Információk, érdekességek

Alvási apnoé - tünetek és kezelési lehetőségek

2015. október 27.

Alvási apnoé

A betegségeben szenvedők légzése alvás közben periodikusan leáll, amely a felső légutak elzáródásának következménye. Ezek a légzésleállások megerőltetik a szívet, és számos súlyos egészségügyi probléma kialakulásához vezethetnek. 

Több mint húszmillió felnőtt amerikai szenved obstruktív alvási apnoéban (OSA) a National Sleep Foundation adatai szerint.  A betegségeben szenvedők légzése alvás közben periodikusan leáll, amely a felső légutak elzáródásának következménye. Ezt okozhatja a nyelv nagy mérete, a kötőszövetek vagy akár a torok izmainak ellazulása is. A légzésleállások időtartama tíz másodperctől kezdve percekig is eltarthat, s ezek a szervezetben lévő oxigén szintjének csökkenését eredményezik. Gyakoriságuk rendszerint az óránkénti 5-30 alkalom között mozog, de számuk akár meg is haladhatja ezt a szintet. Megerőltetik a szívet, s számos súlyos egészségügyi probléma kialakulásához vezethetnek.

Tünetek

  • Hangos, rendszertelen horkolás
  • Zihálás vagy fulladás alvás közben
  • Fokozott álmosság ébrenlét idején

Gyerekeknél is fennállhat pajzsmirigyprobléma

2015. október 10.

pajzsmirigyprobléma

A gyermekek indokolatlan, fogyása/hízása, hajhullása, rossz közérzete, a koncentrálás hiánya, van, hogy pajzsmirigy problémára utalhat. Bár legtöbbször felnőtteknél diagnosztizálják, nem ritka, amikor a gyermek veleszületett pajzsmirigyzavara okozza a kellemetlen tüneteket. Dr. Tar Attilától, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusától megtudhatja, milyen tünetek esetén érdemes elmenni a szerv ultrahangos vizsgálatára.

Pajzsmirigy és a növekedés

A pajzsmirigy az egész szervezet működésére komoly befolyást gyakorol. Éppen ezért kisgyermek korban a növekedésre is hatással van, így a problémája megakadályozhatja a kicsiket a normál ütemű fejlődésben. Pajzsmirigy hormon hiányában ugyanis mind a növekedési hormon, mind az IGF-1 (máj által termelt, növekedésért felelős hormon) szintje alacsony lehet. Éppen ezért amennyiben úgy gondolja, gyermeke a korához képest túlságosan is alacsony, érdemes erre a problémára is gyanakodni!


Hogyan kezdjen sportolni, ha cukorbeteg?

2015. szeptember 27.

sport

A rendszeres testedzést soha nem késő elkezdeni. Ha már kialakult a cukorbetegség, a mozgás akár önmagában is képes normalizálni a vércukorértékeket, de segítségével csökkenthető a szükséges gyógyszerek mennyisége is.

Fontos az orvosi háttér

A diabétesz terápiájának fontos része az „életmódkezelés”, amely magában foglalja az étrendi változtatásokat, és a beteg állapotától függően a fizikai aktivitás növelését is. A rendszeres mozgás javítja a vércukorszintet, ami nagyon kedvező, de kezdetben kellemetlen tüneteket – vércukorszint ingadozást, a mozgás után vércukorszint csökkenést - is okozhat. Annak érdekében, hogy ezt elkerüljük, a beállított gyógyszeres kezelést módosítani szükséges. A mozgás megkezdése előtt tehát elsőként konzultáljon kezelőorvosával, aki a vércukorszint stabilan tartásához táplálkozási tanácsokkal is ellátja, így nyugodtan sportolhat akkor is, ha cukorbetegségben szenved.

Teljes körű kivizsgálás

A betegek terhelhetősége a korábbi életmódjuk, életkoruk, egyéb betegségeik, a cukorbetegség esetleges szövődményeinek függvényében változhat. A biztonságos sportoláshoz szükség van egy általános kivizsgálásra, amely után személyre szabott mozgásprogramot tudunk összeállítani, személyi edzővel, szükség szerint gyógytornásszal együttműködve.


Közösségben – máris betegen?

2015. szeptember 21.

Higiénia a kicsiknél

Az édesanyák gyakori panasza, hogy a bölcsőde, vagy óvodakezdéssel szinte egy időben a gyermek náthás, köhög és ez az állapot tartósan, akár hónapokig is tart. A nátha szövődményeként aztán megjelennek a súlyosabb alsó- és felső légúti fertőzések is. A kicsi nyűgös, a szülő a rendszeres munkahelyi hiányzások miatt egyre feszültebb; nem kérdés tehát, hogy a gyermek immunrendszerét jobb időben felkészíteni a rá váró megpróbáltatásokra.

A kórokozók melegágya

A gyermekközösségekben a fertőzések viszonylag gyorsan terjednek. Az egészen kicsik gyakran elfelejtkeznek a zsebkendő használatáról, így egy-egy tüsszentés során is számos vírus és baktérium kerülhet a levegőbe. A közösen használt játékokon is számos kórokozó rejtőzhet. A gyerekek a felnőtteknél gyakrabban érintik meg az arcukat, veszik a szájukba kezüket, így a fertőzéseket is könnyebben elkaphatják. A déli alvásidőben a kicsik egy magasságban, szinte egymás mellett fekszenek, így egy-két köhögés és tüsszentés is mindenkihez könnyebben eljut.

Higiénia a kicsiknél

A fentiek miatt szerencsés, ha a kicsinek már eleve megtanítjuk, hogy tüsszentésnél-köhögésnél használjon zsebkendőt, ne csak a kezével akadályozza meg a bacik terjedését. Az is fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük, tud-e helyesen kezet mosni: alaposan átdörzsölve, szappannal, a végén leöblítve – tanácsolja dr. Hidvégi Edit gyermekgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa. A tapasztalatok szerint ezt a gyerekek szeretik elnagyolni, pedig ezzel az egyszerű művelettel is sokat tehetnénk azért, hogy a kórokozók terjedését akadályozzuk.


A bipoláris zavarról

2015. szeptember 18.

A bipoláris zavar, más néven mániás depresszió az egyén hangulatára, viselkedésére és érzékelésére ható pszichiátriai betegség, amely a magyar lakosság több mint 1 százalékát - azaz 100 ezer embert - érinti. A tünetek a hangulatingadozással együtt váltakoznak a mániás és a depresszív fázis között. A betegek hol súlyos mélypontokat, hol egészen végletes feldobottságot élnek át. A depressziós és mániás fázisok közötti hangulatváltás módja és ideje nagyon eltérő lehet. A betegségben világszerte mintegy 100 millió ember szenved, leggyakrabban serdülőkorban alakul ki, és a tünetként fellépő kedélyváltozás végigkíséri a beteg egész életét. 

A bipoláris zavar kiváltó okai pontosan még nem ismertek, kialakulásában genetikai, környezeti és életvegytani tényezők játszanak szerepet. Az összes pszichiátriai betegség közül a bipoláris betegség rendelkezik a legkifejezettebb genetikai komponenssel. A betegek több mint 60 százalékánál a családban (elsőfokú rokonok) már fordult elő bipoláris betegség, ugyanakkor az egyes (depressziós, hipomániás vagy mániás, kevert stb.) epizódok kiváltásában stressz és hormonális változások, továbbá traumák és gyakran az alváshiány játszanak meghatározó szerepet.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...142143144...260