Információk, érdekességek
Elkeserítõ betegség: A páciens még családtagjainak arcát sem képes felismerni
2006. szeptember 20.
A prozopagnozia néven ismert ritka betegség lényege, hogy a beteg nem ismeri fel azoknak az arcát, akikkel egyébként gyakran találkozik. Egy német kutatócsoport szerint a furcsa betegség egyik formáját egy gén hibás mûködése okozza.
A különös betegség alighanem nagyon megkeseríti az ember életét. A páciens nem képes felismerni sokszor még a legközelebbi családtagok arcát sem, kénytelen más ismertetõjegyekre, pl. hangra, hajszínre vagy éppen az öltözködési szokásokra támaszkodni. Az érzékelési zavar a tévéképernyõre is érvényes, azaz egy ilyen beteg képtelen például egy filmet végignézni. A kellemetlenségeket úgy próbálják meg elkerülni, hogy általában kész kifogásokkal rendelkeznek, miért nem ismernek fel valakit (pl. új szemüvegre van szükségem). Enyhébb formában sokakat érinthet ez a baj, kiváltó okát idáig még nem tudták meghatározni, de az már ismert, hogy a jelenség kialakulhat szerzett formában, például agyi sérülés vagy gutaütés után, de elõfordulhat különösebb ok nélkül, veleszületetten is.
A vesebetegség rontja a szívbetegek állapotát
2006. szeptember 20.
A komoly szívritmus zavarokban szenvedõ betegekbe újabban olyan pacemakert ültetnek, amely hirtelen szívleállás esetén akár áramütést is ad, kvázi defibrillátorként mûködik. Az amerikai Northwestern Orvostudományi Egyetem kutatói szerint azonban hiába a beültetés: ha párhuzamosan vesebetegség is kialakul, nagyban lerövidül a szívbetegek hátralévõ élete.
A kutatók 585 beteget vontak be vizsgálataikba, akik mind szívritmus-szabályozó beültetésére vártak. A betegek egy részénél a szívbaj mellett súlyos (végstádiumú) vesebetegséget is diagnosztizáltak.
Pharmanova díj a gyógyszerészképzésért
2006. szeptember 17.
A PHARMANOVA Zrt., a 107 gyógyszertárban tulajdoni részesedéssel rendelkezõ gyógyszertári befektetõ megalapította a PHARMANOVA DÍJ-at, amellyel a magyarországi gyógyszerészoktatásban vállal támogató szerepet. A vállalat szerint a hallgatókat jobban fel kell készíteni az életben rájuk váró piaci feladatokra és kihívásokra.
A PHARMANOVA Zrt. kezdeményezésének célja a gyógyszerész képzés segítése, annak támogatása, hogy a hallgatók ne csak kiváló farmakológiai, hanem cégvezetési, marketing, üzletviteli, pénzügyi, gazdasági ismeretekkel is rendelkezzenek; ezzel is jobban felkészítve õket arra, milyen feladatokkal találják szemben magukat a piaci versenyben. Bár a patikaliberalizációval kapcsolatban egyaránt találunk támogatókat és ellenzõket, egy biztos, hogy ez jelenti a változás irányát, a jövõt, ezért erre fel kell készülni miközben szem elõtt tartjuk, hogy a patikusok legfõbb feladata a lakosság gyógyszerellátásának biztosítása és az egészségmegõrzés szolgálata. Ezt a gyakorlatot látjuk az Európai Unió több országában is, az irányvonal harmóniában van az EU szabályozásával.
Drasztikusan nõ az alsó-végtagi amutációk száma
2006. szeptember 16.
Megdöbbentõ adatokat hozott nyilvánosságra az Amerikai Egyesült Államok egészségügyi statisztikai hivatala, a Centers for Disease Control (CDC). Vizsgálataik szerint az elmúlt közel 25 évben a lábamputációk száma az országban mintegy 230 százalékkal növekedett.
Az intézet adatai szerint 1980-ban 33 ezer, míg 2003-ban 75 ezer amputációt végeztek. Sokan úgy gondolják, hogy az alsó végtag csonkolására elsõsorban balesetek miatt van szükség, de ez éppen fordítva van: az esetek kilencven százalékában nem traumás sérülés, hanem fertõzés vagy keringési elégtelenség miatt van szükség a beavatkozásra, ezeknek a betegségeknek a hátterében pedig igen gyakran a cukorbetegség húzódik meg.
Új remény a cukorbeteg látássérültek számára
2006. szeptember 14.
A cukorbetegség egyik leggyakoribb szövõdménye a látásromlás, amelynek fõ oka a retina károsodása. A teljes vakságot a szemorvosok sokszor úgy oldják meg, hogy eltávolítják a szem üvegtestét, amely azonban nem megfelelõ utókezelés során akár tovább ronthatja az állapotot.
Az üvegtest a szemben a szemlencse mögött található, lényegében egy víztisztaságú kocsonyás gömb. Legfontosabb szerepe, hogy fenntartsa a szemgolyó alakját, miközben természetesen átengedi a fényt a retinához. A retina cukorbetegségbõl kifolyólag történt elváltozása során az üvegtest eresedhet, tovább rontva a látást, ezért a diabéteszes vakság megelõzésére végzett mûtétek során az üvegtest gyakran eltávolítják. A támaszték hiányában azonban az eresedés folyamata könnyen ráterjedhet a szem elsõ részére, további problémákat okozva.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...449450451...464