Információk, érdekességek

Csendes gyilkos – a szájüregi rák

2014. augusztus 29.

szájüregi rákDrámaian magas a szájüregi rák gyakorisága Magyarországon. Az utóbbi években az egész világon emelkedett a betegek száma, de Magyarország vezető helyen áll a WHO adatai alapján. 

A szájüregi rák Magyarországon a 8. leggyakoribb rák, megelőzve a méhnyakrákot, melynek szűrővizsgálata jól szervezetten történik és 35 év felett évente ingyenesen végzik. Dr. Nagy Gábor, a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Kar Orális Diagnosztikai Tanszék professzora szerint hasonló szervezett szűrővizsgálatra lenne szükség a leginkább veszélyeztetettek körében, de erre jelenleg még nem látszik lehetőség.

A férfiakra a legveszélyesebb

A professzor szerint a legnagyobb probléma, hogy a betegek – főleg a férfiak – későn mennek orvoshoz, sokszor csak akkor, amikor előrehaladott az elváltozás a szájukban, és ekkor már az eredményes kezelés, a gyógyulás esélye lényegesen rosszabb. Magyarországon négyszer annyi férfi hal meg szájrákban, mint nő.


Ismerjük, mégsem teszünk ellene?

2014. augusztus 28.

2-es típusú cukorbetegségA 2-es típusú cukorbetegség a túlzott szénhidrát fogyasztás és a mozgásszegény életmód miatt, napjaink népbetegségeinek listáján dobogós helyezést ért el. A betegség terjedését a rendszeres szűrés és a családokban végbemenő életmódváltás segíthet meggátolni. 

A hajlam és a rossz szokások öröklődnek

A betegek sajnos még mindig nem fordítanak kellő figyelmet a megelőzésre, noha ismert, hogy a már kialakult diabétesz több súlyos, az egészséget és az életminőséget károsan befolyásoló szövődményt okozhat – hívja fel a figyelmet dr. Bibok György diabetológus, a Budai Endokrinközpont főorvosa. A tapasztalat sajnos azt mutatja, hogy hiába fordul elő a családban a betegség és hívjuk fel az érintettek figyelmét az öröklődés jelentőségére. A legtöbben természetesnek veszik, hogy ők maguk is végigjárják majd az elődöktől látott utat, pedig egyáltalán nem törvényszerű, hogy így kell lennie. A genetikát nem befolyásolhatjuk, de az életmódunkat magunk alakítjuk. Étrendi változtatásokkal, rendszeres mozgással és szűrővizsgálatokkal kézben tarthatjuk saját egészségünket.


Kezeltesse porckopását, hogy megússza a Baker cisztát

2014. augusztus 27.

A térdhajlatban jelentkező fájdalmak több okra vezethetőek vissza, ám leggyakrabban az elhanyagolt ízületi gyulladás vagy porckopásból származó Baker ciszta áll a probléma hátterében. Dr. Váradi Éva főorvosnő kialakulásáról és kezelési módjáról beszélt. 

Folyadékgyülem a fájdalom hátterében

A térd normál működésében igen fontos szerepet játszik az ízületi folyadék, mely egyfajta kenőanyagként funkcionál. Abban az esetben, mikor a térdízület a kelleténél több folyadékot termel, az egy idő után felhalmozódik cisztát alakítva ki, és ahogy nő, nyomhatja a környező ereket, trombózist imitálva, esetleg kiváltva. A ciszta különböző méretűre nőhet, így találkozhatunk egészen apró, ujjbegynyi, vagy akár gesztenye nagyságúval is. Ilyenkor a térhajlatban lévő ízületi tok kiboltosul, és ahogy megtelik folyadékkal, egy szelep segítségével lezáródik, ami ezt a folyadékot beengedi, ám távozását már megakadályozza.


Őszintén a foghullásról

2014. augusztus 22.

A fogak elvesztését is okozható ínysorvadás világszerte népbetegségnek számító fogágy betegség. Az ínysorvadás a fogak tartószerkezetének fokozatos leépüléséhez, végső stádiumban a fogak elvesztéséhez vezet. A fogveszteség megelőzhető lenne, ha maximálisan ügyelnénk a szájhigiéniára, ápolnánk fogainkat és félévente felkeresnénk fogorvosunkat állapotfelmérés és kezelés céljából. Az ínysorvadásban tulajdonképpen nem az íny sorvad, hanem a fogágy bakteriális lepedék által okozott gyulladásos folyamata ez, mely az ínyszélen kezdődik. Idejében elkezdett szakszerű kezeléssel a fog megmenthető. Azonban ha későn kezdik el a gyógyítást, tasakok alakulnak ki, s a gyulladás tovább terjed a fog rögzítő szöveteire, s még tovább haladva a csontra. A csont lebomlik, a fogak meglazulnak, s kihullnak.

A fogveszteség megelőzhető lenne, ha maximálisan ügyelnénk a szájhigiéniára, ápolnánk fogainkat és félévente felkeresnénk fogorvosunkat állapotfelmérés és kezelés céljából.
Az ínysorvadásban tulajdonképpen nem az íny sorvad, hanem a fogágy bakteriális lepedék által okozott gyulladásos folyamata ez, mely az ínyszélen kezdődik. Idejében elkezdett szakszerű kezeléssel a fog megmenthető. Azonban ha későn kezdik el a gyógyítást, tasakok alakulnak ki, s a gyulladás tovább terjed a fog rögzítő szöveteire, s még tovább haladva a csontra. A csont lebomlik, a fogak meglazulnak, s kihullnak. 


Ekcémás bőr

2014. augusztus 21.

Ekcémás bőrVannak olyan ekcémás, atópiás dermatitises betegek, akiknek az izzadás provokálja a tüneteit, vagy a napfény hatására a meglévő plakkok helyén világos foltok alakulnak ki. 

Maga az atópia allergiás reakciók kialakulására öröklött készséget jelent, ami fokozott IgE típusú antitestképződésben nyilvánul meg, és nemcsak ekcémás tünetek jelenhetnek meg, hanem – különösen a későbbi életkorban – asztma, allergiás nátha ill. kötőhártya-gyulladás, valamint csalánkiütés is kialakulhat. Ismert, hogy nemcsak a genetikának van jelentős szerepe a betegség manifesztációjában, hanem a környezeti tényezők is nagy jelentőségűek. Erre utal az, hogy szennyezett levegőjű iparvidékeken nagyobb az atópiás betegek száma, mint a zöldövezetben élőknél.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...155156157...260