Információk, érdekességek
Ki az úr a háznál? Csak tán nem a gyerek?!
2024. október 05.
Ki hordja a kalapot? Ki az úr a háznál? Csak tán nem a gyerek?! Bizony, vannak családok, ahol a gyerek uralkodik. A szülők, a legjobb szándékkal, de úgy elkényeztetik, vagyis inkább úgy elbizonytalanítják csemetéjüket, hogy náluk bizony a gyerek a ház ura. Körülötte forog minden.
Kényeske - fényeske
A kisgyermeket komolyan megterheli az a felelősség, amit a kényeztető szülő ráterhel. A gyereknek nagyon fontosak a korlátok, amiket a szülő állít fel, és amikhez konzekvensen ragaszkodik. Csak az a szülő tudja megtartani a tekintélyét, aki következetesen ragaszkodik a maga által állított elvekhez, korlátokhoz és ezektől nem tér el ésszerű ok nélkül. Azok a szülők, akik véletlenszerűen állítanak fel korlátokat a gyerek elé, félelmet és teljes belső bizonytalanságot váltanak ki a gyerekből. Joggal merül fel hát a kérdés, mi számít kényeztetésnek?
Elkényeztetett az a gyermek, akinek nincsenek egyértelmű korlátok az életében. Aki nem tudja, mennyi az elég csokoládé, mikor kell pihenni, és mikor van itt a játék ideje. Aki önkényesen akarja irányítani a szüleit, mert tőlük is azt látja, hogy önkényesen irányítják az ő napját. Nyafog, ha akarata nem teljesül.
A bántalmazó kapcsolat bizonytalansága
A bántalmazó kapcsolat egyik fő ismérve, hogy az egyik szülő - apa, vagy anya, bármelyik lehet! - nem állít fel konzekvens szabályokat. Vagy egyik percben tilt, a másikban megenged, vagy az egyik szülő által felállított és betartott szabályok megszegésére buzdítja a gyereket. Ilyen lehet péládul az ágyon ugrálás tilalma. Apa nem engedi, hogy a gyerek ugráljon az ágyon,anya jó mókának tartja és kifejezetten apát bosszantva támogatja a gyereket abban, hogy az ugrálhasson, ezzel aláásva a másik szavába vetett bizalmat. Vagy ha apa minduntalan friss - korábban nem látezett -szabályokat talál ki és anyára lőcsöli, hogy az tartassa be azokat úgy, hogy a szabályok korábban még vagy nem is léteztek, vagy anya másként húzta meg a határokat benne. Például a gyerek először lát kacsákat, anya ad neki kacsaeledelt, hogy ő etethesse a kacsákat, apa pedig lehurrogja anyát, hogy milyen hülye, nem tudja, hogy a kacsákat tilos etetni és különben is megcsípheti a gyerek kezét, és anyától várja, hogy a korábbi engedély ellenére elvegye - az érthetően hangosan méltatlankodó - gyerektől a kacsakaját. A bántalmazó kapcsolatban ezek a játszmák csak részben a gyerekről szüólnak, inkább azt célozzák, hogy az elnyomó fél uralkodhasson az elnyomottak felett - ilyenkor a gyerek szinte mindig elnyomott.
Tönkreteszi a gyermeket a szülők értékrendi válsága!
2024. szeptember 17.
Az életünk során arra törekszünk, hogy az elfogadást megkapjuk. Miért is fontos ez? Az önmagunk meghatározása, elhelyezése a világban a környezetünk visszajelzései alapján jön létre. Már szlogenszinten van a köztudatban "az ember, társas lény" mondat. Ha kitekintünk a természetbe, megfigyelhetjük, hogy evolúciós előnyt jelent a társas kapcsolat, mind az utódok felnevelése mind a táplálék megszerzése, mind a közösség védelme, vagyis a túlélés szempontjából.
A generációs öröksége fontossága
Ez különösen érvényes azokra az egyedekre, akiknek az utódaik a megélhetés szempontjából fejletlenül jönnek a világra – a születés után nem képesek ellátni magukat, az önfenntartás képessége, vagy korlátozott, vagy egyáltalán nincs meg. Az ember teljesen fejletlenül születik meg – több éves biológiai/élettani fejlődésen megy keresztül, míg képessé válik az önálló életre. Ennek időintervalluma nagymértékben függ az adott közösség életformájától.
A legkisebb társasági egység a család, mely egy adott közösségi rendszernek a részévé válik. Ez a közösségi rendszer nem csak egyféle lehet, részegységekből tevődik össze, de megfigyelhető, hogy általában van egy fő közösségi vezérlő elv, amihez való tartozás értékrendként jelenik meg a család életében. Ez az értékrend a generációs örökség része, és meghatározza a közösség szemléletét, a többiekhez való viszonyát: mit tart fontosnak az egyén az életében.
Ezek az információk mélyen beleivódnak a család viselkedési normáiba, a kollektív tudattalan szintjén kerülnek átadásra. Ez azt jelenti, hogy az egyén, valamint család tagjai egy kidolgozott, kipróbált több generáción keresztül alakított viselkedésbeli, megnyilvánulásbeli, szemléletbeli rendszerrel rendelkezik, ami segíti őt a tájékozódásban, a létfenntartásában.
Az egyke trónfosztása - testvérféltékenység
2024. szeptember 09.
Minden családi anekdotatárban találkozhatunk olyan történetekkel, amikor a nagyobbik gyermek a korábban várva várt kistestvért hirtelen "visszavitetné a gólyával"...
A féltékenység valószínűleg az egyik legrosszabb dolog, ami velünk történhet. Korra, nemre való tekintet nélkül mindenkit a kétségbeesésbe taszíthat ez az áldatlan állapot, amikor egy kedves személynek vagy dolognak a birtokát mással kell megosztani. Ismeretes szerelmi, szakmai, baráti és nem utolsó sorban testvéri féltékenység. Minden családi anekdotatárban találkozhatunk olyan történetekkel, amikor a nagyobbik gyermek a korábban várva várt kistestvért hirtelen "visszavitetné a gólyával" vagy szívesen odaajándékozná a szomszédnak, esetleg tettlegességgel is nyomatékot ad ilyen irányú kívánalmainak.
A gyerekek persze a legtöbb esetben kifejezetten örülnek a kistestvérnek, érdeklődéssel figyelik anyjuk gömbölyödő pocakját, és alig várják, hogy új játszótársat kapjanak. Aztán anya a gömbölyödő pocakkal együtt eltűnik néhány napra, és mire visszatér valami végérvényesen megváltozik. A kiságyban ott az új játszótárs, akivel - legalábbis kezdetben - meglehetősen kevés számú játékot lehet játszani. És ez még nem minden: úgy tűnik anya és apa sem kárpótol a játszótárs nélkül töltött percekért, hiszen állandóan az új bőgőmasina körül legyeskednek.
A testvérféltékenység ugyan a későbbi években is fel-felbukkanhat, de a kisgyermekben különösen megvan az a vágy, hogy kizárólag ő birtokolja az anyai és az apai szeretetet. A kicsik azonban ritkán fogalmazzák meg pontosan vágyaikat, ezért általában "kerülő utakon" fejezik ki ellenérzéseiket, vagy vonják magukra a figyelmet.
Osztozni a szereteten
Az óvodás korú, és az annál kisebb gyerekek nehezebben viselik el, hogy a szülőkön, elsősorban az anyán osztozni kell. Ilyenkor fordul elő, hogy egy-két játék "véletlenül" a kiságyban landol, vagy túl hevesre sikerül a kisebb megszeretgetése. A nagyobb testvér esetleg arról fantáziál, hogy mi lenne, ha tündérek, manók vagy egyéb lények vinnék magukkal a kishúgot vagy kisöccsöt, lehetőleg örökre.
Ezért fontos, hogy a gyerek a korának megfelelő játékkal játsszon!
2024. szeptember 08.
Miért szükséges alaposan megfontolni, hogy milyen játékokat veszünk gyermekünknek? Hogyan válasszunk tudatosan napjainkban, amikor szinte milliónyi különböző játék kapható? Alábbi cikkünkben pontosan ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat!
A játékok elsődleges célja a készségfejlesztés
Ugyan a játékok hallatán elsőre az önfeledt szórakozásra gondolhatunk, viszont alapvetően a legfontosabb készségek fejlesztésére szolgálnak. Szerencsére a móka és a tanulás nem zárja ki egymást, azonban érdemes korosztály alapján játékokat választani. A legtöbb játék dobozán vagy leírásában konkrétan láthatjuk, hogy hány éves gyerekek számára ajánlottak.
3 ingyen játék hosszú autóutakra, kicsiknek-nagyoknak!
2024. szeptember 01.
A kicsik, de akár a nagyobb gyerekek is rosszul tűrik, ha hosszú az autós, netán a buszos út. Nyaralni, vagy a nagyszülőkhöz utazva pedig sokszor el kell viselni ezt. Sok felnőtt van, aki annyira rákap ezekre a nyelvi játékokra, hogy gyerek nélkül is ilyesmit játszik.
Három olyan játékot írunk le, melyhez nem kell semmilyen eszköz, elég ismerni a szabályt. Kormányra tett kézzel is lehet gondolkodni rajta. Az unalomig ismert „fekete – fehér – igen – nem” barkóba, vagy a „mit visz a kishajó” helyett bátran bevethetjük ezeket a vidám ötleteket.
Az elsőt már akár 3 éves kicsikkel is játszhatjuk, a többit kisiskolás kortól felfelé érdemes kipróbálni. Felnőtteknek is izgalmas!
Fontos, hogy ne legyen a játékban „vesztes” – a játék öröméért, a nevetésért lehet játszani ezeket, nem kell minden áron versengeni hozzájuk.
„Jelszó” játék
Találjunk ki egy olyan jelszót, mely viszonylag ritkán használunk. A következő 1 percben (5 percben – egy órában) mindenkinek minden egyes mondatában szerepeltetnie kell ezt a szót. Rengeteg nevetést és akár hosszú napokra szóló élményt hozhat, ha egyes szavak „jelszóvá” válnak, hiszen a mókás mondatalkotásokról mindenkinek, aki a játékban részt vett, ugyanaz a poén jut majd eszébe. Például, ha a „jelszavunk” a KÍNAI akkor: Minden kínai mondatban el kell hangozzon egyszer a jelszó kifejezés. Nem baj, ha egy kínai egyáltalán nem illik oda. Sőt a legjobb, ha a családtagok olyan témákat próbálnak felhozni, melyekbe sehogy sem illik a kínai kifejezés. Így a kínai dolgok olyan mondatokba is bekerülnek, ahová egész nehéz betenni ezt a szót. Nagyobbakkal lehet szabály, hogy a kínai szó nem ragozható. A kicsik azonban használhatnak ragozott kínait.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...2...286