Információk, érdekességek

Nem csak a látható visszértágulatok okozhatnak fájdalmat

2014. július 26.

A kitágult visszerek sok ember életét megnehezítik, mivel gyakran nem kis fájdalommal járnak. De mit lehet tenni akkor, ha nincsenek látható elváltozások, de a fájdalom fennáll? Érdemes ilyenkor vénás problémára gyanakodni? A kérdést dr. Kósa Éva, a Trombózisközpont angiológusa válaszolja meg. 

Mélyen fekvő fájdalomforrás

Sokan gondolják úgy, hogy a visszeres lábfájdalom általában a kacskaringós, kitüremkedő, de legalábbis látható visszértágulatokhoz köthető. Éppen ezért elcsodálkoznak akkor, amikor kiderül, hogy a kellemetlen panaszaik hátterében bizony vénás keringési zavara áll, holott nincs vagy csak nagyon kevés látható visszerük van. Az igazság az, hogy a nehézláb-érzés, az éjszakai lábikragörcsök, lábfájdalom, lábfeszülés, nyugtalanláb-érzés, lábdagadás, viszketés mind ezt a diagnózist erősítik meg, viszonylag függetlenül a látható visszértágulatok meglététől, súlyosságától.


A túlerőltetett hangszálon polip is megjelenhet

2014. július 21.

A hangszalagpolip műtéti úton megszüntethető, a beteg 4-5 napos hallgatás után elkezdhet újra beszélni. Ha az elváltozást a helytelen hangképzés okozta, akkor a kiújulást csak a helyes beszédtechnika elsajátításával lehet megelőzni. 

A polip nem daganat

Habár a betegség tünetei részben hasonlóak, a polip mégsem keverendő össze a hangszalagon megjelenő rosszindulatú elváltozással. Hangszalagrák esetén jellemző a fokozatosan kialakuló rekedtség – magyarázza dr. Holpert Valéria foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa. Ezen túlmenően jelentkezhet idegentest érzés, krákogási, torokköszörülési kényszer, ritkán fájdalom. A hangszalag polip a hangszalagon lévő, nem rosszindulatú, kötőszövetes elváltozás. A betegség vezető tünete itt is a rekedtség, a hang minőségének megváltozása és a levegős hang. Nagy polipok esetében előfordulhat, hogy a megnagyobbodott kötőszövet beszéd során hirtelen a két hangszalag közé szorul, így a beszéd átmenetileg megakad, hirtelen elmegy a beteg hangja.


Ami megkeseríti a mindennapokat: talp- és sarokfájdalom

2014. július 17.

sarokfájdalomSzinte nincs is olyan ember, aki olykor ne panaszkodna kellemetlen talp-vagy sarokfájdalomra. A probléma lehet enyhe, ám előfordulhat, hogy a fájdalom olyan méreteket ölt, ami már a mindennapokat is megkeseríti. Bár sportolókat gyakrabban érinti, ennek ellenére bárkinél előfordulhat a probléma. Dr. Váradi Éva főorvosnő a talpfájdalom okait és kezelési lehetőségeit ismerteti. 

Kötőszöveti gyulladás a fájdalom hátterében

A lábfej a test egyik legleterheltebb része, hiszen mióta az ember két lábra állt, kénytelen a test egész súlyát elbírni. A 26 csontból álló testrészt szalagok, inak és izmok tartják össze. Három nagyobb részre osztható: lábtő, lábközép valamint az ujjak. Boltozatos szerkezetét hosszanti és a harántboltozat biztosítja. Hosszanti boltozatának megtartásában nagy szerepe van a sarokcsont talpi részét és az ujjakat összekötő vastag kötőszöveti rostnak, a plantaris fascia-nak, ami egyfajta lengéscsillapítóként funkcionál. Mivel ez a rész igen sok behatásnak van kitéve, így nagyobb megterhelés esetén nem ritka, hogy begyullad, megvastagszik, ami fájdalmat okoz. Előfordulhat, hogy a sarok érzékenysége mellett az ujjak hátrafeszítésekor, lábujjhegyre álláskor szinte az egész talp fájdalmassá válik, így a járás korlátozottá, nehézkessé válik, különösen a reggeli órákban.


Enyhe égési sérülésre a csapvíz a leghatásosabb gyógyír

2014. július 16.

Háztartási baleset, napozás utáni fájdalmak, egy sportolás közben szerzett sérülés: nyáron számos lehetőség nyílik arra, hogy égési sérülést szenvedjünk. Bár a népi hagyomány több házi gyógymódot ismer ezek kezelésére, a szakember mégis azt mondja, a legfontosabb ebben a helyzetben azt kideríteni, elégséges-e az otthoni ellátás, vagy orvosi kezelésre van szükség. 

Előfordulnak olyan helyzetek, amikor nem tudunk elég körültekintőek lenni és nagy hő hatására megsérül bőrünk felső, súlyosabb esetekben alsóbb rétege is. Az égési sérülések esetében mindig azt a legfontosabb megállapítani, mennyire súlyos a károsodás.

Az első fokú sérülés a leggyakoribb

Ezt okozhatja túlzásba vitt napozás, bármilyen, figyelmetlenségből adódó rossz mozdulat (pl. vasalás, főzés, sütés közben), mechanikus irritáció. Utóbbi esetében, miközben bőrünk egy felülethez súrlódik, hő keletkezik, ez pedig sérülést eredményez. Ezekben az esetekben piros, feszes, fájdalmas a bőrfelület.


Gombás bőrbetegségek

2014. július 10.

Gombás bőrbetegségA nyár beköszöntével egyre több szó esik azokról a bőrbetegségekről, amelyek terjedésében a meleg, az izzadás, a strandokon, medencékben történő közös fürdőzés kiemelt jelentőségű. Ezek között is talán leggyakoribban a gombák által okozott problémák. 

A gombák – ezek a sem növényi, sem állati élőlények –, meleg, nedves és sötét helyen képesek megtelepedni és növekedni. Egy rosszul szellőző edzőcipő vagy egy szoros műszálas póló alatt ezek a körülmények adottak. A kismamák, a sportolók, vagy olyan betegségben szenvedők, pl. cukorbetegek, pajzsmirigy-túlműködéssel küzdők esetében ehhez hozzájárulhat a fokozott verejtékezés is.

A megelőzés a legjobb gombaölő

Természetes, hogy mindenki szeretné megelőzni a gombásodás kialakulását. A fent leírtak alapján következtetni lehet a megelőzés lehetőségeire is. Kerülni kell az izzadást, különösen a láb izzadását. Ezt nyáron jól szellőző, lehetőség szerint bőr lábbeli, pamut vagy cérnából készült (tehát nem műszálas) zokni viselésével érhetjük el.
A gombásodást másik embertől  (egyes formáit állatoktól) is „elkaphatjuk”.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...158159160...260