Információk, érdekességek
Az édesapa kora befolyásoló tényező
2022. november 03.
A fogantatás szempontjából, sőt, a késői gyerekvállalás szemszögéből is jellemzően az édesanyára koncentrálunk. Az ő kora és felkészültsége határozza meg ugyanis azt, hogy a magzatának mekkora esélye van a genetikai rendellenességekre. Nos, ez csak részben igaz, ugyanis az apa életkora szintén befolyásoló tényező! A témában Ratkó Tünde szülésznő van a segítségünkre.
Családalapítás
Tény, hogy felgyorsult világunkban a családalapítás is egyre későbbre tolódik. Ma már nem, hogy nem ritka, hanem inkább az a jellemző, hogy a nők a húszas éveik végén, vagy a harmincas éveik elején vállalnak gyermeket, de ma már az sem olyan ritka, hogy ennél is lényegesen később jön az első baba. Ennek okai sok szempontból érthetőek, ám azzal tisztában kell lenni, hogy a szervezetnek – főleg a 30-as vagy idősebb édesanyák esetében – már szüksége van a támogatásra is, hiszen a várandósság hatalmas kihívást jelent a testnek.
Az édesapák korával kevesebbet szoktunk foglalkozni. Pedig kellene, ugyanis náluk is megfigyelhető a tendencia. Az átlag házaspár esetében a férfi néhány évvel jellemzően idősebb a feleségnél. Vagyis egy „későn” vállalt baba a férfi életében is „későn” jön, ráadásul néhány évvel később, mint a hölgyeknél. Vagyis nem ritka, hogy az első babánál az édesapa akár a 40-es éveit tapossa, de az is előfordul, hogy még idősebb. Ez azonban nem jelenthet gondot, hiszen a férfiak termékenysége az évekkel nem romlik úgy, mint a hölgyeké.
A termékenységük valóban nem a kor…
Az emberek kora meghatározó lehet a szaporodás szempontjából. Ma már azt is tudjuk, hogy ez nem csak a hölgyek esetében igaz, habár jellemzően csak rájuk koncentrálunk. Ennek oka, hogy a férfiaknál a kor előrehaladtával sem csökken jelentősen, vagy akár egyáltalán a spermaszám. És a sperma mennyisége egy alapvető érték ahhoz, hogy családot alapíthassunk.
Csakhogy a sperma minősége legalább annyira fontos, mint a mennyisége. A kor előrehaladtával azonban a spermatogenezis folyamán az örökítőanyag sokkal nagyobb számú spermiumban sérül, mint előtte. Ez sajnos azt eredményezi, hogy az idősebb édesapák esetében megnő a genetikai rendellenességek valószínűsége, de a mentális gondokra – mint a skizofrénia, az autizmus, vagy a bipoláris rendellenességek – is nagyobb az esélye a születendő gyereknek.
Mi az oka a ritkább menstruációnak?
2022. november 03.
Amennyiben 35 napnál ritkább a menzesz, menstruációs problémáról beszélünk, és akár endokrin betegség is állhat a hátterében! Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyásza mondja el a legfontosabbakat.
A két egymást követő menstruációs vérzés első napjai közötti 28 nap a ciklus hossza, ebbe beleszámítjuk a menstruációs vérzés 4-5 napját is. Nem kell aggódni, ha valakinél ez eltolódik akár 4-5 nappal, pozitív vagy negatív irányban egyaránt. A menstruációs ciklust több minden befolyásolhatja, így lelki, fizikai megterhelés, az immunrendszer átmeneti gyengülése vagy valamilyen nőgyógyászati fertőzés.
Hormonális probléma?
A menstruációt követően a tüszőérést serkentő hormon, az FSH szintje (amely az ovulációs szakaszban 4,5-25 IU/L) lassan emelkedik, segítve az új tüsző érését. A ciklus közepe táján az ösztrogének szintje is emelkedik, ezt követi a luteinizáló hormon (LH) mennyiségének ugrásszerű növekedése, az érett petesejt kilökődésével.
A 35 napnál ritkább havi vérzés esetén nem árt a fokozott figyelem, ugyanis ennek hátterében legtöbbször a hormonális rendszer nem kielégítő működése állhat. Endokrin problémánál fontos mielőbb szakorvoshoz fordulni, aki ultrahang- és laborvizsgálat útján eldönti, mi is áll a ritka vérzés hátterében. Az FSH-szint mellett az alábbi paramétereket is fontos ellenőrizni:
– LH
– ösztradiol
– progeszteron
– tesztoszteron
– vércukor, inzulin értékek (0, 60 és 120 perces)
– TSH, T3, T4
– prolaktin
A 4 leggyakoribb rosszindulatú nőgyógyászati daganat
2022. november 01.
A rosszindulatú nőgyógyászati daganatos kórképekről egyre több adat áll rendelkezésre, ezért fontos, hogy minden nő tisztában legyen a leggyakoribb ráktípusokkal, rizikófaktorukkal, szűrésükkel. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokban jártas orvosa ezekre hívja fel a figyelmet.
A rosszindulatú daganatok évről évre rengeteg életet követelnek, ezért igen nagy hangsúly van a prevención, szűréseken, hogy a lehető legkorábban fel lehessen ismerni a kóros elváltozásokat és a kezelést mihamarabb el lehessen kezdeni. A 4 leggyakoribb nőgyógyászati rák a méhnyak/méh/petefészek/mellrák.
Méhnyakrák
Az egyetlen olyan nőgyógyászati ráktípus, melynél kimutatható már a rákmegelőző állapot is (CIN1, CIN2, CIN3). Erre a vizsgálatra speciális szűrés (Pap-teszt) áll rendelkezésre, melynek során a kenetvétel eredményét a P-skálán értékelik (P0, P1, P2, P3, P4, P5). Önmagában azonban ma már ez kevés, ezt kiegészíti a Bethesda klasszifikáció (negatív, ASCUS bizonytalan, LSIL, HSIL-CIN1, -CIN2, -CIN3/CIS). A vizsgálat igen fontos, évenként ajánlott elvégezni, mivel a méhnyakrák kialakulásáig akár egy évtized is eltelhet, és az idejében felimert elváltozás így életmentő lehet. Létrejöttében a Humán Papillóma vírus oki szerepe bizonyított, lehetőség van a HPV fertőzöttség kimutatására is. Kóros cytologiai/ kolposzkópos eredmény esetén a méhnyak kúp alakú kimetszése javasolt lehet (loop konizáció).
Ez a szövettani eredmény meghatározásán túl – amennyiben sikerül az abnormális részt teljesen eltávolítani – nem csak diagnosztikus, hanem terápiás jellegű is egyben. Előrehaladott esetben a méh teljes vagy radikális eltávolítására, kemoterápiára és sugárkezelésre van szükség.
Érdemes tudni, hogy HPV oltással a méhnyakrák kialakulásának esélye jelentősen csökkenthető, rendszeres szűréssel együtt pedig megelőzhető lenne.
Tünetek: köztes vérzés, fájdalmas szexuális együttlét, kóros hüvelyi folyás, alhasi fájdalom. Lehet azonban tünetszegény is.
Rizikófaktor: koràn kezdett aktív szexuális élet, gyakori partnercsere, hormonális fogamzásgátlók.
Méhtestrák
A méhtestrák jellemzően később jelenik meg, általában az 50 évnél idősebbeket sújtja. Hátterében ösztrogéndominancia, ösztrogén tartalmú készítmények használata, a mozgásszegény életmód, elhízás, késői menopauza állhat. Amennyiben idejében fény derül a daganatra (legtöbbször nem várt vérzés jelentkezik) úgy a szövettani igazolást (Fractionalt Abrasio) követően műtéttel eredményesen gyógyítható – ám ehhez rendszeres ellenőrzésre van szükség, menopauza után is.
Maga a rák a méh belhártyájából, az endometriumból indul ki, és áttéteket képezhet. Amennyiben korai stádiumban ismerjük fel, úgy a méh/petefészkek/petevezetők teljes eltávolításával elérhető a gyógyulás. Sokszor azonban a nyirokcsomók eltávolítása mellett sugár és kemoterápiára is indokolt.
Tünetek: köztes vérzés, klimax után ismét megjelenő vérzés ( ez mindig vizsgálatot igényel!)
Rizikófaktor: ösztrogéndominancia, ösztrogénpótlás (pl. Klimax hormonterápia), menopauza, elhízás, genetika
Árthatnak az ultrahang hullámok a baba szemének?
2022. október 31.
Nagyon sok kismama tart az ultrahang vizsgálattól. Ennek oka, hogy nagyon sok helyről lehet rémhíreket hallani a káros hatásairól. Pedig ezeknek nincsen alapjuk, ahogyan azt Ratkó Tünde szülésznő kifejti a ratkotunde.hu-nak.
Nem tesz jót a szemének
Elképesztő mennyiségű információt találhatunk a neten azzal kapcsolatban, hogy az ultrahang miért nem jó a picúrnak. A pocakban azonban másképpen nem igazáén lehet megállapítani sem a baba helyzetét, sem pedig egészségi állapotát.
A probléma gyökere valószínűleg abból ered, hogy az emberek sokszor félinformációkra támaszkodnak. Az egyik az, hogy a kismamáknak bizony nem tesz jót a képalkotó vizsgálat. Ez így önmagában nem igaz, csak akkor, ha történetesen röntgenről van szó. Ezt az eljárást azonban nem is használják várandósoknál. Sőt, minden embernél kötelezően takarják az érzékeny részeket ólommal, hogy a lehető legkisebb károsodással lehessen számolni, mely egyébként is gyorsan helyre jön.
Tévhit az is, hogy az ultrahang által közölt hanghullámok nem tesznek jót a pici szemének. Az elképzelés szerint a pöttömnek fájdalmat okoz, amikor a hullámok a szemét elérik, hiszen az abban lévő folyadék erősen továbbítja azokat. Ez az elképzelés azonban több sebből vérzik. Egyrészt folyadékban úszik a pici, és nem csak a szemében van víz, hanem a teste 70%-a is az. Másrészt magát a szemet is alávetik adott esetben ultrahangos képalkotó vizsgálatnak, így ez a része biztosan nem lehet problémás.
Az ultrahangot az orvostudomány több, mint 30 éve alkalmazza sikerrel, többek között avárandós kismamák esetében is. Ez pedig azt jelenti, hogy ha valamilyen mellékhatással kellene számolni, akkor az már kiderült volna.
Ne füleljünk állandóan
Az otthoni magzati szívhang figyelő kütyük használatát azért nem árt korlátozni. Ennek oka azonban nem az, hogy veszélyesek, hiszen ebben az esetben nem lehetne őket kereskedelmi forgalomban, engedéllyel beszerezni.
Az ok ennél egyszerűbb: a nyugalom. A pici érzi a feszültséget, az izgalmat, amikor a géppel a szívverését keresgéljük, és ez egy idő után terhes lehet számára. Az anya saját megnyugtatására bele – bele hallgathat a pocakba a gép segítségével, ha szükséges, de ezt nem kell túlzásba vinni, a dolog úgyis szépen alakulnak maguktól. Ha gond van, vagy rossz érzésünk van, inkább keressük fel a kezelőorvost, aki szakértelemmel tudja kezelni a kérdéseinket, és ha gond van, azt is képes lesz gyorsan orvosolni.
5+1 érdekesség az anyatejről
2022. október 30.
A szoptatás egyszerű, kényelmes és biztonságos, az anyatejben a kicsi fejlődéséhez szükséges összes tápanyag megtalálható. Az Anyatejes Táplálás Világnapján dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gyermek gasztroenterológusának segítségével hívjuk fel a figyelmet a szoptatás fontosságára.
Nincs gyenge, vagy túl erős anyatej
Az anyatej összetétele és mennyisége alkalmazkodik a baba igényeihez. Nincs „gyenge”, „híg” vagy „túl erős” anyatej. A szoptatás elején hígabb, tejcukorban gazdagabb, második felében zsírdúsabb tejhez jut a csecsemő, így fél éves koráig más folyadékra, vagy táplálék kiegészítésre nincs szüksége. Az anyatej összetétele a gyermek igényeihez alkalmazkodva folyamatosan változik, a gyermek fél éves kora körül, a mászás, a „mindent megkóstolás” időszakában megnő az immunfehérjék koncentrációja, és egészen a szoptatás végéig igen magas marad.
Igény szerint
A baba igénye szerinti szoptatással biztosítható a kicsi folyadék- és táplálékigényének fedezése. Az anyatej termelését a gyermek étvágya szabályozza. Igény szerinti szoptatás mellett működik a kereslet-kínálat elve, vagyis ha kevés az anyatej mennyisége, még több szoptatással tudjuk serkenteni a termelődését, míg egy idő után pontosan annyi anyatej termelődik, amennyire a babánknak szüksége van.
Tökéletes összetétel
Az anyatejben a baba számára szükséges összes tápanyag megtalálható. Ha úgy érezzük a kicsi szomjas, éhes, szoptassuk gyakrabban. Ne vegyük el az értékes anyatej helyét más folyadékokkal! Mivel az anyatej könnyen emészthető a kicsi számára, a kizárólag anyatejjel táplált babák hamarabb megéhezhetnek, mint a tápszerrel táplált kicsik. Kivétel ez alól a nyári időszak, vagy betegség. Nagy melegben, vagy láz esetén ugyanis szükség lehet kiegészítő folyadékpótlásra is.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...293031...289