Információk, érdekességek

„Már normális életet tudok élni...” - Egy mániás depressziós beteg vallomása

2015. szeptember 10.

A mániás depresszióban (más néven bipoláris zavarban) szenvedő betegeket az érzelmi hiperaktivitás, a depressziós és mániás fázisok váltakozásának megélése jellemzi. Az ilyen betegséggel küzdő Katalin, vallomása szerint, 47 éves korában eljutott arra a pontra, hogy normális, sőt boldog életet élhet. Felfedi ennek a sokszor tabuként kezelt pszichiátriai betegségnek a lefolyását az ő esetében, hogy bebizonyítsa: megfelelő kezelés mellett együtt lehet élni a kórral, az életminőség romlása nélkül. 

„13 éves korom óta ismételt depressziós szakaszokon mentem keresztül. Anyám bipoláris zavarral küzdött, és féltem, hogy én is öröklöm, mikor az első depressziós tüneteim megjelentek. A bipoláris zavart 34 éves koromban diagnosztizálták, egyik eufórikus fázisom alkalmával. Pedig az én szememben olyan perióduson mentem át, amikor minden kiugróan jól ment... Testileg-lelkileg egyaránt ragyogóan felszabadultnak, boldognak éreztem magam. Hiperaktív voltam, mégis fáradhatatlan. Agyam állandóan felpörgött állapotban volt, jobbnál jobb elképzelések jártak az eszemben. Rendkívül nagy volt a teljesítőképességem, a bennem kavargó zűrzavar ellenére - felgyorsult az életem, és imádtam ezt.  Az állandó izgatottság, lelkesedés olyan részegítő, mámorító volt, hogy nem láttam a jövőre vonatkozó megannyi tervem megvalósíthatóságának korlátait: fotóügynökség, könyvírás, saját kiadó létesítése, sőt még gyermekfoglalkoztató műhely megteremetése is elképzelhetőnek tűnt számomra. Elszakadva a valóságtól nem kételkedtem semmiben, mindent lehetségesnek tartottam. Szerkesztő voltam egy kiadóhivatalban, és a munkában forradalmi ötletekkel álltam elő, folytonos átszervezéseket tartottam szükségesnek, mindenen javítani akartam. Káprázatos jövőt láttam magam előtt, aminek megvalósulását nyilvánvalónak véltem.


Fülgyógyítás házilag

2015. szeptember 08.

Bármilyen furcsán is hangzik, a leggyakoribb gyermekkori fülbetegség, a középfülgyulladás otthoni gyógymódja a nátha gyógyításával kezdődik.

Még ma is mosolyogva emlékszem egy régi betegem panaszára, aki elmesélte, hogy fülfájdalom miatt vitte orvoshoz a gyermekét, és az orrát kezdték gyógyítani. Megnyugtattam, hogy igen helyesen jártak el, hiszen ők is nagyon jól tudták, hogy a középfülgyulladás a nátha szövődménye.

Többször leírtam már, de úgy érzem, nem elégszer, hogy a nátha az orrban kezdődik és a tüdőben fejeződik be, ha nem álljuk útját. Közben útba ejti az arcüregeket, a füleket és az orrmandulát is. Ennek a kialakulásához természetesen idő kell, előfordul, hogy hetek-hónapok múlva “járja végig” ezt az utat a betegség az orrból a tüdő felé.
Vannak kivételek: ahol az út már nagyon “bejáródott”, ott órák alatt is eljuthat a gyulladás a fülbe. Ők az én “füles” pácienseim.


A kis sebeket is érdemes komolyan venni – A kéz gyulladásairól

2015. szeptember 06.

sebek

Sokszor előfordul, hogy valaki éppen hogy csak megszúrja a kezét, ami mégis bevörösödik, begyullad. Az ilyen eseteknek jelentős hányadát végül meg is kell operálni, a műtét után pedig hosszan tartó kötéscserére van szükség. Jó, ha tudjuk, mi történik ilyenkor, és mit tehetünk a megelőzés érdekében? 

Kezünk könnyen sérülhet sportolás, vagy a mindennapi tevékenységek közben. Ha a sebeket nem látjuk el azonnal, könnyen gyulladás alakulhat ki! Az efféle sérülés azért veszélyes, mert a kéz különleges anatómiai felépítése miatt a fertőzés gyorsan továbbterjed, akár a bőr alatti mélyebb rétegekbe is!

Azonnal kezelni kell

A súlyos következmények egyetlen módszerrel előzhetők meg: korai kórismével, szakszerű sebészi és gyógyszeres kezeléssel. Nem szabad házilag különféle praktikákkal próbálkozni, mert a feleslegesen és hibásan a sebre és környékére helyezett anyagok (például paradicsom, uborka, antibiotikumos kenőcs) inkább ártanak, mint használnának.


Gerincgondok

2015. szeptember 01.

GerincgondokA XXI. század népbetegségének számítanak szinte a legtöbb fejlett országban a gerincbetegségek, ezért még fontosabb azok korai felismerése és megelőzése. Az egészséges gerinc fejlődéséhez több tényező megfelelő együttese szükséges. Sorozatunkban áttekintjük röviden összefoglalva, melyek is ezek.

A mozgásszegény, ülő életmód ma már nemcsak az iskolás, hanem az óvodáskorban is komoly problémákat jelent, amiben a szülők életmódjának és példamutatásának is fontos szerepe lehet.

Milyen az egészséges gerinc?

A gerinc formája egészséges gyermek esetében: a derék és nyaki szakaszon homorú, a háti szakaszon domború, oldalról harmonikusan S alakú. A mozgás minden irányban szabad és fájdalmatlan. A vállak és hátul a lapockák és a csípő lapátra tett kezek egy vonalban vannak.

Milyen a jó iskolatáska?

  • Kell egy megfelelő iskolatáska, ami anatómiailag, más néven ergonómiailag tervezett, vagyis a táska háti része illeszkedik és igazodik a gerinc vonalához.
  • Könnyű legyen.
  • Egy megpakolt iskolatáska súlya optimális esetben, a gyermek súlyának 10%-át nem haladhatja meg.
  • Mérete, akkor megfelelő, ha a váll vonalától a medencecsontig ér.
  • Vállpántjai állíthatók, a táska megfelelően illeszkedik az akár pólóban, akár télikabátban lévő gyerektestre és szélesek, jól párnázottak az optimális súlyelosztás érdekében, varrásai erősek.
  • Több rekeszes belső tér, a háthoz közel a nehezebb könyvek, külső rekeszekbe a füzetek, iskolaszerek. Az anyaga strapabíró, megfelelő helyeken légáteresztő, hogy a gyermek ne izzadjon bele és fényvisszaverő.
  • Támaszték nélkül megáll a talpán önmagában.
  • Gyermekünk a táskát mindkét vállon kell hogy hordja, mert a súlyelosztás így egyenletes.
  • A táskába csak a valóban szükséges dolgok legyenek bepakolva.

Mágneses terápiával gyógyulhatnak a fülzúgásos betegek

2015. augusztus 08.

A pulzáló elektromágneses mező terápia olyan esetekben is hatásos lehet, amikor a fülzúgás kiváltó okát nem sikerül megtalálni, vagy a hagyományos kezelés hatására nem csökkennek a tünetek. Az Academy for Bioeneregetics (AFB) által elvégzett korábbi kutatásban, a vizsgált betegek több mint fele tapasztalt jelentős javulás a kezelés hatására. 

A fülzúgás inkább tünet, mint önálló betegség – magyarázza dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A betegek olyan csengéshez, búgáshoz, zúgáshoz hasonló hangokat hallanak állandóan, vagy időszakosan, mindkét, vagy csak az egyik fülben, amelyek mások számára nem hallhatóak.

Miért cseng, bong, zúg a fülünk?

Hátterében több elváltozás is állhat, melyek felderítéséhez több vizsgálat elvégzésére is szükség lehet. A betegeknél általában jó eredmények érhetők el keringésjavító kezeléssel, amely képesek jelentősen enyhíteni a fülzúgás tünetein.

"Sajnos az utóbbi időben egyre több az olyan beteg, akinél nem sikerül feltárni a fülzúgás kiváltó okát és a keringésjavító kezeléssel sem érünk el érezhető javulást. Ezekben az esetekben alternatív kezelési módok is szóba jönnek. A krónikus fülzúgást zajgenerátor segítségével is kezelhetjük.  A megfelelően kiválasztott elfedő hangot adó készülék tartósan alkalmazva elősegíti, hogy agyunk "elfelejtse" a berögzült hangot.”


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...144145146...260