Információk, érdekességek

Valóban hatásos az akupunktúra?

2014. május 22.

akupunktúraAz akupunktúrát sokáig egy misztikus légkör övezte, ám ma már hatásos és bevett kezelési módszerként tartják számon, mely számtalan problémát sikeresen orvosol. Dr. Váradi Éva főorvosnő, az aktív fájdalomcsillapítás specialistája mindennapi gyakorlatában rendszeresen használja. 

Fájdalomcsillapítás energiaáramlással

A hagyományos kínai orvoslás szerint az emberi testet behálózó csatornákban, a meridiánokban meghatározott rend szerint kering az az energia (QI), mely az életfolyamatokhoz szükséges. A felszínes és mély meridiánok a szervekkel működési egységet alkotnak. A harmonikus működésben történt változások, diszfunkciók betegséghez vezetnek. A betegségekben, illetve már azok megelőző stádiumában egyfajta energiablokk áll fenn. Az adott problémát külső ártó tényezők (pl. sérülés), illetve belső kóros érzelmi állapotok (pl. stressz, helytelen étrend és életmód) indítják el. A meridiánokon található, különböző minőségű és jelentőségű, meghatározott pontok - az akupunktúrás pontok -  tűvel, hővel, lézerrel illetve elektromossággal történő ingerlésével biztosítható az energiaáramlás helyreállítása. Ezáltal az adott tünetek, illetve a mögöttes kóros állapotok eredményesen megszűntethetők.


Ezt érdemes tudni az antioxidánsokról - 2. rész

2014. május 05.

Az alábbiakban felsorolunk 16 „élen járó” zöldséget-gyümölcsöt, magvat, hozzáadva a listához a már említett teát, valamint a kávét. Felhívjuk a figyelmet a legfontosabb antioxidáns összetevőkre és a javasolt mennyiségre. Ahhoz, hogy a legtöbbet profitáljunk belőlük - és kedvezzünk ízlelőbimbóinknak is -, váltogassuk az elkészítési módokat, így ezekből is ajánlunk. A vízben főzés, vagy olajban sütés rendszerint árt az antioxidánsoknak. Különösen, ha hosszú ideig és magas hőmérsékleten történik. Innen is ered a mikrohullámú sütők haszna... Természetesen nyers állapotban juthatunk a legtöbb vitaminhoz - de főve is megmaradnak pld. a karotinok és a polifenolok.


Ezt érdemes tudni az antioxidánsokról - 1. rész

2014. május 05.

antioxidánsAz antioxidánsok megkötik a sejtjeinket károsító szabadgyököket. Hatnak szervezetünk „berozsdásodása” ellen, partnerek az egészség, karcsúság és szépség megőrzésében, fegyverül szolgálnak az öregedéssel szemben. De vajon tudjuk-e, hogyan táplálkozzunk, főzzünk annak érdekében, hogy szervezetünk minél több antioxidánshoz jusson? Gyarapítsuk ismereteinket ezzel kapcsolatban, egészségünk fokozott védelmére!

Mik azok az antioxidánsok?

Az antioxidánsok szerepe az oxidatív stressz, azaz a sejtek szabadgyökök által okozott oxidatív sérülésének a kivédése. Az antioxidánsok közé tartoznak a vitaminok (A, C, E), ásványi anyagok (szelén, cink), karotinoidok (úm. a likopén - mely egy vörös színű karotinoid, nevét a paradicsom színanyagáról kapta), a béta-karotin (mely az A-vitamin provitaminja), a lutein, a zeaxantin, vagy a polifenol vegyületek. Főleg a zöldségek-gyümölcsök bővelkednek bennük, de kisebb-nagyobb mennyiségben megtalálhatók számos élelmiszerben, növényi anyagokban, italokban. Definíciójukat tekintve ellentétei az oxidánsoknak – ez utóbbiakat szabadgyököknek is hívják. A sejtjeink működését zavaró molekulák gyorsítják az öregedés folyamatát, gyengítik az immunrendszert. Egyúttal növelik a szív- és érrendszeri megbetegedések, a makula-degeneráció (a retina betegsége), a szürkehályog és egyes rákfajták kialakulásának kockázatát. Mindezek megelőzésére is elengedhetetlenül fontosak az antioxidánsok.


Irgalmatlan sokba kerül a munkahelyi stressz

2014. április 28.

Az Európai Unióban évente átlagosan 136 milliárd euró, Magyarországon kb. 440 milliárd forint, azaz a 4-es metró árával azonos nagyságrendű érték vész el a nem, illetve nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz miatt, amely a kieső munkanapok 50-60%-áért felelős. A munkavállalók egészségének veszélyeztetésén túlmenően a munkahelyi stressz rontja vállalataink versenyképességét, mivel növeli a hiányzások számát, csökkenti a hatékonyságot és magas fluktuációt eredményez. Egy friss felmérés szerint a munkavállalók 51%-a véli úgy, hogy munkahelyén általános a stressz, 10-ből 4-en pedig úgy vélik, hogy az azzal járó pszichoszociális kockázatokat az adott szervezeten belül nem megfelelően kezelik. 

Ezen a helyzeten kíván most változtatni az Európai Munkavédelmi Ügynökség, amely az EU 28 tagállamában, Magyarországon a Nemzeti Munkaügyi Hivatal által működtetett Nemzeti Fókuszponttal együttműködve, „Egészséges Munkahelyek - Kezeljük a stresszt!” címmel kétéves kampányt indít, amellyel vállalatoknak kíván módszertani segítséget nyújtani a megfelelő stresszkezelési gyakorlatok kialakításában. A kampány részeként, a munkáltatók számára meghirdették az Európai Helyes Gyakorlat Díjat.


Tavaszi fáradság vs. homeopátia

2014. április 04.

Itt a tavasz és fáradtsággal, ingerültséggel, alvászavarral, koncentrációzavarokkal küzd? Esetleg testi panaszai is vannak?

Miért éppen tavasszal?
A téli, fényhiányos hónapok alatt nem csak kevesebbet mozgunk és kisebb mennyiségű vitamint tudunk bevinni a táplálkozással, de az étrendünk – természetes módon – zsírokban is gazdagabb. Így nem csoda, ha első tavaszi hónapokban nem csak egy kis súlyfelesleggel számolhatunk, de azt is érezhetjük, hogy az energiaforrásaink kimerültek. Ilyenkor tapasztalhatunk fáradtságot, alvászavart, rossz közérzetet, enerváltságot, de sokakat akár megijeszthetnek a testi tünetek is. Ilyen lehet a hajhullás, a bőr kiszáradása, erre hajlamosaknál az ekcéma kiújulása, a fejfájás.

A gyors időjárás változások megviselhetik a frontérzékenyeket, és a szív- és érrendszeri betegeket is. A levertséget azonban nem csak a hosszú hideg és sötét hónapok okozhatják, de a vizsgálatok szerint ilyenkor a legalacsonyabb a szervezet szerotonintermelése is, ami szintén szerepet játszik a hangulat alakulásában. 


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...949596...160