


Információk, érdekességek
A mobiltelefon növelheti a rák kockázatát
2016. augusztus 22.
A gyakori mobiltelefonálás növelheti a rák kockázatát, erre az eredményre a készüléket használók nyálmintáinak elemzése után jutott a tel-avivi orvosi egyetem egyik kutatója.
A tudósok régóta aggódnak a gyakori mobilhasználat lehetséges ártalmai miatt, ám egyértelmű bizonyítékokkal eddig senkinek sem sikerült szolgálnia. Jelenleg a mobiltelefont a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) a rákokozók 2b kategóriájába sorolja, amely "potenciális emberi karcinogént" jelent.
Nyálmintákat vizsgáltak
A tel-avivi egyetem új minikutatásában Yaniv Hamzany, az intézmény munkatársa a mobilozók nyálának összetételét elemezte - idézi az American Friends of Tel-Aviv University portál az Antioxidants and Redox Signaling című szaklapban megjelent kutatást.
Mivel beszéd közben a készülék a nyálmirigy közelében helyezkedik el, Hamzany és kollégái feltételezték, hogy a nyál felfedi, létezik-e kapcsolat a telefon és a daganat kialakulása között. Gyakori és alkalmi mobilhasználók mintáinak összehasonlításakor kiderült, hogy az előbbiek nyála a mérgező peroxidok és a szabadgyökök magasabb szintjét mutatta. Ezeket a sejtkárosító anyagokat a rák egy súlyos kockázati tényezőjének tartják.
SMS-nyak - a sokat mobilozók réme
2016. augusztus 19.

A mobiltelefonok és a laptopok elterjedésével, egyre többet panaszkodunk nyak-és válltáji fájdalmakra. Sajnos ez az állapot kezelés hiányában akár maradandó ízületi károsodáshoz is vezethet. Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistája arról beszél, hogy hogyan lehetséges ezt a betegséget kezelni és a fájdalmakat megszüntetni.
SMS-nyak, az új betegség
A Mail Online által, 2016 májusában publikált felmérés szerint, egy átlagos felnőtt évente 20 hétnek megfelelő időt tölt a telefonjával, vagy a tabletjével. A kutatást, az Innocent nevű brit gyümölcslé gyártó cég, 2000 brit felnőtt bevonásával készítette. A felmérésből az is kiderült, hogy az emberek egy ötöde okostelefon függő, és naponta 2 óra 13 percet böngészi a telefonját. Nem elég, hogy sokan naponta 8-10 órát töltünk a munkahelyükön a számítógép előtt görnyedve, ezen felül még rengeteg időt, heti 15 és fél órát szánunk mobilunk nézegetésére. Sajnos ezek az eszközök nem csak pszichés függőséget okoznak, hanem rendkívül káros hatásúak a nyak- és a váll ízületeire nézve is. Ma már szokás „SMS nyak-nak” nevezni azt a gerinc deformitást, amely a tabletezés, az okostelefonozás, az sms-ezés következtében kialakul.
Fogászati implantáció – Kinek megoldás, kinek rizikó?
2016. augusztus 16.
A fogpótlás alternatívái sokakat állítanak dilemma elé: vajon a ma már elég széles körben rendelkezésre álló lehetőségek közül melyiket érdemes választani. Az implantátum vonzó lehetőség, sok előnnyel, de lehetnek akadályai is. Mégis mit kell pontosan tudni erről a hosszú távú megoldást nyújtó, ám költséges beavatkozásról?
A fogászati klinikák honlapjain egymást érik a sikertörténetek: fotók, melyeken a leromlott, elhanyagolt fogsorból csodás, szabályos és hófehér fogsort varázsolnak új, beültetett fogakkal.
Akiknek nem ez a megoldás
„Az implantáció olyan esetekben ellenjavallt, amikor a műtét ronthat a beteg egészségi állapotán vagy a beteg egészségi állapota befolyásolja hátrányosan az implantáció sikerességét.” – mondja Kónya János, a Dent-Art-Technik fogtechnikusa. A szakember az ellenjavallatokat két csoportra bontja: általános esetekre és olyanokra, amikor speciálisan az adott páciens helyzete indokolja azt.
Amikor kopik az ízület
2016. augusztus 13.
Egy nemrég készült statisztika szerint - ebben a pillanatban, amikor ezeket a sorokat olvasod - Magyarország lakosságának 10-15%-a szenved valamilyen ízületi fájdalomtól. Van, akit ízületi gyulladás gyötör, mást pedig az ízületi kopás. Mi a megoldás, hogy megszüntesd a fájdalmat?
Ízületi betegségek: a két főcsoport
Az ízületi betegségek két nagy csoportra oszthatók: a kopásos és a gyulladásos betegségre. A két csoport elkülönítése nem csak azért fontos, mert a kopás egy permanens, sokáig fennálló ízületi megbetegedés és fájdalom, míg az ízületi gyulladás, legtöbbször múló, lokális, hanem azért is, mert a kezelésük teljesen eltérő.
Fogcsikorgatás - és amit ellene tehetünk
2016. augusztus 11.
A fogcsikorgatás egy tudatalatti folyamat, amit általában éjszaka, alvás közben produkálnak az érintettek. Míg gyermekkorban normálisnak tekinthető és a tejfogak megjelenésével meg is szűnik a probléma, addig felnőttkorban leggyakrabban oki háttere a pszichés stressz. Szakszóval bruxizmusnak nevezik azt az állapotot, amikor éjszaka, álmunkban csikorgatjuk a fogunkat. A stressz ugyanis éjszaka kerül feldolgozásra. Fiziológiája: a belső feszültség átkerül az izomzatra, így a rágóizomzatra is, mely feszülést fogcsikorgatás által próbál enyhíteni öntudatlanul az ember.
A köznyelvben is használt kifejezés, hogy valaki „összeszorított” fogakkal teszi dolgát, ha nagyon koncentrál, erőlködik, stresszel…A stressz mellett olyan érzelmek is kiválthatják a fogcsikorgatást, mint az idegesség, harag és a fájdalom. Ezen pszichés tényezők mellett fogcsikorgatást okozhatnak a rágási funkciózavarok is, mint túl sok fogtömés, de akár az állkapocsízület problémái.
Mivel többnyire éjszaka jelentkezik, ezért sokszor nincs is tudomásunk róla, hogy érintettek vagyunk a problémában, csak ha a rágóizmok feszültsége okozta fájdalom vagy egyéb tünetek erősödnek nappal is észrevehetően elviselhetetlen szintűre, akkor fordulunk orvoshoz és derül fény az éjszakai fogcsikorgatásra.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...132133134...260