Információk, érdekességek

Ezért veszélyes a várandósság alatti vérszegénység

2015. május 12.

várandósság alatti vérszegénységA vashiányos vérszegénység gyakori probléma a nők körében, mely sokszor a várandósság során alakul ki. Az állapot azonban akár veszélyes is lehet a magzatra nézve, így fontos a folyamatos monitorozás és kezelés. Hogy pontosan milyen problémákat okozhat a vashiányos vérszegénység, és hogy miként lehet kezelni, arról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.

Vörösvérsejtek feladata

A vöröscsontvelőben képződő vörösvérsejtek legfontosabb feladata az oxigén szállítása, melyet a vastartalmú hemoglobinhoz kötve szállítanak a sejtekbe, szövetekbe. Vashiányos vérszegénység esetén az oxigén szükségletet, a vér a vörösvérsejtjeinkben lévő oxigént szállító molekulák mennyiségi, vagy minőségi eltérései miatt nem tudja kielégíteni.

Vérszegénységet eredményezhet:

  • vitamin – és ásványi anyaghiány (vas, folsav, B12), felszívódási zavar (bélrendszer betegsége miatt)
  • vérvesztés (baleset, erős menstruáció, szülés, műtét, bélrendszerben történő vérzés)
  • fokozott szükséglet (terhesség, növekedés, versenysport, gyakori véradás)

Bármi is legyen a probléma kiváltó oka, a kezeletlen vérszegénység kellemetlen és súlyos gondokat eredményezhet, ugyanis fejfájással, szédüléssel, hajhullással, fáradékonysággal is járhat, de akár szívpanaszokat is okozhat, és terhességben a baba fejlődését is lelassíthatja.


Bogár a fülben

2015. május 08.

Bogár a fülbenGyermekkoromban többször hallottam, hogy létezik egy fülbemászónak nevezett bogár, amely, ha szerét ejti, belebújik a hallójáratba, és szörnyű riadalmat okoz. Komolyan vettem a mendemondát és valóban féltem ettől a „villásfarkú” bogártól.

A „bolha a fülben” is inkább csak jelképesen létezik. Ilyen értelemben viszont többször szembesültem vele. Gyermek fül-orr-gégészként eltöltött több évtizedes gyakorlatom alatt soha nem találkoztam fülbemászó bogárral – a fülben. Erősödő zümmögés viszont többször előfordult a gyakorlatomban, amikor a vízparti nyaralás során éjszaka egy-egy szúnyog repült a gyermek vagy a felnőtt fülébe.

A hallójáratban szorult helyzetbe került rovar izgatott röpködése a dobhártyához csapódva szinte elviselhetetlen kellemetlenséget okoz. Rendkívül felerősödik a zümmögése a fülben, az ember pedig könnyen pánikba esik ettől. Ilyenkor természetesen mindenki rohan a hozzáértő szakemberhez. Az éjszakai órákban (különösen fürdőhelyen) fülész szakorvoshoz jutni nem mindig egyszerű, de a szúnyog ártalmatlanná tételéhez nem is igazán szükséges. A szakorvos sem tesz ilyenkor mást, mint vízzel kifecskendezi a hallójáratból az oda bejutott hívatlan vendéget, ezért a vízzel együtt a szúnyog is kiürül.


Játsszunk orrfújósat!

2015. május 07.

orrfújósA szülőknek azt javaslom, hogy tartsanak lépést a változásokkal, sőt ha lehet, kerüljenek lépéselőnybe. Tanulják meg, és tanítsák meg gyermekeiket mindazokra, ami a megelőzés lehetőségeit jelenti.

Minap gyakorlott gyermekgyógyász kollégáimmal beszélgettünk arról, hogy néhány évtized alatt mennyit változott a légúti hurutos betegségek lefolyása.

  • A banális, néhány napig tartó egyszerű nátha alig fordul elő.
  • A megfázásnak tulajdonított vírusos eredetű náthák sokszor bakteriálisan felülfertőződnek, és komplikációk alakulnak ki.
  • A hurutos betegségek mindennapos gondot jelentenek a kisgyermekes családokban.
  • A közösségbe kerülés időszakától jogosan fél mindenki, hiszen az a gyakori, hogy elkezdődik a szűnni nem akaró nátha és köhögés időszaka.

Bűvészkedéssel a kicsik és a nagyok képességfejlesztéséért

2015. április 29.

BűvészkedésGyerekeknél nagy hangsúlyt kell fektetni arra, hogy megfelelő játékot adjunk nekik. Nincs is annál ideálisabb játék, amikor a gyermek játszva tanul és fejlődik. Sokan nem is gondolnák, hogy a bűvészet is lehet ilyen készségfejlesztő játék, mivel egy trükk elsajátításához szükség van kitartásra, szorgalomra, koncentrációra és megfelelő mozgáskoordinációra.

Minden gyermek csillogó szemmel nézi a csodákat bemutató bűvészeket, és egy előadás után, otthon próbálkoznak utánozni a látott trükköket. A gyermekek 4-5 éves korukig, ténylegesen elhiszik azt, hogy varázslatot láttak, idősebb korunkban ismerik fel, hogy trükkről van szó.  Annak érdekében, hogy megtartsuk lelkesedésüket, és ne szomorodjanak el a sikertelen mutatványok miatt, keressünk számukra egyszerű trükköket. A közös gyakorlással nem csupán élményt szerzünk gyermekeinknek, hanem hozzájárulhatunk fejlődésükhöz is.

Milyen készségeket fejleszt a bűvészet?

  • A bűvészmutatványok elsajátítása közben fejlődik a gyermek koncentrációs és koordinációs képessége, kreativitása, önfegyelme és finommotorikus mozgása.
  • Új környezetbe való beilleszkedésnél, kapcsolatépítésnél is hasznos lehet egy jól begyakorolt varázstrükk, ami felkelti a többiek figyelmét, és elindítja a beszélgetést.
  • A trükkök előadásához hozzátartozik a beszéd, ezért fejleszti a kommunikációs képességet, szókincset és növeli a gyermek önbizalmát is.

Folsavval az egészséges babákért

2015. április 28.

A fogamzást megelőző időszakban és a terhesség alatt szedett folsav és vitaminbevitel számos súlyos fejlődési zavar kivédésében tölt be kulcsszerepet. 

A folsav

Vízben oldódó vitamin, amelyet számos növény, illetve állati eredetű táplálék tartalmaz, változó mennyiségben. A legismertebbek ezek közül a spenót, spárga, bab, lencse, borsó, narancs, paradicsom, különböző zöld leveles zöldségek, mogyoró

A folsav rendszeres szedése mindenki számára javasolt, de a családtervezés időszakában kiemelt szerepe van. A fogamzás körüli időszakban fogyasztott folsav és multivitaminjelentősen csökkenti a velőcső-záródási rendellenességek kialakulásának kockázatát, a vesefejlődési, a szív- és nagyér-rendellenességek, valamint a végtaghiány előfordulását. Emellett jótékony hatását a kismamák is azonnal érezhetik, a terhesség korai szakaszában mérsékli a hányingert, émelygést, hányást.

Az apa folsavhiánya is magzatkárosító lehet!

Az agyat és gerincet érintő veleszületett rendellenességeket összefoglalóan velőcső-záródási rendellenességnek nevezzük. Az egyik leggyakoribb ilyen rendellenesség a nyitott gerinc, ami a vezető oka a gyermekek körében előforduló bénulásoknak. A megelőzés szempontjából az a legideálisabb, ha a tervezett fogamzás előtt minimum egy-három hónappal megkezdődik a napi 400 mg folsav bevitele. Ennek köszönhetően az idegcső-záródási rendellenességek kialakulásának esélye a felére csökkenthető.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...204205206...280