Információk, érdekességek

Elég a nagytesó "kinőtt" játéka, vagy néha valami újra is szüksége van a kicsinek?

2023. július 30.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Amikor egy gyermek után tovább bővül a család, biztosan többen is elmondják majd nekünk, hogy így sokkal könnyebb dolgunk lesz, hiszen egyszer már végigcsináltuk a folyamatot. Ez részben igaz, hiszen kevésbé leszünk feszültek a kórházból hazaérkezve, mint első alkalommal, amikor még azt is csak elmondás alapján tudtuk, hogyan kell helyesen megfogni az újszülöttet. Azaz, lesz már gyakorlatunk. Egy második gyermek érkezése azonban egészen más kérdéseket vethet fel és újfajta kihívásokat hozhat.  

Újra kell terveznünk a napi rutinunkat, a teljes időbeosztásunkat, a ház körüli teendők megosztását, új gyerekszobára lesz szükségünk és persze biztosítanunk kell a nagytesó számára a zökkenőmentes átmenetet, miközben a kettejük kapcsolatát is ápoljuk. Ezek után már részletkérdésnek tűnhet, de egy ponton fel fog merülni bennünk: mi legyen a gyerkőcök játékaival?

Játékok gyerekszemmel
Mielőtt rátérnénk a címben feltett kérdéskörre, nézzük meg, hogyan is állnak a gyerekek a játékokhoz, azon belül is az „enyém-tiéd”-kérdéshez. Tény, hogy a legkisebbek már az első néhány hónapban is interakcióba tudnak lépni különböző tárgyakkal, például csörgőkkel. Ám egyes felmérések szerint csak hat hónapos koruk után tudnak „igazán” elkezdeni játszani a szó klasszikus értelmében, ilyenkor például már élvezik, ha eldönthetnek egy játékkockákból álló tornyot. Ebben a korban azonban még egyáltalán nem értik a birtoklás fogalmát – jobban mondva úgy érzik, körülbelül másfél éves korukig, hogy amit megszereztek, az az övék.

Tehát másfél éves koruk után már elkezdik megérteni, hogy nem csak nekik lehet tulajdonuk, és hároméves korukra fejlődik ki bennük az enyém-tiéd tudata. Ez persze nem feltétlenül jelenti, hogy véget érne a birtoklási vágy, hiszen ekkor már azt védik, ami az „övék”. Emiatt alakulhatnak ki nézeteltérések a játszótéren vagy játszóházban.
 


5 tedd és ne tedd dolog a várandósság alatt

2023. július 23.

Tényleg kettő helyett kell enni, a sportot pedig felejtsük el?

A várandósság időszaka alatt számos hasznos és kéretlen jótanács is záporozik a kismamákra: mit és hogyan kell csinálniuk, hogy egészséges és kiegyensúlyozott babát hozzanak a világra. A legtöbb kérdésben ráadásul megoszlanak a vélemények, ezért fontos, hogy ha bizonytalanok vagyunk, mindig konzultáljunk az orvosunkkal! Összegyűjtöttünk néhány olyan tudnivalót, ami minden szakértő szerint megszívlelendő.

Amit érdemes elkerülni

Kettő helyett enni: Még mindig tartja magát a tévhit, hogy a kismama kettő helyett eszik. A várandós nő energiaszükséglete azonban mindössze kb. 15%-kal, vagyis nagyjából 300 kalóriával nő meg a terhesség előttihez képest. A magzatnak sokkal inkább vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége. Ezért a kiegyensúlyozott étrend betartása különösen fontos ebben az időszakban. A ló túloldalára sem szabad átesni – nyugodtan együk meg azt a néhány kocka csokit, és ne most kezdjünk fogyókúrába.

Dohányzás: Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy akár napi egy szál cigaretta is elképesztő károkat okozhat a fejlődő magzat szervezetében. A nikotin és a szénmonoxid is negatívan befolyásolja a baba vérkeringését, ami oxigénhiányhoz, növekedési elmaradáshoz és koraszüléshez vezethet.

Egzotikus utazás: Ha lehetséges, egzotikus nyaralást ne erre az időszakra időzítsünk, hiszen a megszokottól eltérő higiéniai viszonyok és a fertőzésveszély fokozottan veszélyezteti a kismamákat. A bizonyos országokban kötelező vagy ajánlott védőoltások mindegyike sem adható várandósoknak, ezért mindenképpen tájékozódjunk úticélunk kiválasztása előtt! Rövid, európai utazásra a második trimeszter a legalkalmasabb, ekkor már nem kínoznak a rosszullétek, és még repülőgépre is ülhetünk. Bármilyen kalandokon is törjünk a fejünket, orvosunkat is vonjuk be a tervezésbe!

Wellness: A legtöbb szakember egyetért abban, hogy a forró fürdők, a termálmedencék és a szaunák világa nem a kismama felüdülésének terepei. A fertőzésveszély és az extrém meleg miatt érdemes más kikapcsolódási formákat keresni. Az úszás egy jó kompromisszum lehet: ha vágyunk a víz érintésére, nyugodtan kérjük ki orvosunk véleményét.

Stressz: Közhely, de örök érvényű igazság, hogy a boldog kismama a boldog baba záloga. Próbáljuk átgondolni, hogy mi az, ami valóban megéri az idegeskedést – a picinek például biztosan nem kell nyolcvan rugdalózó, és akkor sincs tragédia, ha még nem festődött fel az összes híres rajzfilmkarakter a gyerekszoba falára. Ha pedig problémával vagy túl nagy feladattal állunk szemben, vegyük igénybe a család, barátok segítségét!


A hatékony jó mellszívó?

2023. július 20.

Sokszor kérdezik a mamák, hogy vegyenek-e mellszívót, és ha igen, milyet?

Vannak olyan helyzetek, amikor szükséged lesz fejésre. Ilyen ha:

– nem lehetsz együtt kisbabáddal, pl. koraszülött vagy beteg a pici,

– el akarod tenni a tejet hűtőbe vagy mélyhűtőbe,

– túl kevés vagy sok a tejed,

– szoptatási időszak alatt visszamész dolgozni stb.

Fontos, hogy hatékony, sérülést nem okozó mellszívót válassz. A jó minőség és hatékonyság garantált, ha orvostechnikai eszköz besorolású készüléket veszel. Mielőtt vásárolsz, tájékozódj, hogy a mellszívó megfelel-e a WHO által megszabott feltételeknek, melyet az alábbiakban olvashatsz.

Az ideális mellszívó

Képes a mellet kiüríteni, a tejtermelést stimulálni

A tejleadó reflex kiváltódása a fejésnél jobban függ az érzelmi és fizikai állapotodtól, mint amikor szoptatsz. Fájdalom, szorongás, fáradtság esetén nehezebben indul be a tejed. A fejés közbeni fájdalomért a mellszívó is felelős lehet!

Az ideális kézi vagy elektromos mellszívónak van stimuláló üzemmódja, ami gyors, kis erejű, fájdalommentes szívásokkal beindítja a tejleadást. Fejő üzemmódja nagyobb erejű, hosszabb szívásokkal üríti ki a tejet. Fontos, hogy mindig a legkisebb szíváserősséggel fejj, de hatékony mellszívóval, hogy ne sérüljön a bimbód!

Nem okoz sérülést, fájdalmat

A fájdalmas fejés oka lehet a nem megfelelő méretű, formájú és anyagú tölcsér. A várandósság ideje alatt gyakran 2-3 mérettel is megnőhet a melled. A bimbód is nagyobbá, vaskosabbá válhat. A szülés utáni 3-5. napon a tejbelövellés idején jelentősen nagyobb lehet az emlőd. Tejpangás esetén is megnőhet, ezért más méretű szívófejre lehet szükséged, akár egy szoptatási időszakon belül is. Ezért olyan mellszívót válassz, amihez tudsz az aktuális igényeidnek megfelelő méretű szívótölcsért vásárolni.


A méréses követés jelentősége

2023. július 18.

A szülők gyakran mellőzik gyermekük növekedésének méréses nyomon követését. Noha a kapcsolódó problémák megoldásával együtt ez a monitorozás alapvető fontosságú a gyermek egészséges fejlődése szempontjából. Íme, 5 kulcs ahhoz, milyen módokon tanácsos figyelemmel kísérni, ha nő a gyerek.

A növekedés a gyermek egészségének tükre, ezért fontos figyelemmel kísérni ennek ütemét és mértékét – állítják a szakemberek.

A gyermek mérése

A szülők egy része nem ellenőrzi rendszeres időközönként, mennyit nőtt a gyermeke. Vagy ha mégis igyekszik nyomon követni, nem tudja, milyen gyakran kell mérni, vagy nem jegyzi le a mérési adatokat. Így csak találgatni tud csemetéje fejlődését illetően, nincs pontos összehasonlítási alapja. Fontos tehát elvégezni a méréseket:

• 2 éves korig a gyerekeket fekve,

• azután állva, mérőrudat (ami pontosabb) vagy a falon jelzést használva tegyük ezt meg. Utóbbi esetben a gyerek álljon mezítláb, egyenesen, a feje simuljon a falhoz, karjait lógassa le szorosan a teste mellett,

• később elég akár egy könyvet tenni a gyermek fejére (természetesen semmilyen sapka ne legyen rajta), és úgy jeleket húzni a mércén vagy a választott falrészen.

De milyen időközönként történjék mindez? Nincs értelme minden hónapban mérni a gyermeket, a növekedés nem lineáris.

Egyes szakemberek azt javasolják, jegyezzük le:

• 2 éves korig minden 3. hónapban,

• 2–4 év között félévenként,

• a pubertáskorig 1-2 alkalommal évente, hogy mennyit nőtt a gyerek.

Növekedési görbe használata

A növekedési görbe használata lehetővé teszi a szülőknek a gyermek növekedésének pontos ellenőrzését, ugyanakkor eszköze lehet a párbeszédnek a kezelőorvossal vagy a gyermekorvossal. A növekedési diagramokat mindig szem előtt lehet tartani, hiszen a szülők egy pillantással ellenőrizhetik, hogy a gyerek a növekedési normán belül van-e, viszonyíthat a referenciatáblázathoz, görbéhez. Ill. azt is megfigyelheti, hogy a növekedési görbéje folyamatosan emelkedő-e (nem szükséges növekedési „folyosót” váltani).

Egy gyermek 3-4 éves és 12 éves kora között 5-6 cm-t nő évente. Ha az egyik évben a növekedés csak 2 vagy 3 cm-es, ki kell vizsgáltatni az okát.

A legkisebb kétség esetén is konzultáció

Számos betegségnek tünete a növekedés visszamaradása. Ez olykor az egyetlen tünet is lehet, mely rejthet cöliákiát (lisztérzékenységet, gluténérzékenységet), vitaminhiányt, veseelégtelenséget… Ezért elsődleges fontosságú, hogy konzultáljunk a kezelő- vagy a gyermekorvossal a legkisebb kétség esetén is, ill., amint a növekedés lelassulása észlelhető (ne várjuk meg a következő mérést az orvoshoz fordulással).


Anyatejet a korababának is!

2023. július 03.

Az anyatej minden szempontból kielégíti az újszülöttek táplálkozási igényeit. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint az első 6 hónapban elegendő és megfelelő kizárólag anyatejjel táplálni a csecsemőket (természetesen ezt az ajánlást a gyermek- orvos az adott csecsemő esetén felülbírálhatja), és a hozzátáplálás megkezdése után is 2 éves korig javasolják a szoptatás folytatását.

A koraszülöttek esetén még fontosabb szerephez jut az anyatej. Sokan talán nem tudják, de a tejtermelés nemcsak az időre szült anyáknál indul el, a koraszülő édesanyák is termelnek tejet, és fejéssel, szoptatással akár a csecsemő ellátásához szükséges mennyiséget is képesek előállítani. Egy újabb kutatás során bebizonyosodott, hogy a koraszülöttek anyatejjel történő táplálása kedvező hatással van a későbbi kognitív funkcióikra, iskoláskorban mérhető szellemi teljesítményükre és IQ-jukra.

Az anyatej lehet a csecsemő saját édesanyjának a teje vagy akár donortej is, amely más édesanya bevizsgált és megfelelőképp gyűjtött, tárolt és szükség esetén hőkezelt teje. Mivel a koraszülöttek esetében megnő annak az esélye, hogy később nehézségeik adódnak a tanulás területén, és körükben gyakrabban előfordul a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar (ADHD), ezért különösen jelentős annak felfedezése, hogy a minél hosszabb ideig tartó anyatejes táplálás segíti az időre született kortársaikhoz hasonló iskolai eredmények elérését és az ADHD előfordulásának a csökkentését.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...181920...289