják, hogy magas vérnyomással küzdenek, így amikor kiderül, végiggondolva napjaikat úgy érzik, belefér, hiszen az életük semmiben sem változott.

Azonban az, hogy magának a betegségnek nincsenek jellemző tünetei, vagy akár semmilyen tünettel nem jár, nem jelenti azt, hogy a következményekkel ne kellene számolni – nem véletlenül illetik a betegséget a „néma gyilkos” jelzővel. A tartósan magas, vagyis 140/90 Hgmm feletti értékek ugyanis rombolóan hatnak az érrendszerre. A kezeletlen hipertónia mikro sérüléseket okoz az erek belső, endothel részén. Ezekben a kis sérülésekben azután könnyedén keletkezhetnek vérrögök, melyek a képződési helyükről leszakadva a vérárammal eljuthatnak a testen belül bárhová. Ennek megfelelően a magas vérnyomás következménye lehet trombózis, stroke, szívroham, vagy halálos tüdőembólia is.


Genetika vagy tudatosság? Okok, amiért 90 évesen is ép egy fogsor

2016. november 17.

Örök kérdés, hogy vajon fogaink eredendően kihullásra vannak-e ítélve, vagy azok csak az életmódunk miatt mennek tönkre az évek során? Hogy megóvhatjuk-e eredeti mosolyunkat idős korunkig?

Rohanó világunkban, amikor még a két-három perces fogmosás is hosszúnak tűnik, sok páciens éppen azért veszi félvállról a megfelelő szájápolási szokásokat, mert úgy gondolja, hogy semmit sem tehet az időskori fogvesztés ellen.

Ha Ön is ezen a véleményen van, akkor rossz hírrel kell szolgálnunk! Az egészséges mosolyért nekünk kell tenni!

A szájhigiéniával kapcsolatosan elvégzett nemzetközi felmérések lesújtó eredményekkel szolgáltak, és aggasztó problémára hívják fel a figyelmet újra és újra: a világ lakosságának komoly része, többek között mi, magyarok is, rendkívül kevés időt és energiát fordítunk fogaik védelmére.
A hazai szokásokról készült összesítésekből az derült ki, hogy bár szinte mindenki tisztában van a teendőkkel (hányszor és hogyan kellene fogat mosni), a megvalósításba többször hiba csúszik. Ennek egyenes következménye, hogy a magyar szájakban találjuk a legtöbb szuvas fogat, és hogy egy felnőtt magyar fogsorából átlagosan tíz fog hiányzik.

 


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...777879...160