Információk, érdekességek

Csecsemők és kisdedek jellemző ortopédiai betegségei

2024. június 12.

A gyermekortopédia teljesen más betegségcsoportot taglal, mint általánosságba véve a felnőtt ortopédia. Éppen ezért arra kértük dr. Lajos Évát, a Budai Egészségközpont orvosigazgatóját és ortopéd szakorvosát, hogy meséljen a csecsemők és kisdedek jellemző ortopédiai problémáiról.

Csecsemők és kisdedek jellemző ortopédiai betegségei post thumbnail imageMelyek a csecsemők jellemző ortopédiai betegségei?

Két csoportra oszthatjuk a csecsemőkori ortopédiai betegségeket:

  • Vele született fejlődési rendellenségek: lehetnek mozgásszervi (csont, izom, vázrendszeri) elváltozások, különböző végtag, gerinc, koponya anomáliák, pl. csípőficam vagy dongaláb. Csak ritka esetben fordulnak elő az élettel összeegyeztethetetlen betegségek.
  • „Vele született” deformitások: ezek többnyire a méhen belüli elhelyezkedéssel, a méhen belüli téraránytalansággal függenek össze. Ezen esetekben általában a csontvázrendszer ép, de izom és ínszalag letapadásokat, rendellenségeket, csökkent vagy fokozott izomtónust, túl laza vagy túl kötött ízületeket észlelünk. Ide sorolhatjuk az alábbi problémákat: ferde fej-, nyak-, törzstartás, felcsapott láb, befelé forduló láb, előlábdeformitás, felkar, kulcscsont vagy váll tartási hibák. A vele született deformitások legtöbbször jóindulatúak, időben észlelve, megfelelő mozgásterápiával, esetleg eszköz használatával nyomtalanul gyógyulnak. Persze ehhez nagyon fontos, hogy időben észre kell venni a problémát, ugyanis az időnk limitált. Pl. az alsóvégtag esetében, ha a baba már felállt, és jár, akkor bizonyos segédeszközöket – mint pl. külső sín – nem tudunk használni a gyógyítás során, ezért praktikus, hogyha még ezelőtt diagnosztizáljuk és kezeljük ezeket a deformitásokat.

Melyek a kisdedek jellemző ortopédiai betegségei?

Kisdedeknek nevezzük az 1 és 6 év közötti gyerekeket. Ennek a korosztálynak a mozgásfejlődése során azt figyeljük, hogy a megfelelő mozgásminták a megfelelő időben alakulnak-e ki. Például a baba időben átfordul-e, felül-e, feláll-e és elindul-e. Ám tudnunk kell, hogy ezek az időintervallumok nagyon egyéniek. Gyakran jönnek a szülők aggódva, hogy még nem fordult át a kicsi, de a szomszéd hasonló korú gyereke már igen és biztosan nagy a baj. Szerencsére legtöbbször nincs ok az aggodalomra. Mi, ortopéd szakorvosok úgy tartjuk, hogy a kisdednek minden mozgásfejlődési fázison – kúszás, mászás, ülés, állás, járás – át kell mennie, de a fázisok sorrendje és időpontja esetenként eltérő lehet.


Tudjon meg mindent a tüszőéréstől a menstruációig!

2024. június 11.

Tudjon meg mindent a tüszőéréstől a menstruációig! post thumbnail image

A nők immáron évtizedek óta használják a fogamzásgátló tablettákat a nem kívánt terhesség megelőzésére.

A női menstruációs ciklust két hormon szabályozza. Egyikük az ösztrogén, melyet a petefészek termel, a másik a progeszteron, mely a tüszőrepedést követően kialakuló sárgatestben képződik. A ciklusos működést azonban nem a petefészek, hanem az agyalapi mirigy vezérli. Ennek megértéséhez meg kell ismerkednünk további két – az agyalapi mirigy által termelt – hormonnal. Az egyik az FSH (folliculusstimuláló hormon), a másik az LH (luteinizáló hormon). Az FSH hatására fokozódik a petefészek ösztrogéntermelése és egy tüsző érésnek indul, az LH hatására pedig bekövetkezik a tüszőrepedés.

A menstruációs ciklus alakulása

Mindezen ismeretek birtokában nézzük meg, hogyan is alakul a menstruációs ciklus. (A ciklus napjait a vérzés jelentkezésétől – ez az első nap – számoljuk.) A menses befejeződése után az agyalapi mirigy fokozza az FSH termelését, ennek hatására fokozódik az ösztrogéntermelődés, és érésnek indul egy petesejt. Körülbelül a 10. naptól emelkedik az LH-termelés és ennek hatására a 14. napon bekövetkezik a tüszőrepedés.

A kialakuló sárgatest progeszteront termel. Körülbelül a 20. naptól a magas ösztrogén- és progeszteronszint miatt az agyalapi mirigy csökkenti hormonjainak termelését. Ennek következtében kevesebb lesz az ösztrogéntermelés; a sárgatest elöregedésével és sorvadásával párhuzamosan a progeszteronszint is csökken. A hormonszintek csökkenése következtében a 28. napon a méhnyálkahártya menstruációs vérzés keretében lelökődik.


,,Sokkolta a családot, amikor cukorbeteg lett a 9 hónapos kislányunk” – Egy apa gondolatai a cukorbetegségről

2024. június 09.

Az Izeli család addigi élete a feje tetejére állt, amikor kisbabájukról kiderült, hogy 1-es típusú cukorbeteg.

Fotó: www.egycseppfigyelem.huAz édesanyát sokként érte a hír, így férje próbált higgadt maradni, és megnyugtatni őt. De számára is idő kellett, hogy elfogadja az új helyzetet, hiszen rövid időn belül kellett elsajátítania a vércukormérést, az inzulinadást, azt, hogy Luca mit ehet, és ha leesik a vércukra vagy éppen túl magas, mi a teendő. De hogyan élik meg a mindennapokat a cukorbeteg Lucával?

„Úgy kezelem a lányomat, mintha egy teljesen egészséges gyerek lenne. Az én szememben az is. Próbáljuk úgy élni a hétköznapokat, hogy Luca egy percig se érezze, nekünk a cukorbetegségével problémát okozna. Persze odafigyelünk rá, számoljuk az étkezéseknél a szénhidrátot, és ahhoz az inzulinmennyiséget. Naponta 10-12 alkalommal mérjük a cukrát, éjjel is. 1 óráig én vagyok fenn a kislányom mellett vércukrot mérni, utána a párom. Nem könnyű, de az ember mindent megtesz a gyermekéért” – meséli Izeli Róbert, az édesapa Erős Antóniának, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány létrehozójának, aki pár hónappal ezelőtt meglátogatta a cukorbeteg kislányt az óvodában.

A gyermeket az óvodában nagy szeretettel fogadták az óvónők, akik közül néhányan elvégezték az alapítvány és az Oktatási Hivatal közös diabétesz-továbbképzését, a DiabMentort. Ezáltal megtanulták, mire van szüksége egy cukorbeteg kicsinek, és hogy ők hogyan tudják támogatni. Naponta többször megmérik a vércukrát, segítenek az inzulin beadásában, és nyomon követik az étkezését is.


Fogak, logopédia, alvásminőség

2024. június 03.

Fotó: bialasiewicz © 123RF.com

Ha a gyerek megtanul helyes kiejtéssel beszélni, akkor felnőttként jobban is alszik?

Fontos tényező a légzés szempontjából, hogy a felső fogsor és a szájpadlás valójában az orrüreg alapja. Azaz nagyon könnyen elképzelhető, hogy akinek szép, széles fogsora van, annak az elülső orrjárata is szépen átjárható, akinek szűk a felső fogíve, arra az elülső légút szűkülete is jellemző lesz.

Mindez visszafelé is igaz. Egy szűk fogsor esetében a nyelv mozgástere kicsi, nagy eséllyel a nyelv le- és hátraszorul. A modern felfogású fogszabályozásban éppen ezért a foghúzásos kezeléseket komoly kritika éri. A torlódott fogazatnál inkább a fogív tágításával kell helyet teremteni, ami a nyelvtérre és a légutakra is pozitívan hat. A lágy szájpad izom- és kötőszövetfeszessége lesz a horkolás egyik kulcsa. A beszéd, a nyelés és az alvászavarok kezelésében nagy jelentőséggel bír a megereszkedett szövetek tónusának visszaállítása. Ez egy edzhető izomterület, melynek „átprogramozására” egyre több összetett gyakorlatsor létezik. Az innovatív logopédia képes az arc, a nyak és az állcsont izmainak és kötőszöveteinek edzésére. Az alvásgyógyászat éppen ezért ismeri el a logopédiát az egyik legdinamikusabban fejlődő nem invazív kezelés módszerének.

Meg kell jegyezni, hogy nem mindenki lesz alvászavaros, akinek a szájában valamilyen eltérés van az ideálistól. Ugyanakkor a száj, az arc és a nyak területének működési egyensúlya több szálon összefügg az alvás minőségével.

Logopédia

Az alvásgyógyászat egyik legdinamikusabban fejlődő területe. A páciens érdeke a lehető legkevésbé invazív módszerrel kezdeni a kezelést. Ez pedig a légzés átprogramozása, a nyelés, a rágás izmainak, a lágy szájpadi diafragmának a feszesítése gyakorlatok által. A hagyományos logopédiával szemben a modern, innovatív logopédia az egész testen dolgozik, és légzéstréningelemeket is integrál. Addig nincs sikeres logopédiai eredmény, amíg a szájlégzést nem tudja a páciens átalakítani stabil orrlégzésre. A modern logopédia fő célja három pontban foglalható össze.


6+6 kismama babona

2024. június 01.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Mit tehetünk a várandósság alatt és mit nem? Hogyan óvjuk meg a babát és a mamát a rontástól és a bajoktól a babonák szerint? Íme a legrégebbi hiedelmek, melyek még a gyermek nemét is megjósolják!  

Azt a babonát, hogy a kismamának mindent meg kell adni, mert azt nem a mama kívánja, hanem a magzat, szinte mindenki ismeri. Ám vannak a régiségben olyan érdekes, kevésbé, vagy nem ismert babonaságok, melyeken jól elszórakozhatunk.

  1. Amit az anya megcsodál, az majd meglátszik a gyereken.
  2. Az anyának nem szabad torz, beteg embert, pláne gyereket látni, mert a gyerek olyan lehet.  Ha mégis ilyesmit látna, akkor a jobb keze mutató és középső ujját dugja a szoknyája korcába, akkor nem hat a babona.
  3. Az anyát nem szabad megütni, vagy hozzádobni valamit, mert az foltot üt a gyereken.
  4. Az anyának tilos szőrös állatokat simogatni a terhesség alatt, mert a gyerek szőrös lesz.
  5. Ha a kismama vásznat fehérít, szerencsétlen lesz a gyermek.
  6. Aki nem akar ikreket, az ne egyen páros gyümölcsöt és sütéskor ne csináljon semmiből sem páros számút.
  7. Állapotos nőnek nem szabad virágot szagolni, mert büdös lesz a gyerek szája.
  8. Ha az anya vederből-tálból iszik, s a szája szélén lecsorog a víz, akkor a gyerek nyálfolyós lesz.
  9. A várandós anya „lopása” bocsánatos bűn, sőt bő termést hoz. Ha a várandós asszony tököt lop, a baba kopasz lesz, míg ha friss tejes kukoricát, akkor selymes hajú lesz a gyermeke.

További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...8910...289