Információk, érdekességek

A felhőtlen táborozás titka

2015. augusztus 11.

Még előttünk áll az augusztus és ezzel együtt a táborozás lehetősége. Vannak gyerekek, akik ezt fenyegetőnek tartják. De miért? 

Abból érdemes kiindulni, hogy a gyerek számára minden új helyzet, legyen az iskolakezdés vagy egy ismeretlen, váratlan szituáció fokozott feszültséggel jár. Ez így van rendjén, hiszen mi felnőttek is hasonlóképpen érzünk, amikor munkahelyet váltunk vagy egy ismeretlen emberrel megismerkedünk. A probléma akkor kezdődik, ha a gyermek nem tudja oldani a belső rossz érzéseit és mindez kihat a mindennapokra. Egy idő után a fokozott tehetetlenség érzése és a bizonytalanság hatására a gyerekben szorongás fog kialakulni. Ha szorong a gyerek, akkor ott már lépni kell, a szülő feladata, hogy felismerje és kezelje. Pszichológiai értelemben a táborozás önmagában nem félelmetes, de mégis minden gyerek így éli meg. Nem véletlenül mondom, hogy minden gyermek, még az is meg tud torpanni, aki látszólag bátor, nagyszájú, öntudatos.

Amikor a gyermek “kilép” otthonról, eltávolodik az anyától napokra, fel tud erősíteni minden gyermekben szorongató fantáziákat. Lássuk, hogy egy táborozás nem pár nap, általában egy hetes távollétet jelentenek. A jelenség nem más, mint szeparáció, azaz eltávolodás. Szélsőséges értelemben elhagyás érzete jelenhet meg. A gyermek biztonságérzetén múlik, hogy a fent említett szeparáció milyen mértékű félelmet vagy szorongást fog kiváltani. Ez annyit jelent, hogy az anya-gyerek kapcsolat minősége dönti el, hogy a táborban a gyermek milyen érzelmi reakciót fog mutatni.


A vizek rejtik a legtöbb veszélyforrást a táborozás alatt

2015. augusztus 08.

A szünidőző gyerekeket a hazai táborok óriási kínálattal várják, a szülők választhatnak többek között sportos, művészeti, nyelvi, életmód fókuszú táborok között, vannak ottalvósak és napközisek is. A szülő legnagyobb aggodalma ilyenkor, hogy rendesen eszik-e majd a gyerek, megfelelően vigyáznak-e rá? Nem is beszélve a biztonságról, nagyon fontos ugyanis, hogy ne fázzon meg, ne égjen le a napon, ne érje semmilyen sérülés, baleset. Kedves anyukák és apukák! Íme, néhány hasznos tanács!

A www.taborfigyelo.hu adatai szerint az iskolai szünidőben, főként nyáron, ugrásszerűen megemelkedik a gyermekkori balesetek száma. Természetesen ez szülői, nevelői felügyelet mellett is előfordul, de többnyire a baráti társaságban való játszadozás a balesetek fő forrása. Legyünk sokat a szabadban, játszótereken, erdőkben, vizek mellett, de gondoljuk végig, hogy hol, milyen veszélyek leselkedhetnek gyermekeinkre, s még időben hívjuk fel ezekre a figyelmüket. A megyéket és a városokat tekintve a legkedveltebb úti cél Budapest, Balaton, illetve Pest és Bács-Kiskun megye. Az alsó korhatár általában 6 év.


Így vigyázzunk a méhünk egészségére

2015. július 27.

méhünk egészségéreA meddőség egyre több fiatal nőt érint, melynek hátterében több ok is állhat. Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa a „hideg méh” néven ismert elváltozásra hívja fel a figyelmet. 
A pszichés eredetű, vagy orvosi nevén funkcionális meddőséggel kapcsolatban általában kétféle vélemény olvasható a szakirodalomban: sokan az áltudomány témakörébe sorolják, így az egész problémakörrel nem is kívánnak foglalkozni.

Mások mindent egyetlen tényezőre, a „hideg méh” típusú elváltozásokra vezetnek vissza.

Az igazság, valahol a két véglet között van. Valóban van ilyen betegség és a hidegnek fontos immunológiai és hormonális hatásai vannak. A kiváltó okok között azonban nem csupán a hideg, fizikai hideg állhat, hanem az stressz következtében kialakuló keringési zavar is.

Hideg környezetben csökken a szervezet védekező képessége

A hideg hatását a szervezetbe jutó kórokozók bekebelezésére, ún. phagocytosisára korábban már kísérletben vizsgáltam – mondja Balázs professzor. A kísérlet egyszerű volt. Saját véremből származó, bekebelező, azaz phagocytáló sejteket preparáltunk és a kémcsőben hozzáadtunk élesztő gombákat tartalmazó tápoldatot. 60 perc múlva megszámoltuk, hogy egy sejt hány gombát tudott bekebelezni. Kiderült, hogy a 360 C-on tartott kémcsőben egy sejt átlagosan 6 gombát tudott „elnyelni, addig 250 C-on csak 1-2-t. A kísérlet igazolta, hogy a természetes védekező képesség első vonalát képező bekebelező sejtek működése hőmérséklet-függő.


Honnan tudjuk, hogy babánk fázik, vagy melege van?

2015. július 18.

babánkAz öltöztetés sokszor nem is olyan egyszerű, különösen a piciknél, akik még nem tudják elmondani, mit éreznek. 

A legtöbb jól felöltöztetett babának is hűvös a keze, ez nem lehet a fázás oka. A hideg kéz és láb általában alkati, öröklött sajátosság. A nagyon meleg kéz gyakran a túlmelegedést vagy a lázat jelenti.

Eligazít a nyak hőmérséklete

Ha az öltözék alá benyúlva hűvös tarkót, vagy nyakat tapintunk, akkor fázik a baba, ha nyirkos és meleg a bőre, akkor túl van öltöztetve.

Látható és elég megbízható jel a baba arcszíne

  • Ha fázik, arca sápadt, hideg és viselkedése nyugtalan. Fürdetéshez készülődve a márványos bőr, a sápadt vagy lila körmök és ajkak jelzik, hogy hűvös a helyiség, a baba fázik.
  • Ha melege van, eleinte nyugtalan, piheg, majd kedvetlenné válik, elpilled, arca forró és piros, nyári melegben nedves is (izzadt). Amíg eleget kap inni, és tud izzadni, továbbá laza és szellős a ruházata, vagyis az izzadság el tud párologni, és bőrét hűti a ruha lengése, addig a nagy meleget is viszonylag jól elviseli.

A szülők jobban aggódnak a megfázástól, mint a túlmelegedéstől. Gyakran találkozunk felhevült, izzadó babákkal, aminek oka nem a környezet melege, hanem a műanyag bugyi és a sok szűk ruha.


Nyaralás a babával

2015. július 15.

Nyaralás a babával„Mikor és hova menjünk először nyaralni a babával? Milyen körülményekre van szüksége?” Biztosan sok családban felmerültek már ezek a kérdések. Az, hogy végül hova és milyen életkorban viszik el a picit, sokban függ a szülők otthoni körülményeitől és nem utolsósorban attól, hogy az anyuka mennyire „bevállalós”.

Ha valaki kertes házban lakik, nem feltétlenül kell elmenni hazulról, hiszen a friss levegőt a saját udvarban is lehet a csecsemő számára biztosítani. Ha a nyaraláson ugyanolyan körülményeket tudunk biztosítani a gyermek számára, mint amilyeneket otthon is megszoktunk, nincs akadálya annak sem, hogy már egészen fiatal csecsemőt elvigyünk pl. a Balatonhoz. Más a helyzet, ha messzebbre, esetleg valamelyik távolabbi tengerpartra szeretnénk utazni. Nem minden csecsemő viseli jól a repülőutat, különösen a fel- és leszállást. Ilyenkor érdemes itatni vagy szoptatni, mert ezzel elkerülhetjük a légnyomáskülönbség miatti fülfájást.

Bárhová megyünk is, mindig legyen nálunk megfelelő mennyiségű folyadék. Különösen igaz ez a két év alatti babákra, mivel az ő verejtékmirigyeik még nem működnek megfelelően. Így aztán az is előfordul, hogy nagy melegben nem izzadnak, de bőrük erősen kivörösödik, testük felhevül. Ilyenkor a megfelelő folyadékbevitel mellett a jól szellőző, laza ruházatnak is nagy jelentősége van.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...198199200...280