


Információk, érdekességek
Bőrsérülések a maszk alatt
2020. augusztus 23.
A COVID-19 járvány különböző szakaszaiban egyelőre mindvégig szükséges az maszk hordása. Figyelnünk kell ugyanakkor ennek a védőeszköznek bőrünkre gyakorolt hatásaira is. Hiszen aki arra érzékeny, vagy bárki, akinek hosszabb ideig kell viselnie a maszkot, kellemetlen bőrtüneteket tapasztalhat. Íme néhány tudnivaló a maszkviselés „mellékhatásairól” és megelőzésükről vagy enyhítéséről.
Többféle zavaró bőrtünetet okozhat, ha tartósan maszkot kell viselnünk. Ilyen lehet a kipirosodás, az irritáció, vagy az apró bőrsérülések azokon a részeken, ahol a textília dörzsöli az arcbőrt (orrnyergen, fül mögött stb.).
Amellett súlyosbíthatja a korábban már meglévő bőrproblémákat, pl. az aknét, a rosaceát, melyek a maszk alatti meleghez vagy izzadáshoz kapcsolódhatnak. Ezenfelül a maszk anyaga bizonyos esetekben (pl. ha szintetikus anyagból készült) allergiát is okozhat. Mindezen tünetek általában több órán át tartó hordás során jelentkezhetnek.
Melyek a veszélyeztetett bőrtípusok, és kiknek kockázatos a maszkviselés?
A száraz bőr, mely fokozottan érzékeny a gyakori dörzsölődésre; a zsíros bőr, melynél a megnövekedett mértékű faggyúképződés elősegíti az aknés (pattanásos) bőr kialakulását, veszélyeztetettek. A világos bőrű és a 65 év feletti embereknek szintén számolniuk kell a kockázattal, mert a bőrük finomabb/vékonyabb, és kevésbé ellenálló a külső, agresszív hatásokkal szemben. Végül mindazoknak, akiknek a bőr barrier (védő) rétege korábban már gyengült különféle (bőr)betegségek miatt.
Karcsúság és motiváció: legyen cél ezen a nyáron
2020. augusztus 08.
Amennyiben célul tűzzük ki, és kihívásként kezeljük a nyári fogyást, több motivációt is figyelembe vehetünk ebben az időszakban. Ilyen a karcsúság elérésének és megtartásának örök vágya, amely csak fokozódhat a meleg napokban, amikor szeretnénk előnyösebbnek mutatkozni a rövid nyári ruhákban, térdnadrágokban, fürdőruhákban…
És ha sikerül leadunk néhány kilót, egyúttal jobban érezzük majd magunkat nemcsak testben, hanem lélekben is. Íme néhány tipp és egyszerű, táplálkozási, valamint testmozgásra, életvitelre vonatkozó javaslat, melyeket – ha vállaljuk a kihívást –, tanácsos megfogadnunk.
Miért jelent kihívást?
Mielőtt belekezdenénk fogyási „programunkba”, azonosítsuk, hogy melyek lehetnek e kihívás okai. Hogy szebbnek érezzük magunkat, vagy könnyebben beleférjünk a ruháinkba, netán jót tegyünk vele az egészségünknek? Írjuk le válaszainkat egy öntapadós cédulára, és ragasszuk ki pl. a hűtőszekrényünkre, hogy célkitűzésünk mindig szem előtt legyen. A lényeg, hogy csak mi magunk akarjuk a változást, és ne a párunk, a családunk vagy a barátaink kedvéért akarjunk fogyni, átalakítva táplálkozásunkat, életmódunkat. Amikor meghoztuk a döntést, vágjunk neki a fogyáshoz vezető útnak!
Vegyük számba táplálkozási szokásainkat
Úgy véljük, hogy kiegyensúlyozott étrendet követünk? Nehéz tárgyilagosnak lenni, amikor a táplálkozásunkról van szó. Azon egyszerű okból, hogy mindenkinek megvannak a maga vélekedései, szokásai, és főleg meggyőződései ezen a téren. Kezdhetjük kiegyensúlyozott táplálkozásunk „ellenőrzését” pl. azzal, hogy írjunk le mindent, amit egy adott napon elfogyasztottunk (ételt, italt beleértve).
5+1 tipp a szép lábakért
2020. augusztus 07.
Beszerezted életed nyári cipőkölteményét, és alig várod, hogy felvonulhass benne, ám a reggeli rohanásban észre sem veszed, hogy a szabadon hagyott lábfejed milyen kiábrándító látványt nyújt. Amit eddig a zárt cipők jótékonyan elfedtek, nyáron többé nem takarja semmi, és nem érted, hogy az érdeklődő szemek mit vizslatnak a lábadon…
Ilyenkor persze megfogadod, hogy megveszed a legdrágább lábápolási szereket, pedig naponta pár perc és néhány apró trükk is elég a szép eredményhez. Arról nem is szólva, hogy valamilyen különös oknál fogva meglepően sok pasinak fontos az esztétikus női lábfej… A Parasoftin most összegyűjtött 5+1 tippet az elragadó lábakért.
A nyári időszakban általában kizárólag a bőrvédelemre koncentrálunk, és szinte észre sem vesszük, hogy a lábaink mennyivel kedvezőtlenebb feltételeknek vannak kitéve, mint a zárt cipős időszakokban. Egy kis odafigyeléssel azonban könnyen egészségesen, frissen és gyönyörűen tarthatjuk lábainkat a legnagyobb melegben is.
1. Rendszeres hidratálás: kulcslépés a megfelelő lábápolásban. Mint ahogy testünk többi része, a talpunk is könnyen veszít vízkészletéből, ha nem figyelünk a folyamatos pótlásra. A zuhanyzás utáni hidratálással azonban könnyen elkerülhetjük a nem kívánatos bőrszárazságot, mely leginkább a sarkon feltűnő, és határozottan rontja az összképet.
2. Le a bőrkeményedésekkel! Nincs bosszantóbb, mint a strandra menetel előtt szembesülni az utálatos bőrkeményedésekkel a talpakon. Szerencsére a bőrhámalasztó zoknikkal könnyedén elkerülhetjük az ilyen helyzeteket, ezek ugyanis eltüntetik az elszarusodott réteget, és bababőrt varázsolnak. Érdemes a zoknit már 10-14 nappal strandolás előtt bevetni, hogy az elhalt hámsejtek garantáltan eltűnjenek, és csak a bársonyos, puha láb maradjon.
Bőrápolás napozás után
2020. augusztus 06.
A nyári időszakban, amikor gyakran hosszú ideig tartózkodunk a napon, a megszokott arckrémünk, testápolónk helyett napozás utáni készítményt tanácsos használnunk. Számos előnnyel jár, mivel többek közt ellensúlyozza a bőrön tapasztalható napkárosodást, és rendszeres alkalmazás mellett növeli a lebarnult bőrszín tartósságát. De mit kell még tudnunk ezekről a szerekről? Összegyűjtöttünk néhány hasznos információt.
Míg kihasználjuk a vakációt a pihenésre, napozásra, az utóbbi sajnos a bőrünknek nem biztos, hogy javára válik. A nap UVA és UVB sugarai megváltoztatják a bőr hámrétegét, és károsítják a bőrsejteket. Tudnunk hogy még fényvédő krém használata mellett sem védett a bőrünk 100%-ig. Ezért ajánlott minden napozás után speciális bőrápolót használni bőrtáplálás és rehidratálás céljából.
A napozás utáni termékek a leggyakrabban kevesebb összetevőt tartalmaznak, mint a hagyományos testtejek. Ezek azonban célzottan kiválogatott hatóanyagok keverékéből állnak, melyek a napsütésre többé-kevésbé érzékeny bőrterületek esetleges károsodásának helyreállítására alkalmasak.
Ami a használatukat illeti, ügyeljünk arra, hogy csak a bőrre tapadt sótól, klórtól vagy a napvédő krémek vegyi anyagaitól megtisztított bőrön alkalmazzuk a napozás utáni szereket. Két lehetőség kínálkozik a bőrtisztításra: egyszerű öblítés tiszta vízzel, vagy egy megfelelő, a bőrt kímélő készítmény alkalmazása. Ilyen lehet a micellás víz vagy az olajos sminklemosó az arcra, illetve szappanmentes gél a testre. Szükségtelen a napozás utáni készítményt vastagabb rétegben felvinni a bőrre. Elegendő, ha veszünk egy jó diónyit belőle, majd egyenletesen bemasszírozzuk a bőrbe, lehetőleg reggel és este is,
8 ok, amiért érdemes napozás utáni készítményeket használni:
- A napozás utáni szerek bőröregedés-gátló tulajdonságúak
A napfény által kiváltott bőröregedési folyamat ellen a napozás utáni szerek antioxidánsokat (főleg E-vitamint) tartalmaznak, melyek nagyon hatékonyak az UV sugárzás káros hatásainak megelőzése szempontjából. Bővelkednek még bőrregeneráló hatóanyagokban (fragmentált hialuronsavban, peptidekben). Ezek stimulálják a fibroblasztokat, így a kollagén és elasztin kötőszöveti rostok termelődését (amelyek károsodnak az oxidatív stressz, különösen a napfénynek való kitettség hatására).
Hölgyek réme: a narancsbőr
2020. augusztus 01.
Tapasztalatok szerint a drasztikus fogyókúrák, amelyeket a hölgyek nagy része időnként folytat, egyáltalán nem segítik a narancsbőr elleni harcot. A hirtelen testsúlyvesztés ugyanis még inkább fellazítja a bőr alatti szöveteket. A cellulit egyébként sem csak a túlsúlyosak problémája. A sportolók többségének azért nincs cellulitise, mert náluk az edzett izmok védik a kötőszövetet.
Kezdeti stádiumban a cellulit csupán akkor észlelhető, ha az említett testtájakon a bőrt ujjainkkal összecsípjük. Ilyenkor még viszonylag kis energiával, rendszeresen végzett, jól megválasztott tornagyakorlatokkal, masszázzsal, megfelelő táplálkozással egyszerűen és eredményesen kezelhető. Súlyosabb formában már betegségnek számít, mert vérkeringési zavarokhoz is vezethet.
A narancsbőr kialakulásához az alapot mindenképpen a gének és a hormonok adják. A nők feladata a gyermekek kihordása, s a serdülőkor után a csípő, a has s a combok tájékán lerakódó párnácskák tulajdonképpen a magzat védelmére hivatottak. A mozgáshiány, az ülő életmód, a szervezet számára terhet jelentő ételek fogyasztása, a súlytöbblet csak rátesznek erre a genetikailag meglévő hormonális alapzatra.
A laza kötőszövettel, rossz vérkeringéssel rendelkezőknek a kocsonyás, zsíros lerakódásokat nagyon nehéz kivédeni. A férfiak kötőszövetének rácsos rostszerkezete jobban megakadályozza a kitüremkedéseket, őket ez a – tulajdonképpen csak önbizalmat romboló – esztétikai probléma kevésbé fenyegeti. Hormonok hatására azonban náluk is kialakulhatnak ilyen lerakódások.
Mivel a narancsbőr kialakulásában többféle tényező játszik szerepet, kezelésénél is csak a többoldalú támadás vezethet eredményre. A sikerért bizony folyamatosan és elszántan meg kell dolgozni. Az eredmény fenntartásához pedig biztosítani kell a vér- és nyirokkeringés ideális működését, mert csak megfelelő anyagcsere képes megakadályozni a folyadék és a méreganyagok felgyülemlését a kötőszövetben.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...414243...123