Információk, érdekességek
Egészségünk a csillagokban
2014. március 12.
Miért lettem beteg? Mit árul a betegségem, tünetem? Mi ennek a lelki oka? Egészségünk a csillagokban című előadásomban a Vitál Vasárnap rendezvény keretében ezekre a kérdésekre kerestem a választ.
Betegségek tekintetében rengeteg variáció létezik. Egyvalami azonban mindegyikben közös, hogy nevelni akar minket, odafigyelést vált ki belőlünk. Minden betegség tulajdonképpen egy életfeladat, a tanulnivaló része, az pedig már egyéni, hogy ezt ki hogyan dolgozza fel, hogy oldja meg.
Egy asztrológus szemével a Betegség-Egészség egy poláris tengelyként értelmezendő, ameddig az egészség erőforrásos megélési mód, összhang, harmónia állapot áll fenn, addig betegség esetén zavar keletkezett a rendszerben, az egyensúly felborult, a szervezet így jelez, hogy álljunk meg és változtassunk! Soha ne felejtsük el, hogy minden helyzeten lehet változtatni, mégpedig úgy, hogy ha mélyen befele nézünk és megkeressük, majd megértjük az okot és elfogadjuk azt, majd csak azután változtatunk, amit mindig lehet, mert minden testnek „alapfelszerelése” az öngyógyítás.
A sztárvitamin
2014. március 04.
A D-vitamin zsíroldékony vitamin. Elnevezése alatt két vegyületet is értünk: a D2-vitamint (ergokalciferolt) és a D3-vitamint (kolekalciferolt).
A D-vitamint a szervezet egyrészt táplálékkal veszi fel, másrészt a napfény UV-sugarai által a bőrben keletkezik előanyagából, majd a májban és a vesében történő átalakulások során nyeri el végső, aktív formáját.
Egyre többen szorulunk a D-vitamin pótlására
Egyes szakértők szerint a világ népességének fele szorulna D-vitamin-pótlásra, körülbelül egymilliárd ember kifejezetten D-vitamin-hiányos. A probléma egyre súlyosabb lesz, mivel az emberek egyre kevesebb időt töltenek a szabadban, és mind többet a szobában. A D-vitamint normál esetben a szervezet termeli, ha megfelelő mennyiségű napsugárzás éri, ennek hiányában azonban pótlásra szorul.
Természetes forrása lehet a halolaj, a tojás, a lazac, a makréla vagy a hering is. Bár a megfelelő étrend és a napfény a legfontosabbak a vitaminhiány megelőzésében, vannak olyan adatok is, melyek arra engednek következtetni, hogy genetikai háttere is lehet a D-vitamin hiányának.
Miért használjunk inkább elektromos fogkefét?
2014. február 24.
A helyes és alapos fogmosás az egészséges fogak és fogíny kulcsa. Éppen ezért a megfelelő eszközök használata szájhigiéniánk megtartásában döntő fontosságú. Az elektromos fogkefék a technológiai fejlesztésnek köszönhetően akár 100%-kal több lepedéket képesek eltávolítani, mint a manuális fogkefék, a szakember által tisztított, sima fogak érzetét adva.
A fogak és az íny számára megfelelő eszköz kiválasztása a mindennapi szájápolás alapja.Világszerte egyre több követőt, használót nyer az elektromos fogkefe. Az elektromos fogkefét többé nem tekintik luxusnak vagy extravaganciának, sőt kezd nélkülözhetetlenné válni, hiszen megfelelő eszköz fogaink és fogínyünk állapotának megőrzéséhez.
Ne a laborlelettől várjon diagnózist!
2014. február 14.
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó, szerteágazó tünetek jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
Nem csak számokban mérhető
TSH: 8,59, T4:13,95, T3: 5,16 Anti-TPO: 371 Anti-TG:698 Ön szerint a tüneteimet pajzsmirigy betegség okozza? Prof. Balázs Csaba endokrinológus gyakran találkozik ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel rendelésein és online fórumokon, szakértőként végzett munkája során:
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Miért baj, ha kiszárad az orrunk?
2014. február 13.
A száraz orrnyálkahártya minden lélegzetvételnél feszítő érzése nemcsak kellemetlen, de számos egészségügyi problémához is vezethet: gyakori orrvérzés jelentkezhet, a betegek fogékonyabbá válhatnak a fertőzésekre. Kialakulásának okairól, megelőzéséről és kezeléséről dr. Augusztinovicz Mónikát, a Fül-orr-gége Központ allergológus, fül-orr-gégész orvosát kérdeztük.
Véd, melegít, tisztít
Az orron keresztül belélegzett levegőt a gazdag érhálózattal ellátott nyálkahártya felmelegíti, a csillószőrök pedig megtisztítják. A kiszűrt szennyezőanyagokat és kórokozókat a nyálkahártya által termelt váladék távolítja el az orrüregből, mely köhögéskor, tüsszentéskor távozik, vagy hátul a garatba észrevétlenül lecsorog. Ha ez a folyamat bármilyen okból nem tud megvalósulni, a szájlégzés veszi át a helyét. A szájlégzésnek azonban számos kellemetlen szövődménye lehet. Ha a hideg levegő melegítés és tisztítás nélkül jut az alsóbb légutakba, annak könnyen mandula-, gége-, hangszálgyulladás lehet a következménye – figyelmeztet dr. Augusztinovicz Mónika.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...959697...160