Információk, érdekességek

Kezdjük kellemesen a napot!

2020. május 02.

Fáradtan ébredünk, és már eleve rosszkedvvel tekintünk az előttünk álló napra? Tehetünk ellene, csak elhatározás és némi előkészület kérdése az egész.

Fotó: gettyimages.comTartsuk tiszteletben a biológiai óránkat
Ahhoz, hogy ne ébredjünk fáradtan reggelente, törekedjünk rá, hogy lehetőleg azonos időben feküdjünk le esténként. A legjobb, ha rögzítünk magunknak egy lefekvési időpontot, és azt mindenkor – egyes kivételes időszakoktól eltekintve – be is tartjuk. Alvásmennyiségünk legyen elegendő, egyénre szabottan a nekünk megfelelő (6, 7, 8 óra…). Természetesen akkor is vegyük figyelembe a szokott lefekvési időt és az éjszakai pihenés időtartamát, ha olykor engedélyezünk magunknak egy kis lustálkodást. Ez a leggyakrabban hétvégén vagy egyéb munkaszüneti napokon szokott megtörténni, illetve vakáció idején. De ezen alkalmakkor is ügyeljünk arra, hogy ne lépjük túl a plusz két óra alvást annak érdekében, hogy megtartsuk a biológiai óránk ritmusát.

 

Emellett vannak bizonyos, az alvás szempontjából káros hatások, amelyektől óvakodnunk kell, különösen akkor, ha problémánk van az elalvással. Így amit – többek közt – kerülnünk kell esténként: mindenféle képernyő hosszas nézése (televízió, mobiltelefon, tablet, e-könyv stb.), a koncentrációt fejlesztő játékok (keresztrejtvény, sudoku stb.) és természetesen izgatószerek (kávé, alkohol) fogyasztása.

Kíméletes felkelés
Egy kora reggeli, lágy, de élénkítő, kedvelt zene mindig sokkal inkább ajánlott, kevésbé bántó, mint az ébresztőóra harsány hangja. De a reggeli rádió automatikus megszólalása is idegesítő lehet, ha pl. később is meghallgatható hírek tömkelege zúdul ránk. Hogyan kerülhető el az „agresszív” ébredés? Például úgy, hogy állítsuk „szundi” üzemmódra az órát, és szundikáljunk a következő csengésig. Nincs rosszabb annál sem, mint amikor az ismétlődő, apró berregésre próbálunk magunkhoz térni – hiszen attól még fáradtabbnak és kábának érezhetjük magunkat felkeléskor.

További javaslat: a nyugodt és fokozatos ébredéshez ásítsunk jó nagyokat, és nyújtózkodjunk hosszan (mint egy macska…) a takaró alatt vagy az ágyból kilépve, legalább 2-3 percig, miközben lassan lélegezzünk mélyeket.


A mozgás életjelenség, életszükséglet, sőt életfeltétel

2020. április 28.

Fotó: 123rf.com

Azt szoktuk mondani, hogy a mozgás az „élve levés” biztos jele. A mozgás alapvetően egy örömforrás, ami, értsük jól, drogként funkcionálhat az életünkben. A testmozgás olyan élményt nyújt, amelyet újra és újra meg akarunk élni, így arra vagyunk késztetve, hogy ismételjük meg a mozgástevékenységet.

Ennek hátterében az áll, hogy a mozgás hatására az agy „jutalmazó” központja aktiválódik, ennek köszönhetően megjelenik az örömérzés, boldogsághormonok szabadulnak fel. Sportoláskor tulajdonképpen mindig bekövetkezik az előbb említett jóleső érzés, ami azt fogja eredményezni, hogy szokássá válik az ismételt mozgás. Lássuk, hogy ez a jelenség elősegíti azt, hogy az ember motivált legyen: mozgás által fogyjon, vagy akár életmódot váltson.

De nemcsak a felnőtt, hanem a gyermek is megéli az örömérzetet, így azon kívül, hogy élvezni fogja a mozgást, a biológiai fejlődését is elősegíti. A szülő feladata, hogy a gyermek már kiskorában megismerje a mozgás örömét, és számára megfelelő sportot tudjon választani.

Az a szülő, aki eleve túlsúlyos, negatív viszonya van a sporthoz, testmozgáshoz, sokkal nehezebben tud hiteles lenni, nehezen vagy nem is tesz erőfeszítést, hogy a gyermek „megtanulja”, hogy mire is való a mozgás. A szülő egyfajta modell a gyermek számára, aki észrevétlenül képes utánozni a szüleit, legyen az pozitív vagy negatív tulajdonság, vagy éppen a megszokás.


Energikusság hiánya: segít a méhpempő

2020. április 26.

Fotó: gettyimeges.com

Energikusság hiánya, ólmos fáradtság, petyhüdt bőr… Különböző módokon lehet küzdenünk a téli időszak után is gyakran előforduló, ilyen jellegű problémák ellen. E módok egyike, ha igénybe vesszük a jótékony hatású méhpempő (royal jelly vagy királyi zselé) nyújtotta lehetőségeket. Segítségével pl. erősíthetjük a hideg évszak alatt legyengült immunrendszerünket, vagy javíthatunk bőrünk különböző mértékben leromlott állapotán. Ezt a tápanyagokkal teli, vitamindús anyagot az „élet elixírjének” is tartják, hiszen egyéb jótéteményei mellett értékes energiaforrás, a vitalitás fokozója.

Kivételes hatású anyag

A „méh tejnek” is nevezett királyi zselét a méhek állítják elő, hogy táplálják vele a királynét – innen származik elnevezése is. A méhpempő a fiatal dolgozó méhek garatmirigyének fehéres, tejszerű, sárgás színű, savanykás váladéka. Ennek a tápláló anyagnak köszönhetően a méhkirálynő mintegy 40-szer hosszabb ideig él, mint a dolgozó méhek… Nem csoda, hiszen a méhpempő bővelkedik fehérjében, tartalmaz zsiradékot, cukrot, bőven B-vitaminokat (B2, B3, B5, folsav..), ásványi anyagokat (kalcium, vas, kálium, nátrium…), aminosavakat, nyomelemeket (cink, réz…) és esszenciális zsírsavakat. 

A királyi zselé élénkíti az immunrendszert, így növeli a szervezet védekező képességét a különféle vírusokkal, baktériumokkal, így betegségekkel szemben. De segít a nagyobb erőfeszítést igénylő fizikai munkavégzésben vagy akár szélsőséges időjárási viszonyok, illetve más a szervezetre kedvezőtlenül ható körülmények elviselésében is. Ajánlott a használata, ha fizikai vagy szellemi fáradtság, stressz, depresszió uralkodik el rajtunk, vagy szorongás, zaklatottság, kedvetlenség érzése jelentkezik tartósan.  Betegséget követő lábadozás időszakában is jótékony hatású. Magas antioxidáns, ásványi anyag és aminosav tartalmának köszönhető az is, hogy titkos fegyver lehet a bőr fiatalosságának megőrzésében. A bőrön alkalmazva jótéteményei szinte azonnal megmutatkoznak. Hiszen a méhpempő stimulálja a sejtek regenerálódását, segít megőrizni a bőr rugalmasságát, nedvességét. Ezért gyakran keverik arckrémekbe és más bőrápoló készítményekbe.

A fizikai-szellemi erőnlét javítása miatt a királyi zselé különösen ajánlott többek közt sportolóknak, tanulóknak, de a felnőtt-idős korosztályban, más tevékenységeket végzők vitalitásának fenntartására szinte mindenkinek ajánlott. Azonfelül nőknél pl. szülés után is megmutatkozik jótékony hatása, mert a méhpempő fogyasztása elősegíti a tejtermelés beindítását.


Előzzük meg a terhességnél kialakuló striákat!

2020. április 08.

Fotó: gettyimages.com

Talán nincs is olyan kismama, aki ne kenné a pocakját krémekkel és olajokkal, hogy elkerülje a striák megjelenését. Ez pedig vagy sikerül, vagy nem. Ebből is látszik, hogy a folyamat bonyolultabb annál, hogy csak krémekkel meg lehetne oldani. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Miért?

Egy kicsit egyszerű lenne azzal elintézni a striákat, hogy a táguló bőr okozza. Persze, ezt mindannyian tudjuk, a bőr csak egy bizonyos pontig képes tágulni, és az is ok, hogy ez mindenkinél eltér, de nem lehet tenni ellene?

A tágulás mértéke függ a bőr állapotától. Ez viszonylag könnyen bemutatható: ha a nő nem krémezi rendszeresen az arcát, akkor a téli hidegben kirepedhet a bőre. Nagyjából erről van szó a striák esetében is, csak itt nem az egész bőr reped meg, hanem “csupán” az alsó, kötőszöveti rész. Ez viszont nem igazán jön helyre.

Mikor?

Stria nem csak a terhesség folyamán alakulhat ki, de igaz, itt igen nagy rá az esély. De igazából minden olyan folyamat, mely a bőr hirtelen nyúlásával jár, erre hajlamosíthat. Ez lehet a kamaszkori növekedés, a hirtelen hízás, és hasonlók.

Hogy miért jelentkezik sok nőnél stria, mikor a kamaszkort megúszták nélküle? Nem azért, mert nem nőttek sokat. Az ok prózaibb, de reményre is okot adhat. Egyszerűen arról van szó, hogy a bőr tápanyagellátottsága jelentősen csökken a várandósság alatt, hiszen a hasznos anyagokra a babának van szüksége – mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak. Ezen a helyzeten pedig csak részben képes javítani az, hogy különböző olajokkal kenjük a bőrünket. Sajnos az is tény, hogy a már kialakult striákon segíteni nehéz, és teljesen striamentes bőrt elérni nem lehet.


Tavaszi energiatréning 7 lépcsőben

2020. március 17.

Tavasszal a rohanás, stressz, az időjárás viszontagságai és erős változásai gyakran lehangolttá, fáradttá tehetnek, noha az év legszebb szakában járunk, s vágyunk a pezsgésre, eredményekre, kikapcsolódásra. Hogyan töltődhetünk fel energiával, miként válhatunk lelkessé, motiválttá és érhetjük el a külső ragyogással párosuló belső lelki egyensúlyt? Az Ájurvéda, az élet ősi, indiai tudománya több ezer éve bevált receptet ajánl!  

Kép: Rakel S.I./ Pixabay 1. Óvd a lélek templomát
A védikus írások a test és szellem kapcsolatát úgy írják le, mint a ruha és a vendég kapcsolatát. A test pusztán egy öltözet, egy ruhadarab, amelyben a lélek vendégként van jelen. Mind a testre, mind pszichés állapotunkra célszerű vigyázni. A test számára ezt megadhatjuk, hogyha egészséges, tápláló, finom ételeket fogyasztunk, a lélek számára a szellemi útkeresés, a vallásos-lelki folyamatok jelentenek táplálékot. Jó esetben a két tényező harmonikusan együttműködik egymással. Ezt segíthetjük korai fekvéssel, hajnali keléssel és napi meditáció beiktatásával.

2. Tudatos táplálás
Az Írások a főzés gyakorlati tudnivalóin túl említést tesznek a táplálkozás magasabb rendű funkciójáról is, arról, hogy az miként befolyásolja a gondolkodásmódot és tudatállapotot. A megfelelő táplálást csak a tiszta, egészséges ételek jelentik, más módon, ún. minőségi éhezés alakulhat ki. Az Ájurvéda a különböző diétákat is egyéni alkat szerinti étkezésként, rövid böjtként javasolja, helyteleníti viszont a koplalást. A zsír, cukor vagy fehérje néhány napos elhagyása az alakra is jó hatással van.


3. A főzés, mint lelki gyakorlat
Az étkek akkor teljesek, ha nem csak a testnek adnak életerőt, hanem a léleknek is. Ehhez az szükséges, hogy a főzés eredményén túl magát az egész folyamatot, az elkészítés folyamatát is Istennek ajánljuk. A megszentelt ételek a lelket is táplálják. Egy ilyen módon elkészített, felajánlott indiai ételnek gyönyörködtetnie kell a szemet, az orrot és végül a nyelvet is. Az alapanyagok esetében döntő fontosságú, hogy megszerzésük ne járjon erőszakkal, állatok elpusztításával. Ez biztosítja, hogy az ételek nem csak a testi egészségre vannak kedvező hatással, hanem az ember lelki békéjét is elősegítik. A természet finomabb törvényszerűségeinek az értelmében a szakács tudata hatással van a készülő ételre - jó és rossz gondolatok szinte "belefőnek" az ennivalóba.

4. Nyugodt étkezés, pozitív körülmények
Az étkezés családi, társadalmi esemény. A közös étkezések alkalmával közelebb kerülünk egymáshoz, az étkezés során így a szeretet, az együttlét öröme is táplál. A szellemi harmónia összefügg a testi tápláltsággal. Mind a felesleges, de üres kalóriák, mind az éhezés megnehezítik szervezetünk dolgát – veszíthetünk életerőnkből. A megfelelő szellemi frissességhez, tudatos, konstruktív életvezetéshez a test táplálása szükséges. A védikus kultúrában a konyhaművészet elválaszthatatlan az egészségmegőrzés folyamatától. Ha valamilyen betegség vagy probléma adódik, akkor azért a helytelen étkezést hibáztatják. A gyógyulásban az ételed legyen az orvosságod! - tartja az Ájurvéda.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...454647...123