Információk, érdekességek

Ízületeink egészsége és védelme

2015. december 11.

Ízület

Az emberi szervezetben több mint 170 ízület található, amelyek védik és összekapcsolják a csontokat, továbbá lehetővé teszik a merev vázrendszer mozgását. Ízületeink egészsége jelentősen befolyásolja mozgásunkat, ily módon életminőségünkre is hatással van. 

Porckérdés

Az ízületi porc 70% vízből, 15% kollagénből, 10% proteoglikánból és 5% ízületi sejtből épül fel. A kollagénrostok szilárdítják és a nagyobb erőbehatással szemben ellenállóbbá teszik a porcszövetet. Felépítésükben nagy mennyiségű kéntartalmú aminosav vesz részt, ezért fontos szervezetünk számára a megfelelő kénbevitel. A porc rugalmasságát a glükózaminból és kondroitin-szulfátból felépülő proteoglikánok biztosítják. Ezen két rostrendszer térhálóként egymásba kapaszkodva alkotja a porc vázát. Ez az ízületi kötőszövet életünk során folyamatosan lebomlik és újjáépül. Sajnos a folyamat az életkor előrehaladtával jelentősen lassul, és egyre gyakrabban fordulnak elő az ízületeket érintő megbetegedések, melyek lehetnek gyulladásos illetve kopásos (degeneratív) eredetűek. 50 éves kor felett a leggyakrabban előforduló mozgásszervi megbetegedés az artrózis, amely a kopásos ízületi betegségekhez tartozik.

Legfőbb alkotók

A porcok védelme érdekében alkalmazott étrend-kiegészítőkben gyakran megtaláljuk az ízületeket felépítő anyagokat: kollagént, glükózamint és kondroitin-szulfátot.

Az ízületek megújulásának alappillére a glükózamin, melynek az ízületek felépítésén túl, a gyulladások mérséklésében is szerepe lehet. A glükózamin egy természetes vegyület, azonban még kiegyensúlyozott táplálkozás mellett sem mindig biztosított a megfelelő bevitele. Vízmegkötő tulajdonságának köszönhetően biztosítja az ízületi porc megfelelő rugalmasságát. Glükózaminkúra során ajánlott nagy mennyiségű vizet fogyasztani.


D-vitamin és szelén - a két csodafegyver, amelyekkel átvészelhetjük a telet

2015. december 06.

A D-vitaminról tudjuk, hogy nem csak a csontritkulás megelőzése miatt fontos. Pótlásával - több krónikus betegség megelőzése mellett - az őszi-téli időszakban gyakori megbetegedéseket is csökkenthetjük. Prof. Balázs Csaba endokrinológus, immunológus, az Endokrinközpont orvosa emellett a szelén kedvező hatásaira is felhívja a figyelmet. 

Korábbi évek kutatásai igazolták, hogy a hazai lakosság döntő többségénél jelentős D-vitamin-hiány jelentkezik tél végére. A D-vitamin napfény hatására termelődik a bőrben, ezért a téli hónapok alatt fontos pótolni tabletták, cseppek segítségével. A jelenleg érvényben lévő ajánlások szerint gyerekeknek 1000NE, felnőtteknek 2000NE az ajánlott napi bevitel.

Miért kell a szelén?

Az utóbbi évek figyelemfelhívó kampányának köszönhetően sokkal többen tudnak a D-vitamin szerepéről. Van azonban egy nyomelem, amiről kevesebbet hallani, pedig szintén fontos eszköz a védekezésben. A szelén szedését minden betegem számára javasolni szoktam – mondja Prof. Balázs Csaba. „Betegeim körében elsősorban hormonális problémák – pajzsmirigy rendellenességek, női és férfi meddőség - kapcsán merül fel a szelén szedése, ám egyéb betegségek kiegészítő terápiájában és prevenciójában is hasznos eszköznek tartom. A szelén pótlás segíthet megelőzni a szív- és érrendszeri betegségeket, antioxidánsként pedig a bőrön jelentkező gyulladásos betegségek, a stroke, az asztma, a diabétesz, vagy a daganatos elváltozások kockázatát is csökkentheti.”


A szelíd gyógymód

2015. november 14.

homeopátia A több mint 80 országban ismert és alkalmazott, több mint 100 éves tapasztalaton alapuló gyógyászati eljárás, a homeopátia nem hiába kapta a szelíd gyógymód nevet. 

A homeopátia nem egy kizárólagos gyógyászati eljárás, a homeopata orvos nemcsak homeopátiás készítményekkel gyógyít, hanem olyan gyakorló orvos, aki minden betegségnél ismeri a különböző kezelések optimális alkalmazhatóságát. Az ún. hivatalos gyógyászat és a komplementer medicina (kiegészítő kezelés), mint pl. a homeopátia nagyon is megfér egymás mellett a szakember ajánlásával.

A hasonlóság szabálya

 Minden olyan, mérhető dózisú anyag, amely képes tüneteket előidézni egészséges egyedeken, nagy hígításban adagolva meg tudja szüntetni ugyanazokat a tüneteket a betegnél.

A homeopátiás gyógyszerek a „hasonlót a hasonlóval” elvszerint gyógyítanak, olyan betegséget gyógyítanak, amelynek tüneteihez hasonlót előidéznének nagy vagy mérgező dózisban.

Így készülnek a homeopátiás készítmények

A homeopátia több mint 3000-féle különböző kiindulási anyagot használ, amelyek növényi, állati, ásványi vagy egyéb (kémiai) eredetűek lehetnek. A növények begyűjtése az évszakok természetes ritmusa szerint történik. A növények nagy többségét frissen, közvetlenül a természetes környezetéből való begyűjtés után dolgozzák fel.

Ha az alapanyag vízben vagy alkoholban oldódik, akkor víz és alkohol keverékében áztatják (ha növényi származású alapanyagról van szó, akár több napig), a készítmény összetevőinek arányait a francia és az európai gyógyszerkönyvek nagyon pontosan meghatározzák. A kiáztatott készítményt ezután leszűrik, így nyerik az őstinktúrát.


A legmodernebb eljárások a lyukas fogak kezelésére

2015. november 07.

fogászA lézerfény fogászati alkalmazása csupán pár évtizede kezdett elterjedni, de mára az egyik legkedveltebb technológia mind a fogorvok, mind a páciensek körében. A lézer egy energiában gazdag fényköteg, a fényhullámok frekvenciája és a lézer teljesítménye alapján különböző fajtáit különíthetjük el.

A mai modern fogászat területén a lézeres fogkezelés, mint fájdalommentes, érzéstelenítő injekció nélkül is elvégezhető eljárás van jelen, előnyeit mind a fogmentő, mind az esztétikai fogászat, mind a szájsebészeti beavatkozások terén hasznosítani tudjuk. 

A lézerfény olyan helyeket is képes elérni, melyeket a hagyományos fogorvosi eszközökkel nem tudunk megközelíteni. Cikkünkben áttekintjük, hogyan van segítségünkre a lézeres fogászat szájüregi és fogbetegségek esetén, valamint kitérünk a szuvas fogak lézeres tömésére is. 


Erre figyelj étkezéskor, hogy egészségesebb legyél

2015. augusztus 25.

Az én módszerem szempontjából 3 olyan fontos és fő faktora van az anyagcserének, ami befolyásolhatja, hogy mitől hízunk és romlik az egészségünk, vagy mit ehetünk meg nyugodtan még akkor is, ha esetleg arról azt mondják sokan, hogy egészségtelen.

Ez a 3 dolog:

- a táplálkozási típus 
- a hormontípus
- a vércsoport


A táplálkozási típusunk jelenti azt, hogy fehérje- vagy szénhidráttípusba tartozunk-e.

A hormontípusunk pedig azt, hogy milyen az alakunk, hogy mitől hízunk, hova hízunk és miket kívánunk.

A vércsoportunk figyelembevételével pedig finomra lehet hangolni az előző kettőt.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...838485...160