


Információk, érdekességek
Méhnyakrák – vészesen szedi az áldozatait!
2015. január 28.
A magyarországi statisztika az egyik legrosszabb Európában a méhnyakrákos megbetegedések és az áldozatok számát tekintve. Nem csak az EU-s átlaghoz képest magas – több mint másfélszeres – a megbetegedési arány, de az uniós szomszédaink közül is csak Romániában rosszabb a helyzet, pedig lassan egy évtizede elérhető a védőoltás.
A méhnyakrákos megbetegedések terén az európai rangsor végén kullogunk
A magyarországi statisztika az egyik legrosszabb Európában a méhnyakrákos megbetegedések és az áldozatok számát tekintve. Nem csak az EU-s átlaghoz képest magas – több mint másfélszeres – a megbetegedési arány, de az uniós szomszédaink közül is csak Romániában rosszabb a helyzet, pedig lassan egy évtizede elérhető a védőoltás. Jelentős eredmény, hogy a méhnyakrák kialakulásáért felelős humán papillómavírus (HPV) elleni védőoltás 2014 őszétől ingyenes a 7. osztályos lányok számára. A HPV azonban nem csak a nőket fenyegeti: a méhnyakrák mellett fej-nyaki, szeméremtesti, pénisz, hüvely- ésvégbélnyílás körüli rákokat is okoz. A vírus összességében a rosszindulatú daganatok 5 százalékáért tehető felelőssé. Az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hétre szervezett programsorozat egyik legfontosabb célja, hogy felhívja a figyelmet: a méhnyakrák és számos további rákfajta kialakulása is megelőzhető egy védőoltás sorozattal.
Piros erek az arcon - a magas vérnyomással is összefügghet!
2015. január 21.
Az arcon szimmetrikusan megjelenő hajszálértágulatok, a rozácea a legtöbb ember számára csupán esztétikai problémát jelentenek, ám a legújabb kutatások szerint akár a magas vérnyomással is összefügghet. Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája megválaszolta, vajon mi lehet ennek hátterében.
Mi az a rozácea?
A rozácea lényegében az arc ereinek egyfajta betegsége, így nem összetévesztendő az egészséges bőrpírrel. Ekkor a hajszálerek az orron, az orcákon, a homlok középső részén kitágulnak, és akár gyulladásos állapotba is kerülhetnek. Súlyos esetekben gennyes csomók is megjelenhetnek, valamint az arcbőr megvastagodik, és az orr karfiolszerű állapotba kerül a kötőszövet túlburjánzása miatt.
A drogériák és szépségszalonok számtalan terméket és kezelési lehetőségek kínálnak a betegség csökkentésére, illetve megszűntetésére, ám ezek gyakran nem vezetnek tartós eredményre. Ilyenkor nem árt magasvérnyomásra gyanakodni, hiszen a tartósan magas értékek könnyen okozhatják az arcon lévő erek állapotának romlását.
Hepatitis C: előítéletek és a valóság
2015. január 19.

A fertőző betegségek esetében a betegeknek nemcsak a fizikai tünetekkel, hanem számos társadalmi megpróbáltatással is szembe kell nézniük. Ilyen például az előítéletesség, mely gyakran a fertőző betegség rendszeres velejárója. A Hepatitis C fertőzés hallatán a közmegítélés főként a szélsőséges esetekre gondol, azonban a magyarországi fertőzöttek nagy része valamilyen egészségügyi beavatkozás során fertőződött meg 1992 előtt.
A Hepatitis C vér útján terjedő, májat érintő betegség, mely hosszútávon a máj maradandó károsodásához, májzsugorodáshoz vagy akár májrákhoz is vezethet. |
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a betegség több mint 170 millió embert érint világszerte, és évente majdnem 4 millió új fertőzés történik. Magyarországon a fertőzöttek − és egyben vírushordozók − száma akár 70 ezer is lehet, amely a teljes népesség 0,7%-át jelenti.
Megfázás, torokgyulladás, influenza?
2015. január 17.
A nagy hideg ugyan nem kedvez a járványok terjedésének, viszont a szervezet lehűlése elősegítheti a fertőző baktériumok, vírusok bejutását szervezetünkbe.
A hideg szempontjából különösen nagy kockázatnak vannak kitéve az idősek mellett a csecsemők és a kisgyermekek.
Az őszi és téli évszakok egyik állandó és rendkívül kellemetlen vendége a megfázás, amelynek zavaró tüneteit, a torokfájást, az orrfolyást és a köhögést mindenki megtapasztalta már.
Elkerülni a megfázást – ez a legfontosabb!
A megfázás a világ talán leggyakoribb és legrégebbi betegsége, amit egy gyors lefolyású vírusfertőzés okoz. Sokszor hallottuk már, hogy vigyázzunk a hidegben, azonban a náthát nem a hűvös időjárás idézi elő. Az ősz beköszöntével sokkal többet tartózkodunk zárt helyeken, ahol, ha köhögünk vagy tüsszentünk, több tízezer vírust hordozó kis cseppecskét juttatunk a levegőbe ezzel megfertőzve másokat is. A megelőzés érdekében a leghatásosabb amit tehetünk, hogy napi minimum 8 órát alszunk, rendszeresen mozgunk, odafigyelünk az egészséges táplálkozásra és sűrűn mosunk kezet.
Influenza – még nem késő védőoltást kérni!
2015. január 16.

2014. december 29. és 2015. január 4. között az országban 3700 beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. Az Országos Epidemiológiai Központ heti jelentése szerint hazánkban még nem terjed járványosan az influenza, így még nem késtek el azok, akik védőoltással szeretnének védekezni a kellemetlen tünetekkel járó, és akár súlyos szövődményekhez is vezető betegség ellen.
Európa számos országában hétről-hétre emelkedik az influenzás betegek száma, több országban kiterjedt influenzajárvány van. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) részére jelentést küldő országok közül Svédország, Anglia, Hollandia és Portugália is ezek közé tartozik.
Az influenzavírusok folyamatosan változnak
Emiatt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden influenzaszezonban folyamatosan figyeli, hogy mely vírustörzsek okozzák a megbetegedéseket. Erre támaszkodva határozzák meg minden év februárjában, hogy a következő szezonban alkalmazandó vakcinák milyen influenza-vírustörzseket tartalmazzanak. Az influenzavírus azonban ezt követően is változhat. A szezonális influenza elleni oltóanyag az idén az alábbi komponensekből áll.
- A/California/7/2009 (H1N1)pdm09
- A/Texas/50/2012 (H3N2)
- B/Massachusetts/2/2012
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...148149150...260