


Információk, érdekességek
Egyre nagyobb veszélyt jelent a cukorbetegség - itthon is
2014. október 08.
Hazánk az ötödik legrosszabb helyen áll a cukorbaj és szövődményei által bekövetkezett halálesetek tekintetében és nagyon magas a betegség okozta lábamputációk száma is – derül ki a 30 európai állam diabétesz ellátórendszerének helyzetét feltérképező, Bécsben ma közzétett 2014. évi Európai Diabétesz Mutatóból. E riasztó adatok ellenére Magyarország összességében javított a néhány évvel ezelőtti, első ilyen átfogó felmérés eredményeihez képest: jelenleg a 17. a harminc ország rangsorában.
Miután egyre több embernél diagnosztizálnak cukorbetegséget, a problémakezelésnek is mind hatékonyabbá kell válnia. - Ez a 2014. évi Európai Diabétesz Mutató fő üzenete. Ezt a célt kívánja elősegíteni a 28 Európai Uniós tagállam és Norvégia, valamint Svájc aktív részvételével lefolytatott kutatás is.
A több betegség, betegségcsoport terén is hasonlóan nagyszabású, átfogó, összehasonlító vizsgálatsorozatokat végző svédországi Health Consumer Powerhouse kutatóintézet 2008-ban jelentette meg Első Diabétesz Mutatóját. A mostani az azóta eltelt időszakban bekövetkezett folyamatokat, változásokat, eredményeket és hiányosságokat követte nyomon, többek között azzal a céllal, hogy segítse az országokat egymás tapasztalatainak megismerésében és átvételében.
Folyton fáradt, ideges? Tüneteit kortizolhiány is okozhatja!
2014. október 06.
Szervezetünkben a mellékvese termeli az anti-stressz hormonként is ismert kortizolt. Tartós leterheltség, a folytonos stressz hatására a mellékvese kimerülhet, és megjelennek a kortizolhiány tünetei.
Mellékvese – a stresszkezelés szolgálatában
Stresszes szituációkban, például egy veszélyes közlekedési helyzetben gyors reakcióra van szükségünk, hogy a súlyos következményeket megelőzzük, testi épségünket megóvjuk. Ebben két, a mellékvese által termelt hormon van segítségünkre. A mellékvese páros szerv, melynek velőállománya az adrenalint, külső része (a kéreg) többek közt a kortizol nevű hormont is termeli – magyarázza Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. A stresszhelyzetek kezelése e két hormon összehangolt működésének köszönhető: az adrenalin megemeli a pulzust, így a szív gyorsabban dobog, több vér jut az izmokhoz, nagyobb erő kifejtésére leszünk képesek. Az ehhez szükséges energiát a kortizol biztosítja: növeli a cukrok szintjét a vérben, fokozza az agy glükózfelhasználását, és növeli a szövetek helyreállításához szükséges anyagok mennyiségét.
Vesegondok?
2014. szeptember 27.
Vigyázni kell a vesére és kezelni kell a különböző veseproblémákat, mert fontos szerepe van többek között a vérnyomás szabályozásában is.
A magas vérnyomásnak két fajtáját különböztetjük meg: elsődleges magas vérnyomás, amikor a betegség önmagában áll fenn, és másodlagos magas vérnyomás, amikor valamilyen kór, szervkárosodás áll a probléma hátterében. A vesék mindkét esetben érintettek lehetnek, vagyis károsodásuk lehet következmény, illetve ok is. Bármelyik fajtáról is beszéljünk, fontos a mielőbbi kezelés, egyrészt az alapbetegség romlásának megakadályozása céljából, másrészt a vérnyomás emelkedésből adódó szövődmények elkerülése érdekében.
A vese szerepe a vérnyomás szabályozásában
Hormonok: A vesebetegség által okozott hipertónia egyik lehetséges mechanizmusa, hogy a vese szerkezetének károsodása miatt vérellátási zavar alakul ki, aminek következtében a vese olyan hormonokat termel. Ez erős érösszehúzó hatást eredményez. Ezáltal megemelkedik a vérnyomás.
Só- és vízháztartás szabályozása: a vese feladata, hogy érzékelje, ha több só jut a szervezetbe. Ebben az esetben a szervezet vagy több vizet vesz fel (pl. szomjúságérzettel), vagy kevesebbet ad le, szabályozva ezáltal a só- és vízháztartást. A hosszú távú, túlzott sóbevitel viszont megnöveli a visszatartott folyadékmennyiséget, ami magas vérnyomáshoz vezet.
Az időjárás-változás a vérnyomásra is hatással van
2014. szeptember 25.
Az időjárás nagy hatással van szervezetünkre, testünk működésére, így annak változásai sok problémát okozhatnak. Hogy miként befolyásolja vérnyomásunkat az idő, és hogy mit lehet tenni az ilyenkor megváltozott értékekkel, azt dr. Kapocsi Judit tanárnőtől, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistájától tudhattuk meg.
Az időjárás változásait sokan megérzik, legyen szó felmelegedésről, vagy lehűlésről. Bár főleg az idősebb korosztály tagjai viselik nehezebben a frontokat, azonban napjainkban a nagymértékű ingadozásoknak köszönhetően a fiatalok is megsínylik ezeket az időszakokat. Az érzékenyebbek legtöbbször a közérzetükön vesznek észre változást: gyengeségérzés, szédülés, fejfájás lesz úrrá rajtuk, melyet hangulatingadozások kísérhetnek. Ennek oka, hogy a test próbál alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, és ehhez hangolja a hormon- és immunrendszert valamint a vérnyomást is. Vannak, akiknek ez könnyebben megy és vannak, akik nehezebben viselik, a kutatások szerint főleg egészségi és mentális állapotuk függvényében.
Miért olyan veszélyes a magas húgysavszint?
2014. szeptember 24.
Több tanulmány szerint a magas húgysavszint önálló rizikófaktornak bizonyult mindkét nemben, de a nőket súlyosabban érinti. A magas húgysavérték előrevetítheti más cardiovascularis esemény – agyvérzés, magas vérnyomás vagy egyéb betegségek – megjelenését. Köszvényről akkor beszélünk, amikor a húgysav kristályai – fájdalmas gyulladást okozva – lerakódnak az ízületekben.
A „királyok betegsége”, a köszvény a magas húgysavszint egyik megjelenési formája. Régebben ez a betegség a gazdagoknál fordult elő (az egyik legismertebb köszvényes beteg VIII. Henrik volt), hiszen csak ők engedhették meg maguknak akár naponta, hogy a – főleg húsételekből álló – bőséges lakomát – szintén tekintélyes mennyiségű – borral, sörrel együtt fogyasszák.
Érdemes tudni, hogy a magas húgysavszint nem minden esetben okoz köszvényt, így sokkal több ember érintett ezzel a problémával. Azzal is szembe kell néznünk, hogy nem csak anyagi jólét mellett fenyegethet bennünket a magas húgysavszint veszélye. Túlsúly, elhízás esetén ugyanúgy kell ellenőriztetni vérvizsgálatok alkalmával a húgysavszintet, mint a vérzsírértékeket, vagy a vércukorszintet, mivel a legfrissebb hazai felmérések szerint az ország lakosságának 15–17 %-a érintett az emelkedett húgysavszint előfordulásában!
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...153154155...260