Információk, érdekességek

Egyetlen betegség sem lehet annyira ritka, hogy ne foglalkozzunk vele!

2015. március 07.

betegség

Február 28. a Ritka Betegségek Világnapja. Ritka betegségeknek nevezzük azokat a betegségeket, amelyek 2 000-ből egy esetben fordulnak elő. Ilyenek például az idiopátiás pulmonális fibrózis, az akut mieloid leukémia, neurofibromatózis és számos olyan tünetegyüttes, amelyekre ez idáig nem igazán létezett hatásos gyógymód. A Ritka Betegségek Világnapján világszerte a gondoskodásra és a jobb ellátás érdekében tett összefogásra helyezik a hangsúlyt. 

  • A ritka betegségek többnyire életveszélyesek vagy krónikus leépüléssel járnak, s bár mindegyik formájuk különböző, az emberi szervezetet hasonló módon támadják meg.
  • Erős fájdalmat és szenvedést okoznak a betegek és családtagjaik számára, többségük együtt jár valamilyen fogyatékossággal is.
  • Egyes betegeknél a gyógyszerhez való hozzáférés jelent gondot, míg mások számára egyáltalán nem létezik kezelési lehetőség.
  • Vannak betegek, akik viszonylag önellátóak, míg akadnak köztük olyanok is, akiknek intenzív fizikai segítségre, speciális eszközökre, berendezésekre, folyamatos orvosi konzultációra és a gyógyszerek, szociális szolgáltatások mellett a család közvetlen segítségére is nagy szükségük van.

Problémát okozhat, ha rosszul forr össze ujjunk egy törés után

2015. március 06.

Balesetek során legtöbb esetben a kezünk sérül meg, hiszen ezzel védjük testünket. A szakember szerint előfordul, hogy megússzuk a műtétet, arra azonban figyeljünk, hogy hosszabb távon komolyabb gondokat eredményezhet, ha ferdén forr össze ujjunk egy törés után. 

 ferdén forr össze ujjunk

Hétköznapi balesetek, vagy sportolás közben az ujjpercek a kéz leggyakrabban sérülő részei. Apró, vékony csöves csontocskákról van szó, amelyek eséskor, ütközéskor könnyen törnek.

Rögzítés vagy műtét?

Dr. Boross György kézsebész szerint a gyógyulás esélyei a törés típusától függenek.

  • Szerencsére egy ilyen törés a legtöbb esetben jól helyreigazítható és gipsszel, vagy más módon, például alumíniumsínnel stabilan rögzíthető az elmozdulás veszélye nélkül – fogalmazott Dr. Boross György. – Amennyiben a törés nem marad a helyén, valamilyen műtéti megoldás szükséges. Ez lehet egyszerű dróttűzés – amely egyébként a leggyakoribb megoldás –, de előfordulhat, hogy fel kell nyitni az ujj szöveteit. Ebben az esetben, miután helyére tettük az elmozdult csontot, dróttal, csavarral, vagy lemezzel kell megtartani az elért helyzetet. Gipszre, sínre az operáció után is szükség lehet, a rögzítési idő normál esetben, átlagosan 3-4 hét, de ez csak a hétköznapi életre vonatkozik. Sportolóknál ajánlott – edzés, mérkőzés idejére – további néhány hétig átmeneti védelem valamilyen sínnel, hogy a rásérülést megelőzzük!

A párkapcsolatra is hatással lehet a PCOS

2015. március 04.

PCOSA PCOS, vagyis a petefészek cisztásodása gyakori probléma a nők körében, melynek számos negatív egészségügyi vonzata van, ráadásul előfordulhat, hogy a párkapcsolatra sincs jó hatással. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája a betegség kezelési módszereit ismerteti. 

A PCOS jellemző tünetei:

  • menstruációs zavarok
  • meddőség
  • pattanások
  • szőrösödés
  • elhízás
  • hajhullás

Ciszták a petefészekben

A PCOS, azaz a policisztás ovárium szindróma hétterében a szervezet hormonális zavara áll. Ekkor a megfelelő hormontermelés miatt a peteérés zavart szenved, a tüszők nem képesek megrepedni, így azok könnyen cisztává alakulhatnak. Ugyanis ahhoz, hogy normál peteérés legyen, megfelelő arányban kell lennie a petefészek által termelt tesztoszteron –, illetve ösztrogénszintnek. Ha a rendszerbe hiba csúszik és a hormonháztartás felborul , akkor a nő szervezetében a női és – az alapból is jelen lévő – tesztoszteron férfihormon egyensúlya az utóbbi felé tolódik el.


A tünetmentes érszűkületet is szükséges kezelni

2015. február 25.

A kor előrehaladtával az érszűkület egyre nagyobb valószínűséggel alakulhat ki, aminek akár súlyos következményei is lehetnek, ha nem foglalkoznak vele. Bár vannak a betegségnek fokozatai, az észlelt elváltozásokat már a legelején fontos kezelni. Az érszűkület stádiumairól és kezeléséről Dr. Kósa Éva, a Trombózisközpont angiológusa beszélt. 

„Az érszűkület egy úgynevezett célszervi megbetegedés, ami azt jelenti, hogy bár az érelmeszesedés a szervezet artériáit általánosan érinti, mégis leggyakrabban a szív, az agy, az alsó végtagi, illetve a hasi erekben alakul ki a szűkület. A betegség legutolsó stádiumában, az ér teljesen elzáródik, majd megindul az adott szerv szöveteinek elhalása, ami szív-, és agyi infarktushoz, illetve a végtagok üszkösödéshez vezethet. A szűkület egy bizonyos mértékig nem okoz tüneteket. Mégis, ismerve a folyamat előrehaladó jellegét, valamint számos vizsgálat eredményét, egyre nagyobb hangsúlyt kap a folyamat kezdeti, tüneteket nem okozó jeleinek felkutatása, és a kockázati tényezők korai kezelése.”- mondja a szakember.

Az érszűkülettel egyértelműen összefüggő és befolyásolható tényezők a dohányzás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, a magas vérnyomásbetegség. Ezen tényezők szigorú kontrollja nélkül az érszűkület sikeres kezelése hosszú távon érdemben nem lehetséges.


Mit NE együnk cukor helyett, ha cukorbetegséggel küzdünk?

2015. február 16.

Méz

Manapság már számos alapanyagot választhatunk cukor helyett a boltok polcairól, ám ha valakinek inzulinrezisztenciája vagy cukorbetegsége van, akkor nem árt tisztában lenni azzal, hogy mely termékeket nem érdemes választania a cukor pótlására. Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusának összefoglalója. 

Méz

A mézet rengetegen használják cukor helyett, hiszen egy természetes édesítőszerről van szó, ami ráadásul ízletes is, és nem kell számolni kellemetlen mellékízzel sem.  Éppen ezért a fogyókúrázók gyakran nyúlnak hozzá, ám mi van akkor, ha valakinek egészségügyi okokból kell kerülnie a cukrot, mert pl. cukorbeteg, vagy inzulinrezisztens? Sajnos el kell, hogy keserítsük őket, hiszen elsőre bármennyire is jó ötletnek tűnhet a méz, sajnos kerülendő, mivel kb. 70 %-ban egyszerű szénhidrátokat tartalmaz, így a gyorsan felszívódó anyagok táborát gazdagítja. Ennek következtében gyorsan megemeli a vércukorszintet, és ami a fogyókúrázóknak is rossz hír, sajnos az energiatartalma sem elhanyagolható.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...147148149...260