Információk, érdekességek

Hepatitis ABC

2016. augusztus 10.

Napjainkban egyre több szó esik a hepatitis vírusokról. Tévhit azonban, hogy ezek a fertőzések csak a távoli egzotikus utazásokra vállalkozókat fenyegetnék csupán. A becslések szerint a Földközi-tenger kagylóinak akár 40 százaléka is hepatitis A vírussal fertőzött lehet, tehát akár már Olaszországban, vagy Horvátországban is nem kívánt kapcsolatba kerülhetünk e kórral.

A hepatitis fertőzést vírusok – az úgynevezett hepatotróp vírusok – okozzák, és korántsem mindegy, hogy a betegség melyik altípusával kerülünk kapcsolatba. A fertőződést az azt kiváltó vírustörzs szerint hepatitis A, B, C, D vagy E betegségnek nevezzük, amik jelentősen eltérnek egymástól.

Hepatitisz A

A hepatitisz A betegség az egész világon elterjedt, a rossz higiénés viszonyokkal rendelkező országokban magas, a fejlődés fokával arányosan csökken az előfordulása. A hepatitis A vírus az emberi székletben található (a nem kezelt szennyvízből jutott be például a Földközi-tenger élővilágába is) és általában személyes érintkezés útján terjed. De fertőzhet szennyezett ivóvíz vagy étel fogyasztásával is, vagy olyan területekre történő utazáskor, ahol hepatitis A fertőzés fordul elő.
A betegség tipikus lappangási ideje 28 nap, de az esetek 90 százaléka tünetmentesen zajlik. Ez a vírus nem okoz krónikus májgyulladást, tehát a pár hetes betegség után teljesen meggyógyulhatunk. Aki egyszer átesett a betegségen, egy életre szóló védettséget szerez. Specifikus kezelésre nincs szükség, egyetlen antivirális szer sem bizonyult hatásosnak e vírus ellen. Hospitalizációra csak egyéb kísérőbetegség fennállásakor lehet szükség. E betegség esetében a legjobb módszer a megelőzés, az 1990-es évek közepe óta már biztonságos oltóanyag áll rendelkezésre.


Férfi és női betegségek

2016. augusztus 03.

Számos olyan betegség van, amelyek előfordulásában jelentős különbség fedezhető fel férfiak és nők között. (Itt most természetesen nem a nemi szervek betegségeinek nyilvánvaló különbségeire gondolunk.) Az eltéréseket általában testi (genetikus, hormonális) hatásokkal magyarázzák. Anélkül, hogy ezeknek a tudományosan bizonyított tényezőknek a szerepét kétségbe vonnánk, nézzük meg, hogy lehet-e a különbségeknek lelki háttere, pszichoszomatikája.

Tudjuk, hogy a lelki tényezők nagy szerepet játszanak a testi betegségek kialakulásában. Most lássuk, összefüggésbe hozhatunk-e bizonyos betegségeket meghatározott férfi vagy női személyiségjegyekkel, illetve konfliktus-szituációkkal? Közelebb kerülhetünk-e ezáltal a testi betegségek terén fellelhető különbségek magyarázatához?

Az állandó versenyhelyzet, az elfojtott indulatok, rohanás, időzavar például a szimpatikus idegrendszer aktiválódásához, s ezen keresztül magas vérnyomáshoz, vagy akár infarktushoz vezethetnek. Közismert tény, hogy koszorúér elmeszesedés és a szívinfarktus 50 éves kor alatt elsősorban a férfiakat veszélyezteti. A nők relatív védettségét egy nemi hormonnak, az ösztrogénnek tulajdonítják. De vajon a hormonális különbség az egyetlen ok, ami a nemek közti eltérést magyarázza? Az infarktus rizikófaktorai (dohányzás, koleszterin, magas vérnyomás, elhízás, cukorbetegség, genetikus hajlam) között szerepel a stressz, sőt bizonyos személyiségtényezők, magatartásminták – az úgynevezett „A” típusú viselkedés – is szerepet játszanak a betegség kialakulásában.

 


Mitől nő egy csomó a kézen?

2016. július 22.

Mi a teendő, ha kezünkön nő egy rugalmas duzzanat? Vajon elmúlik magától, vagy ott marad? Tűvel, vagy szikével tüntethető el? Kérdések, melyekre most választ kaphat! 

A kézen, csuklón nőtt csomó legtöbbször ganglion, azaz sűrű zselészerű folyadékkal telt tömlő. Persze lehet tömör zsírcsomó is, amit szintén tanácsos eltávolítani, mert ezek a képződmények maguktól ritkán múlnak el.

A ganglion változó, legtöbbször gömb alakú, feszes elváltozás, ami az ízületek közelében jellemzően a csukló kézháti oldalán alakul ki. Ez a rugalmas képződmény vagy az ízület üregével, vagy ritkábban az ínhüvellyel áll összeköttetésben, s borsónyi mérettől akár diónyi, galambtojásnyi nagyságra is megnőhet.

Mitől alakul ki? 

Keletkezése okát sokszor nehéz meghatározni, de általában megerőltetés, vagy ízületi kopás, ínhüvelygyulladás áll a háttérben.


Recseg-ropog és fáj – Ínhüvelygyulladás a csuklóban

2016. július 22.

Ma már szinte mindenki használ munkahelyén, vagy szabadidejében számítógépet, amitől gyakran alakulnak ki a hüvelykujj felé sugárzó csuklópanaszok. Ínhüvelygyulladás, mely néha könnyen gyógyítható, de sokszor csak a műtét szünteti meg! 

Mindennapi munkánk, szabadidős tevékenységeink során folyamatos terhelést kapnak a csuklótáji ínak, izmok! Az ínban és ínhüvelyben az ismétlődő monoton mozgások, vagy hosszantartó mechanikai erőbehatások következtében előbb heveny, majd idült gyulladás alakul ki. Ezt De Quervain féle betegségnek hívjuk, ami tulajdonképpen a kéz hüvelykujjához futó inak és a körülöttük lévő ínhüvely együttes gyulladása.

Erős fájdalommal jár

A csukló érintett, orsócsont felőli része duzzadt, mozgatásra fájdalmas, ezért a mozgások jelentősen beszűkülnek. A nagyfokú fájdalom oka, hogy a gyulladás miatt megvastagodott inak nem férnek el a közös ínhüvelyben, mozgás közben megszorulnak, egymáshoz és az ínhüvely falához dörzsölődnek.

  • Elsősegélyként a sérült terület jegelése, pihentetése javasolt a fájdalom megszűnéséig, de ha a panaszok nem múlnak, szakorvoshoz kell fordulni! Krónikus gyulladás esetén az érintett ínhüvely felett az ín mozgása során jellegzetes hó ropogás szerű hang is hallható.
  • Első lehetőségként szóba jön a hüvelykujj és a csukló nyugalomba helyezése gipsszel, vagy műanyag rögzítővel, és nem szteroid gyulladáscsökkentő kúraszerű szedése 2-3 hétig, esetleg az ínhüvelybe adott szteroid injekció.
  • Amennyiben ezek nem vezetnek eredményre, műtét szükséges, melynek során az ínhüvely behasítását, ezzel az inak nyomás alóli felszabadítását végezzük. Kevés olyan túlterheléses kórkép van, melynek kezelése annyira bonyolult, mint az ínhüvelygyulladásé.

Fáj is vagy csak szépséghiba? – a kézujjak ízületi kopása

2016. július 20.

Gyakori elváltozás a kézen az úgynevezett Heberden szindróma. Lényeges kérdés, hogy mit lehet ezzel a problémával kezdeni? Csak fájdalomcsillapítókat adunk, vagy létezik valamilyen gyógymód, mely megakadályozza, vagy legalább lelassítja a folyamatot?

A főleg középkorú hölgyeken jelentkező kézízületi kopás az ujjak, különösen a köröm- és középpercek ízület közeli bütykösödésével jár, amit Heberden csomónak nevezünk.

Tünetek

Ezek a deformitások kemény, csontos tapintatúak, kezdetben azonban a röntgenfelvételen még nem láthatók. A csomók csak addig fájnak, míg kinőnek, később inkább szépséghibát okoznak, de bizonyos – finom ujjmozgást igénylő – foglalkozást űzőket akár pályájuk feladására is kényszeríthetik.

A panaszok szakaszosan jelentkeznek, időnként visszatérnek. Kezelésként, a fájdalom enyhítésére meleg vízben kimozgató gyakorlatokat lehet végezni, hogy az ízületek mozgékonyságát, amennyire csak lehet, megőrizzük.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...133134135...260