Információk, érdekességek

Nálunk népbetegség a fogzománckopás

2014. június 01.

népbetegség a fogzománckopásNemrégiben ismertették a Magyar Fogorvosok Egyesület a legfrissebb Pronamel - Fogkopás kutatásának eredményeit. A felmérésből kiderült, hogy leginkább a 30 évnél fiatalabb korosztály érintett a leggyakrabban savas ételek és italok fogyasztása miatt fellépő saverózió okozta fogzománckopás problémával.

A megkérdezett mintegy félszáz fogorvos egybehangzó véleménye szerint manapság a fogzománckopást okozó saverózió tünetei csaknem minden olyan embernél tetten érhetők, akinek természetes foga van. A tájékoztatón elhangzott, hogy a saverózió megfordíthatatlan folyamat: ha a fogzománc elkopik, soha nem fog újraképződni. A fogorvosok véleménye szerint a fogkopás megelőzésének egyik legfontosabb módszere, hogy megfelelő fogkrém használatával étkezések után erősítsük a fogzománcot.


Ezt mindenkinek érdemes tudni a cukorbetegségről

2014. május 31.

Az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség mellett napjainkban egyre gyakoribb az inzulinrezisztencia, amit a cukorbetegség előszobájaként is emlegetnek. Dr. Bibok György diabetológus, a Budai Endokrinközpont főorvosának segítségével elmagyarázzuk az egyes betegségek közti hasonlóságokat, különbségeket és ok-okozati összefüggéseket. 

1-es típusú diabétesz: autoimmun betegség

Inzulinfüggőnek is nevezik, hiszen a hasnyálmirigy béta-sejtjeinek károsodása miatt igen kevés, vagy semennyi inzulin sem termelődik, ezért a betegek a kezelés során inzulinra szorulnak. A betegség jellemzően gyermek-, vagy fiatal korban jelenik meg, 35 év alatt, de bármely életkorban előfordulhat. Mivel az 1-es típusú diabétesz esetén, a kellő mennyiségű inzulin hiányában a sejtek cukorfelvétele nem megoldott, a felesleges cukortól a szervezet más úton igyekszik megszabadulni. A betegség első tünetei ezért a fokozott vizeletürítés és az ezzel társuló szomjúság érzés, aceton szagú lehelet. Emellett fáradtság és fogyás is jelentkezhet. A betegség kialakulása gyors és nem függ a beteg testsúlyától. A béta-sejtek károsodását autoimmun folyamatok okozzák, vagyis a szervezet önmaga pusztítja el ezeket a sejteket. Inzulinkezelés nélkül a betegek életveszélyes állapotba kerülhetnek, ezért ilyen típusú cukorbetegségben a terápia az inzulin pótlása.


Sclerosis multiplex: sokan titkolják betegségüket

2014. május 30.

Sclerosis multiplexEgyenlőtlen esélyekkel küzdenek a gyógyíthatatlan idegrendszeri betegséggel, sclerosis multiplex kórral (SM) élő emberek – derül ki a Magyar SM Társaság által az SM világnapjára időzítve bemutatott SM Világatlasz adataiból. Vasárnap Budapesten a Szabadság téren az egész országból érkeztek SM betegek, hogy felhívják a figyelmet a fiatalkorban jelentkező, az önállóság elvesztésével és mozgáskorlátozottsággal is fenyegető betegség elleni küzdelemre, s az SM betegek elszigetelődésére. 

– Sokan amíg csak tehetik, titkolják az agyat és a gerincvelőt megtámadó SM betegségüket, mert félnek a munkahelyük elvesztésétől és az előítéletektől. Pedig a sclerosis multiplex nem fertőző, s a betegek, ha nem is tudnak annyit teljesíteni, mint korábban, ha esélyt kapnak, megállják a helyüket – jelentette ki Vincz-Marton Nikoletta, a Magyar SM Társaság elnöke Budapesten, az SM Világnap kapcsán szervezett filmvetítést követő figyelemfelhívó demonstráción. Az SM betegek a Bajcsy-Zsilinszky útról a Szabadság tére vonultak át színes léggömbökkel, hogy ezzel hívják fel a figyelmet betegségükre és azokra a betegtársakra, akiket betegségük az otthonukhoz köt. Az SM betegek fényképes kívánságfalat állítottak fel, s szimbolikusan színes léggömbökbe zárták az őket sújtó nehézségeket, majd azokat szélnek eresztették – ahogyan ezt a május végi SM Világnapon a Föld számos országában megteszik a sorstársak.


Könnyebb az inzulinbeállítás telediabetológiával

2014. május 26.

cukorbetegségA cukorbetegség egyre több embert érint, az újonnan diagnosztizált betegek száma évről évre nő. Számukra nyújt kényelmes és hatékony megoldást a világviszonylatban is újdonságnak számító telediabetológia. Hogy pontosan mi ez, és hogyan segítheti a cukorbeteg életét, arról dr. Bibok György, az Endokrinközpont diabetológus főorvosa beszélt. 

Mikor beszélünk cukorbetegségről?

A cukorbetegség diagnózisát a vércukorszint értékének maghatározásával állítják fel. Ilyenkor leggyakrabban 3-szori vérvételt javasolnak az orvosok (éhgyomri, glükóz-szirup ivása után 1 majd 2 óra múltán). Diabéteszről akkor beszélünk, amikor az éhomi érték ismételten 7 mmol/l felett van, vagy  a  cukorterhelés kétórás értéke a 11.1 mmol/l-t meghaladja. 
Amennyiben valakinél cukorbetegséget diagnosztizálnak, akkor a szükséges kezelés, esetleg inzulinadag beállítása hosszabb folyamatot vehet igénybe. A terápiabeállítás ideje alatt az illető gyakorta találkozni kénytelen orvosával, hogy finomhangolják a megfelelő kezelést.


Vérzékenység is állhat a gyakori orr- és fogínyvérzés mögött

2014. május 24.

fogínyvérzés Időközönként minden ember tapasztal bizonyos mértékű orr- vagy fogínyvérzést. Mindkettőnél számtalan ok húzódhat a hátterében, ám ha a vérzés túlzott mértékű, esetleg elhúzódó vagy gyakran jelentkezik, akkor vérzékenység is állhat a hátterében. A betegségről és annak szűréséről dr. Szélessy Zsuzsanna, a hematológus főorvos beszélt. 

Leggyakrabban felnőtt korban derül rá fény

A fogínyvérzés az egyik leggyakoribb mindennapi panaszok közé sorolható, így kevesen sejtenek mögötte betegséget, még akkor sem, ha túlzott méreteket ölt. Legyen szó fogmosásról, esetleg foghúzásról, a hosszantartó, nagy mennyiségű vérzés gyakran vérzékenységre utal, amivel csak kevesen fordulnak szakorvoshoz. Éppen ezért sokszor csak hosszú idő múlva derül fény a betegségre - sőt, sok esetben felderítetlen is marad a probléma-, pedig fontos lenne, mivel vashiányos vérszegénységhez vezethet.

A vérzékenység leggyakoribb formája a von Willebrand elnevezésű betegség. Lényege, hogy a von Willebrand nevű alvadási faktor hiányzik, vagy csökkent a működése. A von Willebrand faktor a véralvadásban játszik nagy szerepet, ugyanis a vérlemezkék és a VIII alvadási faktor működését segíti. Bár a leggyakoribb, mindkét nemben előforduló vérzékenységről van szó, szerencsére az esetek többségében enyhe - tudjuk meg Szélessy doktornőtől.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...160161162...260