Információk, érdekességek
Csendben szenvedő anyukák – Ízületi fájdalmak kisgyermek mellett
2022. március 08.
Anyukaként folyton arra gondolunk: csak gyermekünk egészséges legyen. Ez természetes aggodalom, hisz mindannyian a legjobbat szeretnénk nekik. De vajon gondolunk-e saját magunkra, miközben mindent megteszünk a gyermek kiegyensúlyozott fejlődéséért, boldogságáért?
A kiságyból való kiemelés, a pelenkázás, a négykézláb lovacskázás mind megterhelőek ízületeink számára. Gyakran küzdünk fájdalmakkal, de édesanyaként csak a legritkább esetben panaszkodunk emiatt. Hogyan végezzük helyesen ezeket a mindennapi mozdulatokat, hogy ne fájjon a derekunk, térdünk, csuklónk, ne kopjanak porcaink? Az Ízületőr (www.izuletor.hu) szakértői ehhez adnak tippeket.
Folytonos hajolgatás a gyerekért a kiságyba, fürdetéskor a kádba? Szaladgálás, felhőtlen játék a kertben, négykézláb lovacskázás? Kisgyermekes anyukaként bizonyára igaznak érezzük az állítást, hogy a mindennapi élet is sport! Nem árt tudnunk azonban, hogy ezek az ártatlannak tűnő mozdulatok komoly terhelést jelentenek ízületeink számára, és hosszú távon porckopáshoz vezethetnek.
Már a várandósság alatt figyeljünk oda
A babavárás hónapjaiban folyamatosan változik testünk, testtartásunk. A méh növekedése nyomást fejt ki a medence érrendszerére, a medencealapi izmokra és szalagokra. A hormonok lazítják az ízületi szalagokat, így a szülés közeledtével egyre rugalmasabb lesz a csontok közötti összeköttetés. A terhesség alatt a testsúly növekedésével különösen a gerinc, a medence és a lábak terhelése nő jelentős mértékben. Emellett a várandós nők nagy részénél csökken a lábboltozat magassága, a láb hossza pedig 2-10 milliméterrel nő.
Mindezek következtében a babavárás alatt sokan küzdenek különböző ízületi problémákkal. Az egyik leggyakoribb mozgásszervi tünet a derékfájdalom, hátfájással pedig szinte minden kismama küzd.
Kisgyerek mellett: kopik a porc
Édesanyaként egy gyermek születését követően komoly fizikai igénybevétellel járó feladatokat is el kell látnunk: a babát napjában több százszor is felemeljük, görnyedünk pelenkázás, fürdetés és szoptatás közben, emelgetjük a nehéz babakocsit vagy hordozót, ki-be emeljük a gyermeket az autóba.
Ezek a mindennapi feladatok különösen megterhelőek az anyuka ízületei számára, emiatt sokszor már fiatalon kialakulhat a porckopás. A porckopás pedig nem egyszerűen a porc elöregedésének következménye, hanem az ízületi porc mennyiségének és minőségének károsodása. Jó tudni, hogy a porckopás egy idő után vissza ugyan nem fordítható, de lassítható, késleltethető folyamat.
Babamaszázs lépésről lépésre
2022. március 07.
A masszázsról mindenki tudja, hogy rendkívül élvezetes, és számtalan pozitív hatása van: megnyugtat, erősíti az immunrendszert, serkenti a vérkeringést, az emésztést, és ellazítja az izmokat. Nincs ez másként a babáknál sem, ráadásul, ezek a finoman gondoskodó érintések erősítik a gyermek és a szülők közötti kötődést. Legyen ez egy közös családi program, hiszen az apukák is könnyedén elsajátíthatják a lépéseket!
Mielőtt hozzáfognánk
Gondoskodjunk arról, hogy a szoba hőmérséklete legyen kellemesen meleg 22-24°C. Mossuk meg a kezünket, és vegyük le az ékszereket, mert hideg érzetet adnak, és apró hámsérülést is okozhatnak, akárcsak a körmök, ezért érdemes őket simára reszelni! A masszázshoz használjunk mindig babaolajat! Fontos, hogy az olajat ne közvetlenül a baba bőrére csorgassuk, hanem melegítsünk meg egy keveset a tenyerünkben. Masszírozzunk lassan, gyengéden és azonos ritmusban, minden mozdulatot átlagosan háromszor ismételve!
Ha minden készen áll, kezdhetjük is!
1. FEJ
Finoman cirógasd kisbabád fejét! Csúsztasd ujjaid a feje alá és simogasd! Tedd kezedet a homloka közepére, és csúsztasd le ujjaid a halántékára!
2. ARC
Ujjaiddal finoman cirógasd körbe a kicsi szemkörnyékét! Simítsd végig az orrát, arcát és fülét, gyengéden masszírozd meg a fül mögött is, majd simítsd körbe a száj környékét! Ujjad vezesd végig az állától le a nyakáig!
3. KAROK
Simítsd végig a karokat, és gyengéden masszírozd meg a karizmokat! Fejezd be a karmasszázst úgy, hogy a pici karját megfogod a csukló felett és finoman lefelé húzod!
Még mindig bepisil a gyerek éjjel...
2022. február 20.
Az bizonyos, hogy ilyen esetekben nem a mi gyermekünk az egyetlen, aki még ebben a korban is éjjelente bepisil az ágyba… Az 5 éves gyerekek kb. 15%-ánál rendszeresen előfordul, hogy reggelre nedves lesz a lepedő. De az esetek többségében nincs ok pánikra, noha 5 éves korig általában kialakul a vizeletürítés akaratlagos kontrollja. Amikor viszont ez az éjszakai „baleset” visszatérően fennáll 5 évesnél idősebb gyereknél, tanácsos orvoshoz fordulni. Ilyenkor elszigetelt enuresis nocturna (alvás közben történő akaratlan bevizelés) a diagnózis, mely gyakori gyermekbetegség. Kialakulásában környezeti, örökletes tényezők, de rendkívül gyakran pszichés okok játszhatnak közre.
Megnyugtatás és a javulás regisztrálása
Az első dolog, amit tisztázni kell: nem történt-e egy olyan esemény a közelmúltban, amely megzavarhatta a gyermek lelki egyensúlyát. Ilyen lehet egy költözés, válás, kistestvér születése, nagyszülő elhalálozása, iskolai csetepaté stb. Az ilyen, a gyermeket nyugtalanító epizódok könnyen okozhatják az éjszakai bevizelést 5 éven túl is. De mit tehetünk a helyzet javítása érdekében?
Minden esetben fontos, hogy ne dramatizáljuk a történteket, helyette nyugtassuk meg a gyermeket. Maradjunk mi is nyugodtak, miközben magyarázzuk el, hogy nem nagy dolog, csak egy kis „baleset” történt. És ösztönözzük a megnyugtató magatartásra a család többi tagját is. Természetesen rendkívül fontos az is, hogy kerüljük a megalázó, sértő szavakat az esettel kapcsolatban.
Egy másik hasznos megoldás: bíztassuk a gyereket, hogy másnap reggel vegyen részt a takarításban, az ágyneműcserében. Ha viszont az éjszaka közepén történt a bepisilés, egyszerűen cseréljük ki a lepedőt, és öltöztessük át a gyereket az ágy végébe kikészített, tiszta pizsamába. Így pl. másnap reggel ő maga viheti a szennyest a mosógépbe.
Javasolhatjuk még, hogy a gyermek értékelje e téren a javulást. Ajánljuk neki, hogy a naptárában jelölje be, pl. egy mosolygós szimbólummal vagy napocskával, amikor eltelt egy éjszaka bepisilés nélkül, hogy tudatosítsa magában a javulást. További hasznos módszer lehet, ha elmagyarázzuk neki azt is, hogyan működik a húgyhólyagja, vagy milyen fontos, hogy ki kell menni a toalettre, ha jön a vizelési inger. Tanácsos gyerekeknek való ismeretterjesztő könyvet, vagy rajzfilmet beszerezni a témában. Ne ingadozzunk elmondani azt sem, ha mi is megéltünk hasonló periódusokat gyermekkorunkban. – javasolják a szakemberek.
3 tipp, amitől fitt maradhatsz a terhesség alatt
2022. február 19.
A várandósság és az anyává válás időszakát minden kismama máshogy éli meg. Ahogy kiderül a nagy hír, hogy gyermeket várunk, felmerül néhány kérdés, ami szinte mindenki fején átszalad. Tudok vajon aktív életet élni a terhesség alatt? Hány kilót fogok felszedni? Szükségem lesz terhes vitaminra? Mik azok a dolgok, amikről jobb azonnal lemondani? A sportolás is köztük van? Cikkünkkel igyekszünk egy kis útmutatót nyújtani, amivel megőrizheted fittséged a terhesség alatt is.
Egészséges mozogni a várandósság során?
Érdemes erről a kérdésről konzultálni szülész-nőgyógyászunkkal, aki terhességünk körülményeinek függvényében tehet javaslatot a mozgásra vonatkozóan. Egy egészséges kismama számára, akinek az állapota nem veszélyeztetett, egy kis mozgás általában még jót is tehet.
Mivel ilyenkor megváltozik a hormon háztartásunk és szervezetünk berendezkedik egy új élet táplálására, a plusz kilók könnyen felszaladnak. Nem mindegy azonban, hogy mennyit hízunk terhességünk alatt. A túlsúly ugyanis könnyen terhességi cukorbetegség és esetleges szívproblémák kialakulását is okozhatja. Érdemes a várandósság előtt és közben is terhes vitamin segítségével támogatni a szervezetet, hogy a fontos ásványi anyagok és vitaminok soha ne maradjanak ki.
A mozgás jótékonyan hat a közérzetünkre is, hiszen csökkenti a stressz szintjét, megkönnyítheti a szülést és az ezt követő regenerációs időszakot is. Legyünk azonban bármennyire is a mozgás szerelmesei, terhességünk alatt figyeljünk a lassú, fokozatos terhelésre. Napi harminc perc séta és heti két kismama torna például ideális alternatíva az ebben az időszakban rizikós rázkódással vagy eséssel járó sportok, például a futás helyett.
3 tipp, hogy fitt maradhass a terhesség alatt
Nemcsak a szükségesnél nagyobb súlygyarapodástól kímélhet meg a visszafogott mozgás a terhesség alatt, hanem akár csökkentheti a szülés során esetlegesen felmerülő problémák kockázatát is.
Az első trimeszterben, amikor nagyobb a vetélés veszélye, érdemes csökkenteni az edzés intenzitását akkor is, ha előtte rendszeresen sportoltunk. A második és harmadik trimeszterekben aztán kicsit szabadabban mozoghatunk, habár ilyenkor sem szabad túlzásba esni.
A rendszeres séta és az úszás, illetve a kismamatorna és a jóga jó hatással lehet a szervezetünkre. Amellett, hogy boldogsághormont szabadítanak fel a szervezetben, fokozzák a méhlepény vérkeringését is, így jótékonyan hatnak a magzat oxigén- és tápanyagellátására is.
A terhes vitaminok szedése már a várandósság tervezésétől ajánlott, mivel számos fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, amire egy egészséges női szervezetnek szüksége lehet. A terhesség első hónapjaiban, amikor szervezetünk rengeteg tápanyagot és energiát csoportosít át az embrió fejlődésére, még nagyobb szerepet kapnak ezek a táplálékkiegészítők.
- Folsav: napi ajánlott mennyisége 400-800 mikrogramm, ami csökkenti a vetélés és a velőcsőzáródási rendellenességek kockázatát.
- D-vitamin: hozzájárul az immunrendszer és a csontok egészségének megőrzéséhez, valamint a magzat fejlődéséhez. A terhesség során napi 2000 NE az ajánlott adagja.
- C-vitamin: az immunrendszer támogatása mellett csökkenti a vérzések és a vetélés kockázatát is, akár már napi 60 mg-tól.
- Magnézium: az izmokra gyakorolt jótékony hatása miatt csökkenti az izomgörcsök és a vetélés esélyét. A kismamák számára napi 450 mg a napi ajánlott mennyisége.
- B12- és B6-vitaminok: a vörösvértestek képződéséhez, valamint az agy és idegrendszer kialakulásához járulnak hozzá a B-vitaminok, amelyek megtalálhatóak a legtöbb terhes vitaminban és a magnéziummal kombinált multivitaminokban is.
A válás későbbi depressziót okozhat a gyereknek
2022. február 18.
Norvégiában a házasságok nagyjából negyven százaléka végződik válással és egyre nő a házasság nélkül együtt élő és gyereket nevelő párok száma is a kutatás szerint. A sok vizsgálat ellenére azonban keveset tudni arról, hogyan alakul a válást elszenvedő gyerekek egészsége.
Azok a gyerekek, akik 15-19 évesek voltak szüleik válásakor, 12 százalékkal kisebb eséllyel szednek antidepresszánst felnőttként, mint akik négyévesek vagy annál fiatalabbak voltak – mondta Oystein Kravdal, NIPH Termékenységi és Egészségügyi Intézete új tanulmányának vezető szerzője. Az írás a Population Studies című szaklap legújabb számában jelent meg.
Akik maguk is felnőttek – húszévesnél idősebbek – voltak a szülők válásakor, 19 százalékkal kisebb eséllyel szedtek később depresszió elleni gyógyszert, mint a négy év alattiak.
A kutatók a norvég receptnyilvántartó adatbázis alapján dolgoztak. Elemzésükben 180 ezer olyan gyerek adatai használták, akiknek elváltak a szülei, valamint 640 ezer olyan gyerekét, akinek nem. Ezután a 2004 és 2008 között 20-44 éveseknek felírt antidepresszánsok adatait vizsgálták.
A szülők anyagi lehetőségei, viselkedése és sok más tényező befolyásolhatja azt is, mekkora az esélye, hogy a kapcsolat megromlik, majd végül felbomlik, valamit azt is, hogyan hat mindez a gyerekre és a tanulmányban vizsgált későbbi depresszióra.
Sok tényezőt nagyon nehéz tanulmányozni, ezért testvérekre irányult a vizsgálat. Kravdal szerint azok a gyerekek, akiket nagyon fiatalon érint a válás, hosszabb ideig érzik a miatta kialakult stresszt, mint azok, akik tizenéves koruk vége felé.
A különbség egy másik magyarázata, hogy a kisebb gyerekre erősebben hat a stressz, vagy hosszú távon rendkívüli következményekkel járhat mentális egészségükre nézve.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...464748...290