Információk, érdekességek

Csak okosan a házi praktikákkal a gyerekeknél

2022. március 31.

Náthaellenes szerek: mit, hány hónapos/éves kortól lehet használni?

Készítmény, patikaszer

Legkorábban mikortól adható?

fiziológiás (izotóniás) (tenger)sós orrspray/orrcsepp

2 hetes kortól

érösszehúzó hatású orrspray, orrcsepp

terméktől függően néhány hetes, hónapos kortól

kamillatea

6-7 hetes kortól

vény nélküli fájdalom- és lázcsillapító készítmény (ibuprofén vagy paracetamol hatóanyaggal)

3 hónapos kortól

(ibuprofén 5 kg-os, paracetamol 6 kg-os testtömeg fölött adható)

csipkebogyótea, hibiszkusztea, bodzatea, hársfatea, rooibostea

5-6 hónapos kortól

méz

1 éves kortól

mentolos bedörzsölő, borsmentaolaj

2 éves kortól

szopogatós torokfertőtlenítő tabletták

3-4 éves kortól

Az ősztől télig tartó időszak a megfázásos megbetegedések melegágya

A bölcsődések, óvodások, kisiskolások gyakran „hurcolják” haza a vírus okozta fertőzéseket, és adják tovább a fertőzést a család többi tagjának, esetleg csecsemőkorú kistestvéreiknek is.

A megfázás különösen gyakori a hat évnél fiatalabb gyermekeknél, ők akár évi hat-nyolc alkalommal is megbetegedhetnek. Kamaszkorra javul a helyzet, már „csak” évi négy-öt náthás epizóddal kell számolni.


Testi-lelki egészség – Bukik a baba?

2022. március 30.

Fotó: gettyimages.comÚjszülött kortól egészséges babáknál is gyakran előfordul, főleg közvetlen szopás után, hogy visszabuknak az anyatejből.

Akkor nem kell aggódni, ha a csecsemőnek jó az étvágya, a kedve és a súlya is gyarapszik.

Általában az okozza a bukást, hogy a pici levegőt nyel szoptatás közben amitől büfivel megszabadul egy kis tej kíséretében. Akkor is buknak a babák, ha a mamának túl sok a teje és nagyon intenzíven, könnyen ürül a mellből, vagy ha egyik melléről a másikra akkor teszi át a kicsit amikor még nem jutott hozzá a szoptatás vége felé ürülő zsír- és kalóriadús hátsó tejhez. Csodával határos, önszabályozó rendszerükkel úgy oldják meg ezt a problémát, hogy kibukják a szomjoltó első tejet, hogy belakmározhassák a tápláló, hizlaló hátsó tejet is. A túl jó étvágy a mohó evés során is sok a levegőnyelés, aminek következménye a bukás.

Üvegből való tápláláskor gyakrabban fordul elő, hogy bubik a baba, főleg ha nagyobb lyukú cumival etetik, mint amit kis gyomra befogad és közben sok levegőt is nyel.

Bukhatnak az újszülöttek és a fiatal csecsemő azért is, mert nyelőcsövük záróizmának beidegződése még éretlen és nem tökéletes a működése. Túl nagy mennyiségű, gyakori bukás esetén orvoshoz kell fordulni!

Módszerek a bukás megelőzésére

  • Gyakrabban szoptassanak és közben is büfiztessék, pihentessék meg a babát.
  • Szoptatáskor is figyeljenek arra, hogy félig ülő helyzetbe tartsák a picit.
  • A kiságyban is kissé megemelve helyezzék el, ha van rá lehetőségük akkor baba pozícionálón, ami nagyon kényelmes.
  • Lassan, hirtelen mozdulatok nélkül mozgassák a picit.

Ágytisztaság megvalósítása

Nyilvánvaló, hogy bukás során szennyeződik a pici lepedője is. Ez nem nagy gond, hiszen egy kis babalepedő gyorsan kimosható. Nagyobb probléma az, hogy a matracra is átszívódik a nem túl kellemes szagú, félig emésztett táplálékból, amiben gyorsan elszaporodnak a kórokozók. A csodás egyszer használatos pelenkák ellenére kerülhet pisi és kaki is a lepedőre, illetve a matracra. Sok matrac már mosható, de nem egyszerűen és gyorsan, a hosszú idejű száradásról már nem is beszélve. Lényegesen egyszerűbb az ha olyan babalepedőt használnak ami nem engedi át a váladékot.

Milyen a jó lepedő?

  1.  a babával érintkező felülete pamut,
  2. a matrac felőli vízzáró rétege is puha,
  3. átlélegző, nem rontja a jó matracok kitűnő szellőző tulajdonságát,
  4. fixen, gyűrődésmentesen, könnyen felhelyezhető, körbe ráhúzható gumis,
  5. mosógépben mosható és szárítógépben is szárítható, de kiterítve is gyorsan szárad.

Beszéljünk a kicsikhez – a kezdetektől!

2022. március 27.

Fotó: gettyimages.comNem mindegy, hogy mennyit beszélünk a nem beszélő apróságokkal, mert nagyon fontos a beszéd elsajátítása szempontjából, hogy a kicsit beszélő, beszédes, vagy néma környezet veszi e körül. Sokszor szembesülök azzal, hogy a felnőtt világ majdhogynem természetesnek veszik azt, hogy a félév alatti gyermekkel felesleges beszélni, mert még nem érti, nem érdekli. Ezt a téves elképzelést szeretném megcáfolni.

A kisgyermekek a nyelvre és különösen az anyanyelvre kiválóan hangolt műszerekkel jönnek a világra. A két hetes picinyek már kifejezetten előnyben részesítik az emberi hangot a többi hanghoz, zajhoz képest, arról nem is beszélve, hogy már életük első napjaiban a hangforrás felé fordítják fejüket. Nyilván nem véletlen ez a kapaszkodó figyelem a kicsik részéről, hiszen tudjuk, mindannyian tapasztaljuk, hogy az anyanyelvre nem mi tanítjuk meg a kicsiket, hanem bizony ők maguk tanulják azt meg. Ehhez a nem csekély teljesítményhez van szükség a korai, kivételes beszédfigyelemre, amely az egészséges kisgyerekeknél ,látszólag minden külső segítség nélkül kialakul.

Már az egy hetes bébi meglepően sokat ért

Sokan, sokféleképpen próbáltak választ kapni arra a kérdésre, hogy mikor tudja az emberi hangokat megkülönböztetni a kicsi, vagy éppen mikortól ismeri fel a szülei hangját. Meglepően korán, már néhány hetesen egy erre a célra kifejlesztett speciális cumi segítségével, amely a gyermek normál szopási tempóját képes megállapítani próbálták megfigyelni, hogyan reagál a gyerek az emberi hangokra. Az első hallott szótag alkalmával a gyermek szaporábban szopik, majd a hangok, szótagok ismétlésekor a szopás tempójának változásából arra következtettek kutatók, hogy az egy hónapos csecsemő már az egyforma és a különböző hangokat, rövid hangsorokat képes megkülönböztetni. Ami még meglepőbb, hogy a csupán zöngésségében eltérő hangpárokat is kiválóan megkülönböztetik , így például a ba- pa hangsorokat, ami igen kifinomult képességről tesz tanúbizonyságot.

Született képesség a beszéd megértése?

Ennek nyomán a kutatók azt feltételezik, hogy a kisgyermekek valamilyen előre programozott képességgel születnek amely képessé teszi őket a beszédhangok megkülönböztetésére, a beszéd akusztikájának érzékelésére.

  • Egy három hónapos baba már nagyon jól tud a hangszínek között tájékozódni, másként reagál a játékos, a haragos, vagy a nyugtató hangszínre.
  • Félévesen pedig kezdi érezni, hogy mikor kellene „megszólalnia”, közbelépnie, és ezt különböző megnyilvánulásokkal meg is teszi .

Út a babavállalástól a fogamzásig

2022. március 26.

A babavárás minden fiatal pár életében igen boldog időszak, gyakran megelőzi azonban egy hosszasabb várakozás, amit szívesen elkerülnének.

Fotó: gettyimages.comKorunkban egyre növekednek a fiatalok szervezetét is érő káros környezeti hatások, az oxidatív stressz, miáltal a szaporodásban való funkció is gyakran kárt szenved. Statisztikák szerint a fiatal párok 30%-a nehezen vagy egyáltalán nem éri el a kívánt terhességet. A meddőségért (12 havi sikertelen fogamzási próbálkozás) azonos mértékben felelősek a nők és a férfiak (40-40%), illetve egyidejűleg mindketten (20%).

A sikeres fogamzás és az egészséges baba érdekében a felkészülést érdemes az elhatározást követően azonnal megkezdeni mindkét félnek, valamint érdemes időben megtudni, ha valamalyikükkel gond van.

A terhesvitaminok mára már többnyire elegendő felkészülést kínálnak a női szervezet felerősítésére, de késlekedő fogamzás esetén módosított vitaminkészítményekre lehet szükség a genitális szervek fokozottabb vérellátásának támogatására. Férfiak esetében ugyancsak gyakran jelentkezik igény a megtermékenyítő képesség támogatására.

Férfigondok

A spermakép (spermiumok száma, alakja és mozgékonysága) az utóbbi negyven évben sokat rosszabbodott a magyar férfiak jelentős hányadánál, de hasonló statisztikákról olvashatunk világszerte. Az ondósejtek száma átlagosan a felére csökkent és a spermiumok mozgékonysága is gyengült. A probléma megoldására legtöbb esetben van segítség, azonban a leendő kismamák lombikbébiprogramban való részvételének elhatározása előtt ajánlott kipróbálni először egy természetes összetevőket (növénykivonatok, vitaminok, aminosav és nyomelemek) tartalmazó gyógyszernek nem minősülő, gyógyhatású férfikészítményt  és a nőknek szóló étrend-kiegészítő párját.

Az ásványi anyagok fokozott bevitele azért szükségesek, mert pl. a cink hiánya spermiumcsökkenést, a szelén hiánya motilitáscsökkenést (a spermiumok esetében mozgáscsökkenést- a szerk.) okoz. Klinikai vizsgálatok szerint a cink és folsav együttes alkalmazása növeli a spermiumok élettartamát. A termék összetevőinek szinergista (az összetevők együttes alkalmazásának – a szer.) hatása elősegíti a reproduktív szervek fokozott vérkeringését, egészségét.

A férfikészítmény

  • növeli a spermamennyiség képződését,
  • segíti a spermaminőség optimálását, ezáltal a nemzőképességet,
  • emelt mennyiségben tartalmaz vitaminokat, L-karnitint és Angelica sinensis-t, azaz kínai angyalgyökér kivonatát, amely a tradicionális távol-keleti gyógyászat évszázadok óta alkalmazott gyógynövénye(a hormonrendszer harmonizálására használják),
  • fő hatóanyaga a ferulasav, amelynek szaporodást elősegítő hatását az elmúlt években kutatások igazolták.

Gyermekkori ekcéma elváltozásai

2022. március 24.

Fotó: gettyimages.com

Ahogy beköszönt a hűvösebb idő, egyre kevesebbet vagyunk a szabad levegőn, és ezzel párhuzamosan több időt töltünk a lakásban, vagy más zárt helyen. Amikor a fűtés is beindul, a lakás és az iskola-óvoda levegője is egyre szárazabb, ami az egészséges gyermekek bőrét is igénybe veszi. A veleszületetten száraz bőrű kicsiknél a tünetek nyáron spontán is javulnak, ősszel-télen viszont ismét romlanak.

Ha valakinek arra hajlama van, kialakulnak az atópiás dermatitisz, a gyerekkori ekcéma jellegzetes elváltozásai.

Bőrszárazság, viszketés

Az első és legfontosabb tünet a bőr szárazsága, valamint a viszketés. Pár hónapos korban az arcon és a hajas fejbőrön látjuk a jellegzetes, hámló, vöröses színű foltokat, később a törzsön is kialakulnak a hasonló elváltozások. Az első tünetek megjelenésekor már érdemes orvoshoz fordulni. Ilyenkor igyekszünk a családot megnyugtatni, és elmondjuk, hogy a spontán kiújulásra hajlamos betegség általában télen, hidegben romlik, nyáron javul.

Minden olyan esemény, ami a kisgyermek életét negatívan befolyásolja, legyen az lázas vagy fertőző betegség, vagy családi esemény, pl. kistestvér születése, a tünetek kiújulásához vezethet.

Kisebesedett bőrfelületek a kicsin

A második életév után gyakran spontán gyógyulást észlelünk, vagy a folyamat átalakul, és a csuklókon ill. a végtagok hajlatainak területén látjuk a kevéssé nedvedző, hámló plakkokat. A rendszeres viszketés és vakarás miatt az ekcémás területeken sebek jönnek létre, melyeken át behatolhatnak a kórokozók, felülfertőzést okozva. Ebben az esetben már nem elég a szárazságot és a gyulladást kezelni, szükség van a fertőzés gyógyítására is. Ilyenkor gyakran antibiotikumot is be kell vetnünk a javulás érdekében.

Allergia is okozhatja

Ha azt látjuk, hogy egyes élelmiszerek fogyasztása után a plakkok nagyobb felületen jelennek meg, erősebb lesz a viszketés, gyanús, hogy erre az ételre allergiás a gyermek. Leggyakoribb allergén ebben az esetben a tehéntej, de nem ritka a tojásfehérje, a szója, a búza, vagy a halak által kiváltott rosszabbodás sem. Ha egyértelműen kiderül az érzékenység, természetesen ezeket az élelmiszereket el kell hagyni.

Ha egy csecsemő családjában volt már ekcémás, vagy más, ún. atópiás csoportba sorolható betegség – pl. szénanátha, asztma, allergiás kötőhártya gyulladás-, legjobb, ha minél tovább anyatejes táplálást, ha ez nem megoldható, hypoallergén tápszert kap a gyermek. A tehéntej bevezetésével ebben az esetben tovább kell várni, mint azoknál a gyerekeknél, akiknek családi anamnézise negatív. (Szerencsére egyre több anyuka felismerte már a szoptatás jelentőségét, és sok pici kap 6 hónapig kizárólag anyatejet.)

A tüneteket ronthatja a nem megfelelő ruhanemű is

Jó, ha nem túl szoros, pamutból vagy cérnából készült, mosás után alaposan kiöblített ruhákat hordanak a kicsik. Nem megfelelő a szőrös, gyapjúból, mohair-ből, sok műszálat tartalmazó anyagból készült ruházat. Lehetőség szerint kerülni kell a túlzott izzadással járó tevékenységet, és ha a gyermek tünetes, ne hordjuk uszodába se.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...444546...290