Információk, érdekességek
Kezeld jól a kezedet!
2024. november 17.
A kéz egészsége nagyon sok szakmában fontos. Gondoljunk csak egy zongoraművész finom ujjmozdulataira, egy sebész precíz munkájára, egy irodai alkalmazott gépelt százoldalaira vagy egy kozmetikus finom arcmasszázsára! De nem csak a munkában, hanem a mindennapi életben is fontos, hogy vigyázzunk a kezünkre! Hogyan őrizzük meg fiatalságát, egészségét, és miként gondoskodhatunk az ízületek épségéről?
Első lépés: hidratálás! A bőr könnyen kiszárad, főleg ősszel és télen, amikor a hideg levegő és a fűtés hatására elveszíti természetes nedvességét. Hetente egyszer radírozzuk le a bőrt, majd masszírozzuk be mélyhidratáló krémmel, ami lehetőleg hialuronsavat és természetes olajokat tartalmaz. Ezek segítenek megőrizni a bőr rugalmasságát, és felveszik a harcot az öregedés első jeleivel is. Ha csak az arcunkra fordítunk gondot és arcbőrünk fiatalos, kezeink akkor is elárulják a korunkat! Óvjuk őket ugyanúgy, ahogyan az arcunkat ápoljuk! Érdekesség: figyeld meg legközelebb kozmetikusod kezeit! Attól, hogy rendszeresen arckrémekkel dolgozik valószínűleg keze is láthatóan fiatalabb! Persze nem szükséges a legdrágább arckrémekkel ápolni kezeidet – de a rendszeres hidratálást és az időnként egy-egy paraffinos pakolás által nyújtott kényeztetést látványosan meghálálják majd!
Az ízületek védelme érdekében kerüljük a túlzott terhelést! Akár egy zongorista, akár egy sokat gépelő irodai alkalmazott, ápolónő vagy épp kertész vagy, fontos a helyes kéztartás. Figyelj arra, hogy ne terheld túl csuklódat, kezedet és ujjaidat! A gépírásnál a helyes csuklótartás ugyanolyan fontos, mintha zongorán játszanál! Fontos, hogy iktassunk be pihenőidőt, szüneteket, amelyek során a folyton ugyanarra a mozgásra használt izmok-ízületek megpihenhetnek. Hosszú, megterhelő munka után végezzünk ízületvédő gyakorlatokat. Rázzuk le ujjainkat majd apró mozdulatokkal, finoman átmozgatva minden ujjat, csuklót, ellazíthatjuk az izmokat és megelőzhetjük az ízületi vagy ideggyulladást.
Irodában dolgozók és zenészek rémálma az ínhüvelygyulladás. A kézfej, a csukló, de gyakran az egész alkar inai is képesek „sztrájkba lépni” és sorozatos túlterhelésre gyulladással, fájdalommal reagálni. Ilyenkor a regeneráció lassú, a kezelés (szteroidos gyulladáscsökkentők injekciós beadása) fájdalmas – a pihentetés pedig nem megúszható. Jobb tehát a megelőzésre koncentrálni! A gyakorlatok és a masszázs mellett étkezéssel is tehetsz az inak és az ízületek egészségéért. Az omega-3 zsírsavak rendszeres fogyasztása bizonyítottan csökkenti a gyulladást. Hal, lenmag, és dió rendszeres beiktatása az étrendbe megóvhatja az ízületeket a károsodástól. Sokan esküsznek a melegítő krémekre is, amelyek elősegítik a vérkeringést.
Az ízületek egészségének megóvásában mindezeken túl fontos szerepe van a Magyarország számos településén fellelhető természetes gyógyvizeknek, fürdőknek is.
A koncentrációhiány 6 oka, amire nem is gondolnál
2024. november 05.
A mai rohanó, gyorsan változó világban a koncentrációképesség csökkenése egyre több ember életében okoz komoly gondokat. Rengeteg inger és információ ér minket nap mint nap, így egyre nehezebb fókuszálni, ez pedig természetesen rontja a teljesítményünket. Bár a nehézkessé váló összpontosítás okai sokszor egyértelműnek tűnnek - így a komolyabb stressz vagy fáradtság esetében -, gyakran olyan tényezők is előidézhetik, melyekre talán nem is gondoltál: lássuk, mik ezek.
1. Rosszul megválasztott ételek
A megfelelő étrend kulcsfontosságú az általános egészség szempontjából, ebbe pedig beletartozik a koncentráció kérdése is. A túlzott cukorbevitel vagy a gyorsételek fogyasztása hirtelen energialöketet adhat, ez azonban nem hosszú távú megoldás, hiszen ahogy a vércukorszint leesik, azonnal fáradtnak és dekoncentráltnak érezheted magadat. A kiegyensúlyozatlan étrend vitamin- és ásványianyag-hiányhoz is vezethet, így ezek pótlása ilyenkor különösen fontos.
Ne feledkezz meg a C- és B-vitaminok beviteléről, hiszen ezeket a szervezet nem tudja magától előállítani. Ha olykor mégsem tudsz ellenállni a magas cukortartalmú ételeknek, az emelkedett vércukorszint helyreállítása érdekében ügyelj a mio inozitol pótlására is, hiszen ez a vitaminnak nem tekinthető vegyület természetes inzulinérzékenyítőként működik.
2. Dehidratáltság
Egy hosszú, rohanós napon sokszor észre sem veszed, hogy egész nap csak koffeint fogyasztottál. A vízhiány azonban komolyan befolyásolja az agy – sőt, az egész test – működését: már az enyhe kiszáradás is lassítja a gondolkodást és fáradékonnyá tesz, ami könnyen vezethet oda, hogy nem tudsz megfelelően összpontosítani. Figyeld a tested jelzéseit és igyál meg naponta legalább 2-3 liter vizet, így energikusan vetheted bele magad a következő feladatba.
A kimerültség mely szintjén állsz? Teszteld magad!
2024. október 30.
Az ősz beköszöntével és a tél közeledtével egyre többen érezzük úgy, hogy reggelente nehezünkre esik kikelni az ágyból, és hiába iszunk kávét, ásítozva megyünk be a munkahelyünkre, ahol napközben majd elalszunk a számítógépünk előtt, hogy aztán hazaérve a gyerekekkel és házimunkával töltött esti órák után a tévé előtti díványon nyomjon el bennünket az álom.
A fáradság természetes velejárója mindennapi életünknek, jelzi, hogy szervezetünk kimerült és hogy pihenésre, feltöltődésre van szüksége.
Mi a teendő azonban olyankor, ha a kimerültség minden pillanatunkat meghatározza, mert hosszú távon figyelmen kívül hagyjuk szervezetünk vészjelzéseit?
A alábbi tesztünk segítségével bárki gyorsan felmérheti, mennyire érzi magát kimerültnek.
Ha az alábbi kérdésekre legalább háromszor igen választ adott, akkor biztos lehet benne, hogy önnél is nagy a fáradság kialakulásának kockázata.
- Nagy felelősség vagy komoly teher hárul önre munkahelyén?
- Dohányzik vagy naponta fogyaszt alkoholt?
- Napi nyolc óránál többet dolgozik?
- Kevés gyümölcsöt és zöldséget eszik?
- Csak elvétve sportol?
- Rendszertelnül táplálkozik?
- Ingerlékenyebb, még akkor is, ha nem akar feldühödni?
- Hiába fogyaszt kávét, az már nem segít?
- Kevesebbet alszik napi hat óránál, vagy rendszertelenül alszik?
- Gyakran kap el fertőzéseket?
- Nehezebben tud koncentrálni, figyelme szórtabb, mint szeretné?
- Ugyanolyan táplálkozás mellett hízott - nehezebben tud lefogyni?
Rózsaszín köd időskorban
2024. október 23.
Vitathatatlan, hogy a kor előrehaladtával sok minden megváltozik az ember életében. A gondolkodásunk a világról, az önmagunkról alkotott képünk vagy akár biológiai értelemben a testünk is átalakul, még ha sokszor ennek nem is örülünk. Kérdés, hogy a szerelemnek hasonlóképpen át kell-e alakulnia. Egy idősebb ember valóban csak szeretni tud, és nem szerelemmel szeretni?
Eddig csak az 50-es, 60-as korosztály kereste az örök ifjúság titkát, ma már a huszonévesek is ránctalanító krémeket használnak. A fiatalok mintha megrettentek volna az idő múlásától. Egyesek a néhány szál ősz hajukat is befestetik, mások bőrfeszesítőkkel küzdenek a narancsbőr ellen. Bár ez a probléma elsősorban a nőket, vagyis inkább fogalmazzunk úgy, hogy a lányokat érinti, de bizony a fiúk is beszállnak a küzdelembe.
Az átlagéletkor emelkedése nagyszerű, de egyben komoly kihívást jelentő jelenség napjainkban. A fiatalságot idealizáló társadalomban az időskorral kapcsolatos tévhit, hogy az idős ember csak depressziós lehet, és minden oka megvan arra, hogy izoláltan élje le életének hátralévő részét. Mindez azt a kérdést is felveti, hogy mit jelent és hány évet, amikor azt mondjuk, hogy „életének hátralévő része”. Az ilyen és ehhez hasonló torz gondolkodás nem ad valós képet, sőt úgy gondoljuk, hogy a társadalom nyomása, valamint a hibás ok-okozati következtetés befolyásolni képes az idős ember hangulatát, saját magához való viszonyát.
Az időskor a 65 év és az azon túli időszak. Egy adott civilizáció értéke lemérhető azon, hogy milyen értelmet kölcsönöz a teljes életciklusnak. Ugyanis ez az értelem áthatja az új generációk életét és esélyeit arra, hogy képesek lesznek-e szembenézni a végső kérdésekkel.
Az öregedés diagnózisa csődöt mond, ha csupán a naptári életkorra támaszkodik. Az életkori szakaszok eltolódása miatt szükség van az öregségről és az öregedésről alkotott nézetek felülvizsgálatára. Nemcsak az orvostudomány, de a pszichológia és a gerontológia is egyetért abban, hogy tudományos szempontból tarthatatlan, ha az ember életkorát csupán az évei száma alapján akarjuk meghatározni.
A zen meditáció
2024. október 22.
A zen (kínaiul csan, szanszkritül dhjána) szó elmélyülést, meditációt jelent. A szó az évszázadokon keresztül meghonosodott használat alapján egy bizonyos módszer segítségével való elmélyülést jelenti: a légzés figyelésén keresztől való elmélyülést.
Mivel egy, évszázadok alatt egészen Buddháig Buddha koráig visszanyúló, sőt az azt megelőző időkben kicsiszolt, valláshoz nem kötődő gyakorlatról van szó, szabadon végezhetjük, felekezeti, vagy hitbéli hovatartozástól függetlenül. Tehát a zen valójában egy tárgyas meditáció, melynek tárgya a légzés. Ez maga a gyakorlat: a légzés figyelése, s ebben is a nagyobb hangsúly a kilégzés figyelemmel kísérésére esik.
A zen nem vallás, a hagyományos értelemben, hanem egy gyakorlat, Buddha tanításán és és az azt követő nemzedékek tapasztalatán kicsiszolódott gyakorlat. A zen meditáció, egy bizonyos testtartás felvéve a légzés figyeléséből, a légzés folyamatának figyeléséből áll. A légzést természetesen mindenféle testtartásban lehet figyelni, de a zenben ez inkább ülést jelent. Ennek neve zazen.
A testtartás
Az ülésnek több formája lehet, de mindegyikben az a legfontosabb, hogy a csípőnk egy kissé, mintegy 15 fokban előredőljön, éppúgy mikor állunk, mert ha megfigyeljük, állás közben a csípő kissé előredől. Általában a széken ülve a csípőnk berogy, ami itt, a gyakorlat szempontjából helytelen, mert a csípő előredőlése biztosítja a szabad energia áramlást, s segíti azt is, hogy az idegrendszer nyugodtabb allapotba kerüljön, valamint a hátunkat sem kell megfeszítenünk, hogy egyenes legyen - a csípő dőlése ezt a feladatot is elátja.
Az ülés
A csípőnek ezt a dőlését úgy érhetjük el, ha - amennyiben a földön ülünk, a fenekünk alá teszünk egy 5-15 cm magas nem túl puha párnát. A lábunkat négyféleképpen tehetjük, nehézségi sorrendben:
a,1
Üljünk a párna szélére, s lábainkat helyezzük lótusz ülésbe, azaz egyiket a másik combra, és viszont. Ez a legkényelmetlenebb, számunkra legszokatlanabb,de a leghatékonyabb is, s egyben ez a legszabályosabb ülésmód is.
A hasat kicsit toljuk előre, hogy enyhén kidülledjen. Ebben az ülésben is a test három ponton nyugszik: a farcsontokon és a két térden.
a,2
Üljünk a párna szélére törökülésben, majd az egyik lábunkat helyezzük a másik láb vádlijára, vagy combjára. (Un. féllótusz ülés) A hasat kicsit toljuk előre, hogy enyhén kidülledjen. Ebben az ülésben is igaz az, hogy a test három ponton nyugszik: a farcsontokon és a két térden.
a,3
Üljünk a párna szélére. Az egyik sarkunkat magunk alá húzzuk, körülbelül a gát elé, (ez azért lehetséges, mert a párna szélén, és magasabban ülünk, mint a sarkunk ), a másik sarkunkat tegyük a gát elé helyezett sarkunk elé, s a csípőt, ahogy már mondtuk toljuk előre, hogy a has egy kissé kidülledjen. (ennek a légzésnél lesz szerepe) Ebben az ülésben a test három ponton nyugszik: a farcsontokon és a két térden.
a,4
Ha túlnehéz lenne bármelyik tartás, akkor üljünk egy magasabb párnára lovaglóülésben úgy, hogy a csípőt itt is döntsük kissé előre! (Ha nem elég magas a párna ez nem fog menni) Európaiaknak általában ez az ülés a legkényelmesebb. Előfordulhat, hogy kissé merev a lábunk s túl kényelmetlen, olyannyira, hogy már a meditáció rovására megy, akkor ülhetünk széken is.
a,5
Ha széken ülünk - csússzunk egészen előre a szék szélére, egészen addig, amíg a csípönket előre tudjuk dönteni úgy, hogy a hasunk egy kissé kidülled. Ebben az esetben lábunkat kis terpeszbe nyissuk szét, a talpunk feküdjön a talajra. A test itt is három ponton nyugszik: farcsontok, és a két talp.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...23...230