Információk, érdekességek

Cukorbetegség ABC – (1.rész)

2016. november 28.

1991 óta minden év november 14-én tarják a Diabetes Világnapot, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a világszerte egyre gyakoribb cukorbetegségre, melynek káros egyéni, társadalmi és gazdasági következményei vannak. Jelenleg kb. 415 millió ember érintett, és számuk évente nagyjából 7 millióval nő. A világon összességében jóval több ember halálát okozza a diabetes, mint az AIDS, a malária és a TBC együttvéve.

Cukorbeteg-tények:

  • Magyarországon 100 emberből 7 diabeteses, és több mint 90%-uk felnőttkori 2-es típusú cukorbetegséggel küzd.
  • Megfelelő életmód kialakításával a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők közel 70%-a megelőzhetné vagy késleltethetné a betegség kialakulását.
  • A hatékony kezelés része a dietetikus által összeállított, személyre szabott étrend, rendszeres testmozgással és vércukor önellenőrzéssel kiegészítve.

Diabetes előfordulása

Magyarországon nagyjából 700 ezer diagnosztizált cukorbeteg él, akiknek több mint 90%-a 2-es típusú cukorbetegséggel küzd. Ez a szám azonban sajnos csak a jéghegy csúcsa, ugyanis a hazánkban 2010-2011-ben háziorvosok bevonásával végzett országos szűrés során a vizsgáltak között 15%-ban találtak korábban nem ismert csökkent glükóz-toleranciát. Ráadásul a 2-es típusú diabetes előfordulása az életkorral együtt növekszik, és az idősek körében akár már a 15-20%-os arányt is elérheti. Megállapítható tehát, hogy gyakorlatilag minden ismert cukorbetegre jut egy még diagnosztizálatlan diabetesben, vagy azt megelőző állapotokban szenvedő beteg. Ezen felül további aggasztó jelenség, hogy a 2-es típusú cukorbetegség megjelenése egyre fiatalabb életkorra tolódik, melynek hátterében nagy valószínűséggel elsősorban az elhízás áll.


Mi okozhat köhögést?

2016. november 27.

A téli időszakban gyakori légúti megbetegedések jellegzetes tünete a köhögés. A panaszok hosszabb időn át is jelentkezhetnek, de mi állhat az elhúzódó köhögés hátterében?

Asztma

Kezdődő megbetegedésnél sok esetben hiányoznak a tipikus tünetek. A nehézlégzés, mellkasi szorító érzés, a kilégzés nehezítettsége nem feltétlenül jelentkeznek azonnal. Az asztma kialakulásának előre jelzője lehet az elhúzódó köhögés. Mielőtt orvoshoz fordulunk, jegyezzük fel, hogy a tünetek mely napszakban, esetleg fizikai terhelés hatására jelentkeznek-e. Gondoljuk át, milyen környezetben, évszakban erősödnek a panaszok, ezek az információk fontosak lehetnek a további vizsgálatok szempontjából.

Reflux

Nem a légutak betegsége, de nagyon sokszor okoz köhögést – gyomorpanasz nélkül is a refluxbetegség. Ha a gyomorszáj nem zár teljesen, akár csak időszakosan, a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, súlyosabb esetben a gégébe, és onnan lelélegezve a légcsőbe is. A savas inger már a nyelőcsőbe jutva is reflexesen köhögéshez vezet, de ha a légutakig is eljut, akkor mindenképpen.


A gerincferdülés következménye is lehet a csípőízületi porckopás?

2016. november 26.

Felnőttkorban sokan vagyunk kénytelenek szembenézni a csípőízületi porckopással, amely gyakran a gyermekkorban kialakuló gerincferdülésre vezethető vissza. Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistája arról beszél, hogy mit tehetünk akkor, ha már kialakult ez a probléma, hogyan lehetséges a kezelése és a kínzó fájdalom megszüntetése?

A csípőízületi porckopás lehetséges okai

A gerincferdülés során, az ízületek egyenetlenül terhelődnek, ami miatt térd-, illetve csípőízületi porckopás (arthrosis) jöhet létre. Ennek a kórképnek a kialakulása, gyakran a gyermekkorra vezethető vissza. A nehéz iskolatáska súlyos egészségkárosodást is okozhat a gyerekeknek, legalábbis ez derült ki egy korábbi kutatásból, amelyet az amerikai Biotechnológiai Információs Nemzeti Központ végzett. A nehéz táskát cipelő iskolások felénél találtak kóros gerincgörbületet. „ Amennyiben nagy teher nehezedik a gerincre, a porckorong gyorsabban veszít a víztartalmából, amely aztán gerincferdüléshez, illetve a későbbiekben különböző degeneratív kórképek kialakulásához, például csípőízületi arthrosishoz vezethet” – tudjuk meg Dr. Arnoldtól.


Vércukor-önellenőrzés 1-es típusú diabetes mellitusban

2016. november 23.

2014 nyarán tette közzé az Amerikai Diabetes Társaság (ADA) az 1-es típusú diabetes mellitusra (T1DM) vonatkozó – hiánypótló – irányelvét. Ebben az állásfoglalásban az elérendő glykaemiás célok egyénre szabott módon jelennek meg...

Az ADA javaslata szerint 1-es típusú cukorbetegségben 18 éves kor alatt a 7,5% alatti, 18 és 70 éves életkor között a 7% alatti HbA1c-szint elérésére kell törekednünk, az esetek nagy részében. Ennél szorosabb glykaemiás kontroll (HbA1c <6,5%) szükséges fiatal, szövődménymentes, jelentős cardiovascularis betegségben nem szenvedő és megfelelő hypoglykaemia-érzettel rendelkező, 1-es típusú cukorbeteg esetén, akkor, ha e szoros glykaemiás cél komolyabb mellékhatás – elsősorban nagy hypoglykaemia-kockázat – nélkül valósítható meg. Ugyanakkor kevésbé szoros kontroll – HbA1c 7,5–8,5% között – javasolt időskorban (életkor >70 év), a beteg általános állapotától és a fent részletezettektől függően, valamint súlyos hypoglykaemia és/vagy meg-nem-érzett hypoglykaemia esetén (HbA1c < 8,5%).

A vércukor-önellenőrzés jelentősége

A DCCT vizsgálat bizonyította az intenzív inzulinkezelés jótékony hatását a cukorbetegséghez társuló szövődmények megelőzésében. Az intenzív inzulinkezelés elengedhetetlen része a rendszeres vércukor-önellenőrzés, mely napjainkban az esetek döntő többségében vércukormérő készülék és a hozzávaló tesztcsík használatával, általában ujjbegyből származó vércseppből történik.


A középgarat tumorok 40 százalékát a HPV okozza

2016. november 15.

Humán papilloma vírus is okozhat rosszindulatú daganatokat a fejnyaki területen. Korábban elsősorban a dohányzást és az alkoholfogyasztást tették felelőssé ezekért a tumorokért, mostanra azonban kiderült, hogy a középgaratban, főként a mandulákban és a nyelvgyökben a daganatos elváltozások 40 százalékát a HPV 16-os típusa okozza, vagyis ugyanaz a vírus, amely a nőknél a méhnyakrák hátterében áll – mondta Dr. Tamás László, a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika igazgatója.

Hozzátette: évente 1500 új középgarat daganatos beteget diagnosztizálnak Magyarországon, kétharmaduk férfi; főként a fiatal felnőttek érintettek.

Az elmúlt 4-5 évben derült ki, hogy a HPV a középgaratban és a mandulaszövetekben is okozhat daganatot. Egyelőre azonban nem világos, hogy mennyi idő alatt alakul ki, mennyi a lappangási ideje. A HPV okozta tumor szövettanilag úgyanúgy néz ki, mint a dohányzás miatt kialakult rák – hangsúlyozta Dr. Tamás László. A klinikaigazgató szerint jelenleg nem tudni biztosan, hogyan terjed, az biztos, hogy a szexualitásnak is szerepe lehet benne, de nem zárható ki egyéb lehetőség sem, például a cseppfertőzés. Mivel az okok sem világosak, így a megelőzés is nehézkes. A klinikaigazgató szerint sokat javítana a helyzeten, ha a fiúk is kapnának HPV-elleni oltást.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...128129130...260