


Információk, érdekességek
Pajzsmirigy és a szembetegségek kapcsolata
2013. november 29.
Szemszárazság, vörös, könnyező szemek, szemhéj rendellenességek, homályos, vagy kettős látás. Ha a felsorolt problémák valamelyike az Ön számára sem ismeretlen, érdemes elolvasnia Prof. Balázs Csaba írását. A Budai Endokrinközpont endokrinológusa a szemtünetek hátterében álló pajzsmirigy problémákra hívja fel a figyelmet és megosztja a tünetek eredményes kezelésében szerzett tapasztalatait is.
Ritkán gondolnak a pajzsmirigyre
A szem és a pajzsmirigy betegségei közötti kapcsolatról az orvostudomány már régóta tud. Az így kialakuló szembetegségek egy része nem csupán kellemetlen, de a látás elvesztéséhez is vezethet. Ennek ellenére a gyakorlatban erre ritkán gondolnak, amikor a beteg látásával kapcsolatos panaszok miatt keresi fel orvosát. A szegény betegeknek pedig - végképpen kiszolgáltatván - nem is juthat eszükbe, hogy látási problémáinak oka valahol máshol keresendő.
Kétszer gyakoribb a stroke a migréneseknél
2013. november 27.
A migrén már önmagában is kellemetlen betegség, hiszen nem ritka, hogy a kínzó fejfájás akár órákra, napokra tehetetlenné teszi az embert. Azonban kutatások szerint ennél nagyobb veszélyeket is rejthet magában, ugyanis a stroke kialakulásának kockázatát is megnöveli. A migrén és a szélütés kapcsolatáról Dr. Vida Zsuzsanna, neurológus főorvos beszélt.
Az utóbbi években több tanulmányban is arra a következtetésre jutottak, hogy a migrén kétszeresére növeli a cerebrovascularis betegségek, azaz a stroke kockázatát. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy egyelőre az aurával – látászavarral- járó migrénesek esetében mutatták ki ezt az összefüggést.
„A migrén oka egyelőre pontosan nem tisztázott, az azonban tény, hogy az agyi erek átmérője megváltozik egy-egy roham során. Maga a betegség gyakran mutat familiaris halmozódást, tehát genetikailag meghatározott, örökölt. Ennek ellenére több olyan tényező is van, ami ilyen rohamokat válthat ki.”- mondja a szakember.
Segítség a bütykös ujjnak
2013. november 26.
Leginkább a középkorú és idősebb nőket érinti az a gyakran fájdalmas "bütykösödés" az ujjakon, amely nem csak esztétikailag zavaró, de bizonyos mozgásokat is akadályoz. Dr. Pál Mónika, reumatológus szerint a betegség nem gyógyítható, de a tünetek jelentősen enyhíthetők!
Az okok nem igazolhatók
Az ujjakon, különösen a közép- és koromperceken jelentkező kézízületi kopást előrehaladott állapotban meglehetősen könnyű felismerni. Ugyanis az érintetteknek jelentős csomók, bütykök jelentkeznek az ujjaikon. Ezt a jelenséget Heberden-szindrómának nevezik, amelynek oka sajnos nem ismert. Annyi bizonyos, hogy elsősorban lányoknál öröklődik, férfiakat jóval ritkábban érint. A tévhitekkel ellentétben a betegséget nem a túlerőltetés okozza, viszont előrehaladott állapotban megakadályozza bizonyos finommozgások elvégzését, így megnehezítheti többek közt a fodrászok, a zenészek, a cukrászok életét.
Tinédzserek patológiás függőségben
2013. november 26.
Minden generációnak megvan a maga sajátossága és az sem újdonság, hogy a tinédzser korba lépve elindul egy lázadozó időszak, amit a szülőknek valahogyan - ráadásul nagyon nem mindegy, hogy hogyan, de - kezelniük kell. A XXI. század 14-18 éveseinek viselkedésén azonban a náluk alig 10 évvel idősebbek is mélységesen megdöbbennek. Szex, alkohol, drog, táplálkozászavar, internet- és játékfüggőség. Vajon a szülők tudják, hogy a zárt ajtók mögött mit csinálnak gyermekeik?
Minden generációnak megvan a maga sajátossága és az sem újdonság, hogy a tinédzser korba lépve elindul egy lázadozó időszak, amit a szülőknek valahogyan – ráadásul nagyon nem mindegy, hogy hogyan, de – kezelniük kell. A XXI. század 14-18 éveseinek viselkedésén azonban a náluk alig 10 évvel idősebbek is mélységesen megdöbbennek. Szex, alkohol, drog, táplálkozászavar, internet- és játékfüggőség. Vajon a szülők tudják, hogy a zárt ajtók mögött mit csinálnak gyermekeik?
Fejfájás nélkül is lehet magas vérnyomása
2013. november 25.
Ha valakinek gyakran fáj a feje, előbb-utóbb elkezd utánajárni, hogy mégis mi okozhatja ezt a kellemetlen tünetet. Sokan ekkor magas vérnyomásra gyanakodnak, de vajon tényleg minden esetben fejfájással jár a hipertónia? Dr. Kapocsi Judit tanárnő magas vérnyomás specialista eloszlatja a tévhiteket.
A magas vérnyomást nem hiába nevezik néma gyilkosnak, hiszen sokszor – főleg a kezdetekben, enyhe formában – szinte semmilyen tünetet nem okoz. Éppen ezért fontos az, hogy időközönként az ember – illetve az orvosa – megmérje a vérnyomását, mert lehet, hogy csak a kiugró érték hívja fel a figyelmet a betegségre. Tehát ne vegye biztosra, hogy nincs magas vérnyomása, ha nincs tünete!
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...168169170...259