Információk, érdekességek
Amikor az anya szervezete a saját gyermekét támadja
2017. április 26.
Második trimeszteri spontán vetélés, halvaszületés, vagy amúgy teljesen egészséges újszülöttnél súlyos agyvérzés (NAIT) – mindezek esetében érdemes egy ritkán felismert, holott magas hatásfokkal kezelhető betegségre gyanakodni. Annak ellenére, hogy a NAIT nagyságrendileg minden ezredik terhességet érint, a pontos diagnosztizálása világszerte gyerekcipőben jár. Ez ellen küzd az angol Naitbabies non-profit szervezet március végi kampányában (NAIT Awareness Week).
Hazánkban is nehéz helyzetben van egy szülő, ha magzata a várandósság második harmadában minden előjel nélkül elhalt, vagy halott magzatot szült, vagy gyermekénél a születést követő néhány napban agyvérzést diagnosztizálnak, és tanácstalan az okokat illetően. Ilyen esetekben érdemes a NAIT-ra gyanakodni, amely jelenléte legtöbbször mind az orvosok mind a szülők előtt ismeretlen marad.
Óvd a mellbimbód a boldog szoptatásért!
2017. április 24.
Ha mellbimbód már a várandós időszak alatt esetleg szárazabbá, érzékennyé, sérülékennyé válik, keress „gyógyírt” egészségének megőrzésére! Íme, néhány hasznos tanács a szülésnőtől!
Sérülésmegelőzés a várandós időszakban
Zuhanyzás után kend be a mellbimbód és a bimbóudvar érzékeny részét 100%-ban tiszta, természetes összetevőjű HPA lanolinnal. Az ilyen krém nemcsak vegyianyag-mentes, hanem a víz is ki van vonva belőle. Légmentesen lezárja a bőrfelületet, ezért a bekent terület alatt a bőr a mélyebb rétegeiben lévő vízzel hidratálódik, puhul, gyógyul. Ezt a folyamatot vizes sebgyógyulásnak nevezi az orvostudomány.
HPA lanolin bimbókrém használata a szoptatás alatt
Ha érzékeny, sérült, piros a mellbimbód minden szoptatás után, kend be bimbókrémmel. Egy órán belül érzékeled, hogy csökken a fájdalmad. Van olyan bimbóvédő krém, amelyet szoptatás előtt sem szükség lemosni, mert a bimbón lévő maradék még a koraszülött babának sem árt. Hatására a mellbimbód puha, nyúlékony, összepréselhető lesz, ezzel segíti babádat, hogy helyes szopási technikával, hatékonyan tudjon szopni. (De használat előtt olvasd el a dobozon található információkat és konzultálj a védőnővel/gyermekorvossal!)
Miért fontos a helyes mellre tapadás?
Abban az esetben, ha figyelsz a helyes szoptatási testhelyzetre és mellre helyezésre, tapadásra, megelőzheted a mellbimbó sérülését!
Az alábbiakat kell tapasztaljad, ha megfelelő a mellre tapadás:
- Bébid a bimbóudvar egy részét is a szájába veszi oly módon, hogy alulról többet, míg felülről kevesebbet szív be.
- A szája szélesre tárt, az ajkai kifelé fordulnak.
- Nyelvecskéje a melled alatt van, félkörben rásimulva.
- Fejecskéjét enyhén hátrahajtja, állával nekitámaszkodik a mellednek, de orrocskája is érinti a cicid úgy, hogy orrnyílásai szabadok maradnak.
Bébiket, kicsiket és nagyokat is érint a Crohn-betegség
2017. április 23.
A korábban csak felnőtteket érintő, gyógyíthatatlan Crohn-betegség évente már 150 gyermeknél jelentkezik Magyarországon, a fekélyes bélbetegséget valószínűleg a feldolgozott élelmiszerekben lévő adalékanyagok okozzák – mondta Veres Gábor, a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekgyógyászati Klinikájának igazgatóhelyettese.
Veres Gábor tájékoztatása szerint a betegség főként a vékony-, illetve vastagbelet érinti, tünetei a hasmenés, véres széklet, hirtelen nagymértékű fogyás, hasfájás, de az ízületi vagy májgyulladás is erre utaló panasz lehet. Ha egy gyermeknek csak kicsit fáj a hasa és nem növekszik rendesen, akár egy év is eltelhet, mire diagnosztizálják a betegséget, pedig a súlyos szövődmények – bélszűkület, sipoly – elkerüléséért fontos minél előbb elkezdeni a kezelést – figyelmeztetett.
Nyugi! – 5 játékos, nyugtató légzőgyakorlat a kicsiknek
2017. április 21.
A relaxálás épp olyan fontos a gyerekek, mint a felnőttek számára. Különösen, ha gyerekünk gyakran nyugtalan, szorongó vagy túlságosan mozgékony, izgága…
Tanítsuk meg a feszültség oldásának néhány egyszerű módjára játékos légzőgyakorlatok útján. Így segítsük kibontakozni az élet különböző helyzeteiben: ha figyel a légzésére, elmúlhat a szorongása, dühe, nőhet a koncentrálóképessége, önbizalma, könnyebben megnyugszik vagy alszik el esténként.
1. Relaxáló légzés „szívószálon át”
Ez a gyakorlat lehetővé teszi, hogy a gyermek szórakoztató módon figyeljen a légzésére. Írjuk le neki részletesen a légzőgyakorlat lépéseit! Belégzés: mélyen, „felfújva” a hasat, majd kilégzés: ellazítva az állat, vállat, hasat. Eközben képzelje el, hogy egy szívószálon keresztül lélegzik. Minél hosszabban tart a kilégzés, annál jobban sikerül a relaxálás. Végezze el a gyakorlatot legalább ötször.
2. Koncentrálás elősegítése a szabadban
Kiválóan javíthatja ez a játékos gyakorlat az izgága, szétszórt vagy hiperaktív gyerek koncentráló- és feszültségoldó képességét. Kiránduláskor a szabadban, vagy ha kertes házban, park közelében lakunk, a zöldben javasoljuk a gyereknek, hogy tegyen úgy, mint a fák. Játssza el, hogy lábával „gyökeret ver” a talajban, mint a fák, és lengesse a karját, mint ahogyan a fák ágai hajladoznak a szélben… Lágyan ringatózzon, a széljárás ritmusára koncentrálva, mélyeket lélegezve. Egy idő múlva e mozgás hatására az izgatott vagy dekoncentrált gyerek megnyugszik.
Hogyan készítsük fel a gyerekeket a kórházi kezelésre?
2017. április 19.
Beszélgetéssel, ráhangolással és személyes tárgyakkal segíthetjük gyermekünket, hogy minél nagyobb biztonságban érezze magát a kórházban.
Az első kórházi élmény nagyon meghatározó, ezért is fontos, hogy a gyerekek számára ne rossz emlékként maradjon meg.
- Ennek egyik feltétele, hogy a kicsi biztonságban érezze magát.
- A kedvenc játék, párna, könyv vagy bögre is segíthet abban, hogy otthonosabb legyen a légkör. Tisztálkodási szereket, papucsot, pizsamát, kényelmes szabadidőruhát, törölközőt is csomagoljunk be, és ha a gyerek ragaszkodik a saját kanalához, tányérjához, akkor azokat se hagyjuk otthon – javasolja Aranyosi Gáborné, a budapesti II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika vezető főnővére.
- A félelmek leküzdésében segítségünkre lehetnek azok a mesék, amelyek hasonló szituációkról szólnak. Egy vérvétel például félelmetesnek tűnhet, ám ha játékosan hangoljuk rá a gyerekeket, esetleg apró ajándékot, matricát is kapnak, vagy közben elterelik a figyelmüket, akkor nagyon gyorsan túljuthatnak rajta.
- Érdemes nekik mesélni a különböző vizsgálóberendezésekről, vagy képeket nézegetni közösen, hogy minél felkészültebben érkezzenek a kórházba.
- Ételeket ne pakoljunk be, ám ha a kicsi ragaszkodik kedvenc ételeihez, akkor a dietetikussal egyeztetve azokból is nyugodtan vihetünk be neki.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...163164165...290