


Információk, érdekességek
Veszélyes kombinációk: gyógynövény + gyógyszer
2016. február 27.
A gyógynövények egy része bizonyos gyógyszerekkel együtt alkalmazva olyan kölcsönhatásokat eredményezhet, amiknek a kimenetele akár a gyógyszerhatás elmaradása vagy súlyos mellékhatások fellépése lehet.
Fokhagyma (Allium sativum)
A fokhagyma a magyar konyha sokoldalúan alkalmazható fűszernövénye, ami számos betegség orvoslására is javasolható. Körültekintően kell azonban eljárni, mielőtt valaki fokhagyma vagy fokhagymás patikaszerek szedésébe kezd.
A fokhagyma számos szintetikus vérnyomáscsökkentő hatóanyag (pl. lizinopril, perindopril, amlodipin, felodipin) hatását fokozhatja, illetve véralvadásgátló gyógyszerekkel (pl. acenokumarol, warfarin) együtt alkalmazva a vérzési hajlamot emelheti.
Az antibiotikumok helyes alkalmazásáról
2016. február 14.
Az antibiotikumok szedése komoly felelősséget ró a betegre, mert az előírtnál akár a több, akár a kevesebb adag is káros, és azt veszélyezteti, hogy a legközelebbi súlyos betegségre lesz-e még megfelelő gyógyszer.
- Az első és legfontosabb, hogy az antibiotikumok csak bakteriális megbetegedésekre ható gyógyszerek. Így a téli időszakban a vírusok által okozott megfázásra, illetve influenza gyógyítására nem alkalmasak, csak ezek esetleges bakteriális felülfertőződésére.
- Antibiotikumok csak orvosi javaslatra alkalmazzon!
- Az antibiotikum alkalmazását az orvos utasítása szerinti időben kezdje meg, a meghatározott mennyiségben és ideig szedje végig, akkor is, ha már jobban érzi magát (mivel a korán abbahagyott antibiotikumterápia következtében megmaradt baktériumok felszaporodhatnak, illetve ellenállóvá válhatnak az antibiotikumokra, és visszaeshet a betegségbe).
- Ne alkalmazzon megmaradt antibiotikumot orvossal való egyeztetés nélkül!
- Európa-szerte nagy nehézségeket okoz, hogy a nem megfelelő, túlzott antibiotikumfogyasztás következtében az antibiotikumokkal szemben ellenálló (rezisztens, multirezisztens) baktériumok száma egyre növekszik, ezáltal csökken a hatékony antibiotikumok száma. Ugyanarra a betegségre egyre erősebb és erősebb szert kell alkalmazni.
A beteg érezze a termékben a szakértelmet!
2016. január 31.
>Gyógyszertárban forgalmazni a terméket rang és kitüntetés. A termékforgalmazó oldaláról azért, mert a terméket a gyógyszerész jónak és szükségesnek tartja, ezért megrendeli. A gyógyszerész oldaláról azért, mert a forgalmazó a gyógyszertárat tartja a legmegfelelőbbnek a forgalmazásra. A gyógyszertár felé ez a legnagyobb bizalom, a termékforgalmazó viszont ezzel beszűkíti a lehetőségeit. Mégis miért vállalják mindezt? Kérdeztük a SPIVE Pharma képviselőit.
Megfigyeltük, hogy a vásárlói körben van egy sokkal tudatosabb réteg, aki a természetes, tradicionális megoldásokat keresi a gyógyszertári kínálatból, vagy az olyan alternatívát, ami nem tartalmaz szintetikus anyagokat.
Alapvetően a betegek többsége, amikor megfázik, influenzás, mihez fordul? Tea, méz, citrom, ez az első gondolat. Ez inspirált minket arra, hogy kifejlesszük a FLONEY Mézpasztilla termékcsaládot, amely a FLONEY Mézpasztilla Natúr esetében 100%-ban, míg a többi változat esetében 98%-ban tartalmaz mézet.
A tudatos vásárlók értékelik a minőségi termékeket, és ha csak lehet, előnyben részesítik a természetes dolgokat.
Mi is ennek a törekvésnek vagyunk a hívei és a termékünket is ennek szellemében fejlesztettük ki. Célunk minőséget és természetességet adni a betegnek, termékben, kiszolgálásban egyaránt.
A gyógyszerészt kérdeztük – a lázcsillapítókról
2016. január 15.
Az egyik pillanatban még semmi baja, majd egyszer csak hirtelen felszökik a gyerek láza. S mindig a legrosszabbkor, bár ez soha nem lehet jó. Mihez is kapjunk ilyenkor?
- Amióta óvodás a kislányom, gyakran megbetegszik, és már többször volt lázas. Szeretnék otthon lázcsillapító gyógyszert tartani, hogy legyen mihez nyúlni, ha ismét lázas lesz. Mit tudna ajánlani?
Az óvodáskorúaknak vény nélkül kapható ibuprofén- vagy paracetamoltartalmú szuszpenziókat javaslok. Mindkét hatóanyag csökkenti a lázat, csillapítja a fájdalmat. Emellett, az ibuprofén gyulladáscsökkentő hatású is. Ezek a készítmények gyümölcsös ízűek, a gyerekek szívesen beveszik. Az adagolásuk egyszerű, a betegtájékoztatóban megtalálható, hogy hányszor és mekkora mennyiségeket lehet adni a gyereknek.
- Ha magasra szökik a láz, akkor adhatok többet az előírtnál vagy inkább adjak másik gyógyszert? Esetleg felváltva kapjon a gyerek kétféle lázcsillapítót?
Ezekről az ötletekről lebeszélem önt. Túladagolni semmi esetre sem szabad a gyógyszereket. Cserélgetni sem tanácsos a készítményeket, egyszer az egyiket adni, rá pár órára pedig a másikat. Ha ezt teszi, akkor a mellékhatások valószínűsége nőni fog, ugyanakkor a lázcsillapító hatás nem lesz jelentősebb. Ha úgy érzi, hogy a lázcsillapító adása nem csökkenti a lázat kellőképpen, és 39 °C vagy a fölötti értékeket mér, akkor fizikális lázcsillapításra van szükség. Ez azt jelenti, hogy vagy a gyermek teljes testét vizes lepedőbe vagy törölközőbe kell csavarni, vagy testhőmérsékletű vízbe kell ültetni a gyermeket, és a fürdővízbe folyamatosan hideg vizet csorgatva, annak a hőmérsékletét addig hűteni, míg 31-32 °C-os nem lesz a víz.
Gyógyszerészek szerepe a betegek gyógyszerelésében
2016. január 14.

A klinikai gyógyszerészet részét képezi a betegek gyógyszeres terápiájának nyomon követése. A budapesti Bajcsy-Zsilinszky Kórházban az elmúlt évtizedben sokat fejlődött ez a vonal, mely a betegek biztonságos gyógyszerelését segíti elő. A különböző gyógyszerelési lehetőségeket a kórház történetén keresztül mutatom be.
2004 előtt a Bajcsy-Zsilinszky Kórházban a betegek gyógyszereit az osztályon a nővérek a lázlapról a nővérszobában osztották ki a hagyományos 4 rekeszes, kerek gyógyszeres dobozokba. A rendszer hátránya, hogy a nővérnek, aki a gyógyszerelésért felelős más feladata is van, gyógyszerosztás közben gyakran megzavarják, ami hibát eredményezhet.
Változás 2004-től
2004-től lett az intézeti gyógyszertárnak hozzáférése a betegek gyógyszerelési adataihoz a Bajcsy-Zsilinszky Kórházban. Abban az időben még a gyógyszertári szakasszisztensek mentek fel az osztályra és a nővérszobában a lázlapokról berögzítették az orvos által rendelt gyógyszereket, majd ott osztották ki – 4 rekeszes hosszúkás dobozokba – napszakokra egy 24 órás ciklusra, hétvégén pedig 72 órára. Előnye volt a korábbi rendszerhez képest, hogy egy újabb ellenőrzési pontot jelentettek a szakasszisztensek, hiszen ők is tanultak gyógyszerismeretet, továbbá a terápiák az informatikai rendszerből bármikor könnyen visszakereshetőkké váltak.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...323334...84