


Információk, érdekességek
Normális, ha bosszantja a szülőt a baba sírása?
2019. június 06.
Igen, normális, minden szülővel megtörténik. Ami viszont nem normális, ha elveszti az önuralmát akár addig a pontig, hogy bántalmazza (rázogatja) a kicsit. Ideális esetben soha nem szabad idegesnek lenni egy baba sírása, egyéb zavaró megnyilvánulása miatt – mégis megtörténik az ellenkezője.
Van úgy, hogy egyes csecsemők olyan hosszan és gyakran sírnak, hogy az valóban bosszantó lehet minden, a környezetükben lévő személy számára: akár szülőről, testvérről, dajkáról van szó. Különösen este vagy éjjel, amikor nem kellene felébreszteni az egész családot és a szomszédokat sem. Egy francia tanulmány kimutatta, hogy a „megrázottbaba-szindróma” (angol rövidítéssel SBS – shaken baby syndrome) gyakrabban fordul elő városban, mint vidéken, ahol hagyhatják a babát sírni a szomszédok zavarása nélkül. Természetesen sem a „városi”, sem a „vidéki” baba sírása nem szolgálhat okként a megrázásra.
Miért sírnak többet egyes babák?
Tudni kell, hogy egy csecsemő akár három órát is sírhat naponta – életének első három hónapjában ez normálisnak tekinthető. Három hónapos kor fölött ez a sírásmennyiség a leggyakrabban csökken. De egyes csecsemőknél tartós maradhat, ha érzik az aggódást, szorongást anyjuk részéről.
A szülők – általában a nagyon fiatalok – ugyanis van úgy, hogy nem tudják és nem értik meg, kisbabájuknak mire van szüksége, így szoronganak vagy türelmetlenek. Persze a tolerancia szintje egyénenként nagyon változó lehet. Ezért minden szülőnek, gondozónak ébernek kell lennie, és fel kell ismernie csecsemője szükségleteit.
Izzadó kamaszok: mikortól kóros?
2019. június 05.
A pubertáskor a hatalmas hormonális változásokról szól, mely több tünetben is megnyilvánul. Ezek többsége az érintettek számára igen kellemetlenek – pl.pattanások, bőr zsírosodása-, és ilyen panasz többek között a fokozott verejtékezés is. Hogy ez meddig normális és mikor kell problémára gyanakodni, arról dr. Tar Attilát, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusát kérdeztük.
Izzadságfoltok a ruhán
A legtöbb kamasz amint belép a pubertáskorba, észreveszi, hogy hiába a legjobb dezodorok, a ruhán többször is ott éktelenkednek a kellemetlen izzadságfoltok. Természetesen ezt nem a megfelelő higiénia hiánya okozza, mivel a fokozott izzadásért elsősorban korral együtt járó hormonális változások tehetők felelőssé. Sajnos a helyzetet csak tovább rontja, hogy nem csak a verejtékmirigyek túlzott működése váltja ki a panaszt, hanem – ami ugyancsak a pubertás számlájára írható- az az érzelmi hullámvasút is, melyen a fiatok ülnek. Stresszhelyzetben ugyanis még fokozottabb a verejtékezés.
Hormonzavar is okozhatja
Mivel a pubertás során fokozott izzadás tapasztalható, ezért nehéz lehet megítélni, normális vagy kóros a probléma. Amennyiben az izzadás állandó jellegű és túl nagy mennyiségű, úgy célszerű utánajárni, hogy esetleg valamilyen betegség okozza a panaszt. Fokozott verejtékezéssel járhat pl. a pajzsmirigy túlműködés, melynek során az anyagcsere folyamatok felgyorsulnak, és ez – többek között- fokozott izzadást provokál. Ekkor jellemzően egyéb tünetek is előfordulnak, pl. fogyás normál étkezés mellett, idegesség, koncentrációs zavarok, álmatlanság, szapora pulzus, hasmenés, csökkent melegtűrés, lányoknál menstruációs zavarok.
Éppen ezért, ha az izzadást az említett tünetek közül néhány még kíséri, úgy érdemes megnézetni a gyermeke pajzsmirigy funkcióit, melynek során ellenőrzésre kerül a TSH mellett a T3 (trijód-tironin), T4 (tiroxin), ATPO szintje is, valamint a szakorvos ultrahangos vizsgálatot is elrendelhet. A pajzsmirigy túlműködés lehet autoimmun eredetű, kiválthatja a szerv gyulladása, strúma, göbösödés is.
Új élet létrejötte: a kezdetek
2019. május 28.
A szerző a saját tapasztalatait írja le kismamaként, és a szakmai tudnivalókat gyógyszerészként.
Amikor egy pár családot tervez, már alig várja a pillanatot, hogy a terhességi teszt pozitív legyen. A nő elsősorban a menses elmaradásában reménykedhet. A terhességi tesztekből érdemes akár többet is megcsinálni, vagy lehetőség van magánvérvételi helyeken HCG-szint mérésére vérből, melynek eredménye egy nap alatt elkészül. De számos tünet is megjelenhet, amelyek a terhesség kialakulására engednek következtetni.
Nálam főként az első hetekre, de az első hónapokra is jellemzők voltak a következő tünetek:
• Nagyfokú fáradtság
• Gyakori vizelési inger
• Hidegrázás
• Émelygés
Kifejezett hányinger, hányás nem volt, de ez is normális jelenség. Időnként szédülést tapasztaltam, ami a vérnyomás leesése miatt következik be. Ezeknek a tüneteknek a megjelenése a progeszteron és ösztrogén hormon emelkedett szintjéhez köthető.
• Sokaknál a mellfeszülés és a gyakori hangulatingadozások is jelzésértékűek.
• Gyakran jelentkeznek alhasi görcsök, nyilalló fájdalmak alhasi részen, melyek ijesztőnek tűnhetnek, de teljesen normálisnak számítanak, a méh izomzatának relatíve gyors tágulása van a háttérben.
• A terhesség korai szakaszában akár pecsételő vérzés is megjelenhet, mely a soron következő menstruáció idején jelentkezik, és a méhlepény kialakulása okozhatja.
Gyermekeknek szánt vitaminok reklámozását vizsgálják
2019. május 23.

A hatóság MTI-nek küldött közleménye szerint a három versenyfelügyeleti eljárás során azt vizsgálják, hogy a vállalkozások a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvény rendelkezéseinek megfelelően jártak-e el gyermekeknek szánt, ajándékokkal összecsomagolt vitaminkészítményeik népszerűsítésekor.
A jogszabály alapján jogsértőnek minősül ugyanis a gyermekek közvetlen felszólítása a reklámozott áru megvételére vagy arra, hogy győzzék meg szüleiket vagy más felnőttet a termék megvásárlásáról. Az ilyen kereskedelmi gyakorlat úgynevezett feketelistás tilalom alá esik, vagyis tisztességtelennek számít az egyéb körülményektől függetlenül is.
A GVH jelezte: az eljárás megindítása nem jelenti azt, hogy a vállalkozások a feltételezett jogsértést elkövették. Az eljárás lefolytatására biztosított időtartam három hónap, amely indokolt esetben meghosszabbítható. (MTI)
Gyereke világra jötte után 26 nappal ikreket szült
2019. május 22.
Koraszülött kisfia világra jötte után egy hónappal ikreket szült egy bangladesi nő – írta a BBC hírportálja.
A 20 éves Arifa Szultana február végén szült Kulna város egyetemi klinikáján. Huszonhat nappal később hasi fájdalmakra panaszkodott, ezért Dzsesszor város Addin kórházába vitték – mesélte a BBC-nek Sila Poddar szülész-nőgyógyász. “Ahogy a beteg megérkezett, ultrahangvizsgálattal megállapítottuk, hogy ikreket vár. Megdöbbentünk, sosem láttunk ilyet addig. A páciensnek egy második méhe is volt“.
Császármetszést végeztek rajta, az ikrek szövődmények nélkül jöttek a világra. Négy nappal később egészségesen mehettek haza.
Az orvos szerint Szultana és a férje “nagyon szegények, a nő sosem volt korábban ultrahangvizsgálaton”. Christopher Ng, a szigapúri GynaeMD Clinic nőgyógyásza szerint az uterus didelphys – vagyis az a szindróma, amikor egy nőnek két méhe van – “nem olyan ritka, mint gondolnánk”. “Ha az első szülés előtt végeztek volna ultrahangvizsgálatot, látták volna, hogy a kismamának két méhe van. Valószínű, hogy három petesejt is megérett nagyjából egy időszakban, meg is lettek termékenyítve, így jött létre a három embrió” – mondta el a BBC-nek.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...111112113...293